2.PT

Eneco Tour of Benelux 2008  |  Stage 4. Terneuzen - Ardooie   

14th edition

212.1 km, 24 August 2008

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Quick Step 5h00'35"
2.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia
4.
Borut BOŽIČ
Cycle Collstrop
5.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank
6.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
7.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
8.
Francesco CHICCHI
Liquigas
9.
Elia RIGOTTO
Team Milram
10.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
11.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
12.
Roger HAMMOND
Team Columbia
13.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
14.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
15.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
16.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
17.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef
18.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
19.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
20.
Joost POSTHUMA
Rabobank
21.
Bram TANKINK
Rabobank
22.
Sergei IVANOV
Astana
23.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Scott - American Beef
24.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
25.
Michael ROGERS
Team Columbia
26.
Steven DE JONGH
Quick Step
27.
Mathew HAYMAN
Rabobank
28.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
29.
Aaron KEMPS
Astana
30.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
31.
Andreas KLIER
Team Columbia
32.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
33.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
34.
Jesús DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
35.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
36.
Michał GOŁAŚ
Cycle Collstrop
37.
Ermanno CAPELLI
Scott - American Beef
38.
Koen DE KORT
Astana
39.
André GREIPEL
Team Columbia
40.
Anders LUND
Team CSC Saxo Bank
41.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
42.
Benoît JOACHIM
Astana
43.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole
44.
John DEVINE
Team Columbia
45.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
46.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
47.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
48.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
49.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
50.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
51.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
52.
Frederik WILLEMS
Liquigas
53.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
54.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
55.
Markus EICHLER
Team Milram
56.
Geert STEURS
Silence - Lotto
57.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
58.
Matthé PRONK
Cycle Collstrop
59.
Servais KNAVEN
Team Columbia
60.
Mauro DA DALTO
Liquigas
61.
David DEROO
Skil - Shimano
62.
Thomas FREI
Astana
63.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
64.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
65.
Rubens BERTOGLIATI
Scott - American Beef
66.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Scott - American Beef
67.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
68.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
69.
Sébastien TURGOT
Bouygues Telecom
70.
Marco VELO
Team Milram
71.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank
72.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
73.
Tom LEEZER
Rabobank
74.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
75.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
76.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
77.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit par Telephone
78.
Yohann GÈNE
Bouygues Telecom
79.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
80.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
81.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
82.
Wim DE VOCHT
Silence - Lotto
83.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
84.
Gert STEEGMANS
Quick Step
85.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
86.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
87.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
88.
Daniele BENNATI
Liquigas 22"
89.
Kevin HULSMANS
Quick Step 26"
90.
Berik KUPESHOV
Astana 35"
91.
Enrico FRANZOI
Liquigas
92.
Claudio CORIONI
Liquigas
93.
Matteo BONO
Lampre
94.
Sergey RUDASKOV
Cycle Collstrop
95.
Leif HOSTE
Silence - Lotto 38"
96.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
97.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 48"
98.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
99.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole 53"
100.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 57"
101.
David KOPP
Cycle Collstrop 59"
102.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
103.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 01'11"
104.
Maarten WYNANTS
Quick Step
105.
Bram DE GROOT
Rabobank
106.
Frank HØJ
Cofidis, Le Credit par Telephone
107.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
108.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 01'14"
109.
Daniele RIGHI
Lampre 01'17"
110.
Andrea GRENDENE
Lampre 01'20"
111.
Franck RÉNIER
Bouygues Telecom
112.
Luca BARLA
Team Milram 02'17"
113.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit par Telephone
114.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank 03'17"
115.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 04'09"
116.
Maciej BODNAR
Liquigas 07'02"
117.
Christophe KERN
Crédit Agricole
118.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef 07'45"
119.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto
120.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone
121.
Gerben LÖWIK
Rabobank
122.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Scott - American Beef
123.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
124.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
125.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
126.
Julien SIMON
Crédit Agricole
127.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
128.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
129.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
130.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale
131.
Alberto CURTOLO
Liquigas
132.
Sergey LAGUTIN
Cycle Collstrop
133.
Tom VEELERS
Skil - Shimano

Stage information

Start, finish: Stage 4. Terneuzen - Ardooie

Race Type: Sprint stage

Distance: 212.1 km

Date: 24 August 2008