2.HC

Tour de l'Avenir 2008  |  General Classification    

46th edition

General Classification

5 September 2008 - 14 September 2008

Rider Team Time
1.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen 36h44'59"
2.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica 00'36"
3.
Arnold JEANNESSON
Auber 93 00'42"
4.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux 01'36"
5.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Elite without contract 01'57"
6.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei 02'06"
7.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia Es Pasion Coldeportes 02'25"
8.
Tejay VAN GARDEREN
Rabobank 03'13"
9.
Damiano CARUSO
A - Style Somn 03'59"
10.
Peter STETINA
A - Style Somn 04'22"
11.
Kristijan KOREN
Perutnina Ptuj 05'14"
12.
Dmitriy KOSYAKOV
Katyusha 05'27"
13.
Sergej FUCHS
Team 3C - Gruppe 06'22"
14.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux 06'31"
15.
Thomas PETERSON
Garmin - Chipotle p/b H30 06'51"
16.
Simon GESCHKE
Team Milram 07'33"
17.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 08'05"
18.
Alexey KUNSHIN
Katyusha 08'30"
19.
Cyril GAUTIER
Bretagne Armor Lux 09'32"
20.
Heralds PUDANS
A - Style Somn 10'47"
21.
Ben GASTAUER
Elite without contract 12'23"
22.
Maciej PATERSKI
A - Style Somn 13'41"
23.
Stefano BORCHI
A - Style Somn 14'13"
24.
Maxime BOUET
Agritubel 15'09"
25.
Elias SCHMÄH
Volksbank - Corratec 20'45"
26.
Jakob BERING
Team Designa Kokken 22'05"
27.
Christopher JUUL JENSEN
Glud & Marstrand Horsens 22'40"
28.
Alexander PORSEV
Katyusha 24'13"
29.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 25'24"
30.
Stefano PIRAZZI
A - Style Somn 28'33"
31.
Michel KREDER
Rabobank 29'44"
32.
Paweł CIEŚLIK
A - Style Somn 29'59"
33.
Jempy DRUCKER
Fidea Cycling Team 30'45"
34.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team 34'06"
35.
César FONTE
Elite without contract 34'23"
36.
Tony GALLOPIN
Auber 93 34'29"
37.
Chad BEYER
A - Style Somn 34'31"
38.
Jacobus VENTER
Team Neotel 34'47"
39.
Kirk CARLSEN
A - Style Somn 36'16"
40.
Matteo BUSATO
A - Style Somn 36'46"
41.
Ricardo VAN DER VELDE
Rabobank 38'38"
42.
Sander MAASING
39'19"
43.
Romain ZINGLE
Groupe Gobert.com.ct 45'08"
44.
Adrian HONKISZ
A - Style Somn 45'53"
45.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg 48'50"
46.
Martijn KEIZER
Rabobank 49'05"
47.
Alessandro TROTTA
49'15"
48.
Mitchell DOCKER
Drapac Porsche Development Program 56'58"
49.
Dominic KLEMME
Team 3C - Gruppe 57'16"
50.
Remi CUSIN
A - Style Somn 57'30"
51.
Chris BARTON
A - Style Somn 58'15"
52.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe 59'09"
53.
Łukasz MODZELEWSKI
Legia 59'32"
54.
Cyrille HEYMANS
Differdange Apiflo Vacances 1h03'30"
55.
Klaas SYS
Davitamon Lotto Jong Vlaanderen 1h04'09"
56.
Mykhailo KONONENKO
Danieli Cycling Team 1h08'57"
57.
Henrique Madeira CASIMIRO
A - Style Somn 1h10'48"
58.
Silver SCHULTZ
1h13'38"
59.
Joel DION POITRAS
Team R.A.C.E. Pro 1h27'47"
60.
Silvar KIBUR
Rietumu Bank - Riga 1h53'01"