2.1

Circuit Franco-Belge 2008  |  Stage 1. Maubeuge (Fra) - Mons-en-Pévèle (Fra)   

13th edition

188 km, 2 October 2008

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Quick Step 4h04'45"
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Chipotle p/b H30
3.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
4.
Stefan VAN DIJK
Mitsubishi - Jartazi
5.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
6.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
7.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale 00'04"
8.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
9.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
10.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
11.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
12.
Gerben LÖWIK
Rabobank
13.
Bram TANKINK
Rabobank
14.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
15.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Credit par Telephone
16.
Niko EECKHOUT
Topsport Vlaanderen
17.
Borut BOŽIČ
Cycle Collstrop
18.
Michael SCHÄR
Astana
19.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
20.
James VANLANDSCHOOT
Mitsubishi - Jartazi
21.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
22.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
23.
Koen DE KORT
Astana
24.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
25.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
27.
Rafael RODRIGUEZ
Contenpolis Murcia
28.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
29.
Frédéric AMORISON
Landbouwkrediet - Tonissteiner
30.
Jonas VAN GENECHTEN
Groupe Gobert.com.ct
31.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
32.
Bastiaan GILING
Cycle Collstrop
33.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
34.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
35.
Kenny DEHAES
Topsport Vlaanderen
36.
Steven COZZA
Garmin - Chipotle p/b H30
37.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
38.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
39.
Geert VERHEYEN
Mitsubishi - Jartazi
40.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone
41.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
42.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen
43.
William BONNET
Crédit Agricole
44.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole
45.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom
46.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
47.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
48.
Jose HERRADA LOPEZ
Contenpolis Murcia
49.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
50.
Gilles DEVILLERS
51.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen
52.
Nicolas ROUSSEAU
Ag2r La Mondiale
53.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
54.
Vytautas KAUPAS
Mitsubishi - Jartazi
55.
Jonathan BELLIS
Team CSC Saxo Bank
56.
Kevin VAN MELSEN
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
57.
Benoît JOACHIM
Astana
58.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
59.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
60.
Gil SURAY
Cycle Collstrop
61.
Kasper Linde JØRGENSEN
Team Energi Fyn
62.
Mathieu CRIQUIELION
Mitsubishi - Jartazi
63.
Hans DEKKERS
Mitsubishi - Jartazi
64.
Julien MAZET
Astana
65.
Roman KIREYEV
Astana
66.
Frank HØJ
Cofidis, Le Credit par Telephone
67.
Guennadi MIKHAILOV
Mitsubishi - Jartazi
68.
Steven DE JONGH
Quick Step
69.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen
70.
Gabriel RASCH
Crédit Agricole
71.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
72.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
73.
Wouter VAN MECHELEN
Landbouwkrediet - Tonissteiner
74.
Paul SNEEBOER
Palmeiras Resort - Tavira
75.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems Continental Team
76.
Matthé PRONK
Cycle Collstrop
77.
Tom LEEZER
Rabobank
78.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone
79.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
81.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
82.
David BOUCHER
Landbouwkrediet - Tonissteiner
83.
Jesper MORKOV CHRISTENSEN
Team Energi Fyn
84.
Geert STEURS
Silence - Lotto
85.
Filip MEIRHAEGHE
Landbouwkrediet - Tonissteiner
86.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
87.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
88.
Perrig QUÉMÉNEUR
Bouygues Telecom
89.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
90.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen
91.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen
92.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet - Tonissteiner
93.
Berik KUPESHOV
Astana
94.
Bart VAN HAAREN
A - Style Somn
95.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
96.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
97.
Jeremy HONOREZ
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
98.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
99.
Kevin DE WEERT
Cofidis, Le Credit par Telephone
100.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
101.
Michael MØRKØV
Team GLS - Pakke Shop
102.
Sven NEVENS
Mitsubishi - Jartazi
103.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
104.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
105.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
106.
Jeroen VAN SCHELVEN
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
107.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
108.
Sergey RUDASKOV
Cycle Collstrop
109.
David DEROO
Skil - Shimano
110.
Stefano CAVALLARI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
111.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
112.
Christian MEIER
Symmetrics Cycling Team
113.
Martijn MAASKANT
Garmin - Chipotle p/b H30 00'32"
114.
Cédric PINEAU
Ag2r La Mondiale 00'37"
115.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
116.
Kevin HULSMANS
Quick Step 00'41"
117.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 00'58"
118.
Troels Rønning VINTHER
Cycle Collstrop 01'17"
119.
Lars VIERBERGEN
van Vliet EBH Elshof 01'33"
120.
Jeffrey WIERSMA
van Vliet EBH Elshof
121.
Raynold SMITH
Cycle Collstrop 01'39"
122.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 00'04"
123.
Jean ZEN
Groupe Gobert.com.ct 01'45"
124.
Saïd HADDOU
Bouygues Telecom
125.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 02'25"
126.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contenpolis Murcia
127.
Bram DE GROOT
Rabobank
128.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
129.
Thomas DANIELSON
Garmin - Chipotle p/b H30
130.
Tomas VAITKUS
Astana
131.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Chipotle p/b H30
132.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
133.
Rick FLENS
Rabobank 06'27"
134.
Dominique CORNU
Silence - Lotto
135.
Patrick KOS
13'02"
136.
Kilian PATOUR
Garmin - Chipotle p/b H30
137.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
138.
Aaron KEMPS
Astana
139.
André STEENSEN
Team CSC Saxo Bank
140.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
141.
Nico SIJMENS
Landbouwkrediet - Tonissteiner
142.
Jan KUYCKX
Landbouwkrediet - Tonissteiner
143.
Laurent CARTON
Groupe Gobert.com.ct
144.
Bradley MCGEE
Team CSC Saxo Bank
145.
Philippe PRATTE
Groupe Gobert.com.ct
146.
Francisco TORRELLA
Contenpolis Murcia
147.
Thomas DEGAND
Groupe Gobert.com.ct
148.
Jonathan DUFRASNE
149.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
150.
Gabriele BALDUCCI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
151.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contenpolis Murcia
152.
Sipke ZIJLSTRA
153.
Andrei KUNITSKI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
154.
Brian VANDBORG
Team GLS - Pakke Shop
155.
Martin PEDERSEN
Team GLS - Pakke Shop
156.
Nicolas BAIOLET
Groupe Gobert.com.ct
157.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom
158.
Jeremy DEVAUX
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
159.
Damien TIMMERMANS
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
160.
Fabio POLAZZI
Bodysol - Euromillions - Pole Continental Wallon
161.
Joost VAN LEIJEN
van Vliet EBH Elshof
162.
Pierre DRANCOURT
Groupe Gobert.com.ct
163.
Ruben REIG CONEJERO
Contenpolis Murcia 15'44"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Maubeuge (Fra) - Mons-en-Pévèle (Fra)

Distance: 188 km

Date: 2 October 2008