Tour de France 2009  |  Stage 13. Vittel - Colmar   

96th edition

200 km, 17 July 2009

Rider Team Time
1.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team 4h56'26"
2.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 04'11"
3.
Brice FEILLU
Agritubel 06'13"
4.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 06'31"
5.
Peter VELITS
Team Milram 06'43"
6.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
7.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
8.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
9.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
10.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
11.
Andreas KLÖDEN
Astana
12.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
13.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
14.
Christian KNEES
Team Milram
15.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
16.
Grischa NIERMANN
Rabobank
17.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
18.
Matteo TOSATTO
Quick Step
19.
David LOOSLI
Lampre - NGC
20.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
21.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
22.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
23.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
24.
Frederik WILLEMS
Liquigas
25.
Linus GERDEMANN
Team Milram
26.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
27.
Lance ARMSTRONG
Astana
28.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
30.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
31.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
32.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
33.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
34.
Sergei IVANOV
Team Katusha
35.
Christophe LE MÉVEL
Francaise des Jeux
36.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
37.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
38.
Christophe MOREAU
Agritubel
39.
Denis MENCHOV
Rabobank
40.
Roman KREUZIGER
Liquigas
41.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
42.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
43.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
44.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
45.
Joost POSTHUMA
Rabobank
46.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
47.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
48.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
49.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
50.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
51.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
52.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
53.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
54.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
55.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
56.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
57.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
58.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
59.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
60.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
61.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 06'54"
62.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 06'56"
63.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 06'58"
64.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
65.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
66.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
67.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
68.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
69.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 07'12"
70.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
71.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
72.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
73.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
74.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 07'17"
75.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto 07'23"
76.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 07'30"
77.
Sebastian LANG
Silence - Lotto 11'23"
78.
Maxime BOUET
Agritubel 17'43"
79.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
80.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 20'21"
81.
Brian VANDBORG
Liquigas
82.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
83.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
84.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
85.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
86.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
87.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
88.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
89.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
90.
Filippo POZZATO
Team Katusha
91.
Gregory RAST
Astana
92.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
93.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
94.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
95.
Jérôme PINEAU
Quick Step
96.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
97.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
98.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
99.
Fabian WEGMANN
Team Milram
100.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
101.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
102.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
103.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
104.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
105.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
106.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
107.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
108.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
109.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
110.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
111.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
112.
Dimitri MURAVYEV
Astana
113.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
114.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
115.
Laurens TEN DAM
Rabobank
116.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
117.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 23'44"
118.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
119.
Daniele BENNATI
Liquigas
120.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
121.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
122.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
123.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
124.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
125.
Fabio SABATINI
Liquigas
126.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
127.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
128.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
129.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
130.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
131.
Stef CLEMENT
Rabobank
132.
Gerald CIOLEK
Team Milram
133.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
134.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
135.
Steven DE JONGH
Quick Step
136.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
137.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
138.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
139.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
140.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC
141.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
142.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
143.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
144.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
145.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
146.
Niki TERPSTRA
Team Milram
147.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
148.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
149.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
150.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
151.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
152.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
153.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
154.
Sylvain CALZATI
Agritubel
155.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
156.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
157.
Tom BOONEN
Quick Step
158.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
159.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
160.
Markus FOTHEN
Team Milram
161.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
162.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
163.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC 45'45"

Stage information

Start, finish: Stage 13. Vittel - Colmar

Race Type: Mountain stage

Distance: 200 km

Date: 17 July 2009