Tour de France - 2009

Stage 15. Pontarlier - Verbier (207.5 km) - 19/07

Rider Team Country Time
1. Alberto CONTADOR VELASCO Astana
ESP
5h03'58"
2. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
43"
3. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
01'03"
4. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
01'06"
5. Bradley WIGGINS Garmin - Slipstream
GBR
6. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
7. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
01'26"
8. Andreas KLÖDEN Astana
GER
01'29"
9. Lance ARMSTRONG Astana
USA
01'35"
10. Kim KIRCHEN Team Columbia - HTC
LUX
01'55"
11. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
02'06"
12. Tony MARTIN Team Columbia - HTC
GER
02'13"
13. Vladimir KARPETS Team Katusha
RUS
14. Maxime MONFORT Team Columbia - HTC
BEL
02'23"
15. Christophe LE MEVEL Francaise des Jeux
FRA
02'32"
16. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
02'33"
17. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
18. Peter VELITS Team Milram
SVK
02'36"
19. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
20. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Cervelo Test Team
ESP
21. Christian VAN DE VELDE Garmin - Slipstream
USA
02'41"
22. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
23. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
02'52"
24. Brice FEILLU Agritubel
FRA
03'14"
25. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
26. Stephane GOUBERT Ag2r La Mondiale
FRA
27. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
03'17"
28. Pierre ROLLAND BBox Bouygues Telecom
FRA
03'24"
29. Maxime BOUET Agritubel
FRA
03'36"
30. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
03'43"
31. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
32. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
33. Yury TROFIMOV BBox Bouygues Telecom
RUS
34. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
03'54"
35. George HINCAPIE Team Columbia - HTC
USA
04'06"
36. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
37. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
38. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
39. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
04'10"
40. Christian KNEES Team Milram
GER
41. Fabian CANCELLARA Team Saxo Bank
SUI
04'14"
42. Christophe MOREAU Agritubel
FRA
04'20"
43. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
04'23"
44. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
04'38"
45. Sylvain CALZATI Agritubel
FRA
04'43"
46. Charles WEGELIUS Silence - Lotto
GBR
04'58"
47. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
05'07"
48. David LOOSLI Lampre - NGC
SUI
05'21"
49. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
05'24"
50. Joan HORRACH RIPPOLL Team Katusha
ESP
51. Remi PAURIOL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
05'30"
52. Nicolas VOGONDY Agritubel
FRA
53. Laurent LEFEVRE BBox Bouygues Telecom
FRA
54. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Caisse d'Epargne
ESP
05'49"
55. Stijn VANDENBERGH Team Katusha
BEL
56. Fumiyuki BEPPU Skil - Shimano
JPN
05'52"
57. Nicolas ROCHE Ag2r La Mondiale
IRL
06'22"
58. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
59. Cyril DESSEL Ag2r La Mondiale
FRA
60. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
61. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
62. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
63. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
64. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
06'27"
65. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Astana
POR
06'53"
66. Rigoberto URAN URAN Caisse d'Epargne
COL
67. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
06'57"
68. Nikolai TRUSOV Team Katusha
RUS
07'26"
69. Simon ŠPILAK Lampre - NGC
SLO
70. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
07'41"
71. Yaroslav POPOVYCH Astana
UKR
07'56"
72. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
73. Koen DE KORT Skil - Shimano
NED
74. Geoffroy LEQUATRE Agritubel
FRA
75. Heinrich HAUSSLER Cervelo Test Team
GER
76. Hayden ROULSTON Cervelo Test Team
NZL
77. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
78. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
08'22"
79. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
08'39"
80. Arnaud COYOT Caisse d'Epargne
FRA
11'31"
81. Filippo POZZATO Team Katusha
ITA
12'11"
82. Marco BANDIERA Lampre - NGC
ITA
83. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
84. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
85. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
86. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
87. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
88. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
89. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
90. Simon GESCHKE Skil - Shimano
GER
91. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
92. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
93. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
94. Staf SCHEIRLINCKX Silence - Lotto
BEL
95. Alexandre PICHOT BBox Bouygues Telecom
FRA
96. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
97. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
98. Sebastian LANG Silence - Lotto
GER
99. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
100. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
101. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
102. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
103. David ZABRISKIE Garmin - Slipstream
USA
104. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
105. Fabian WEGMANN Team Milram
GER
106. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
107. Greg VAN AVERMAET Silence - Lotto
BEL
108. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
13'11"
109. Mauro SANTAMBROGIO Lampre - NGC
ITA
110. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
111. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
13'15"
112. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
113. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
114. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
115. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
13'35"
116. Stef CLEMENT Rabobank
NED
14'13"
117. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Rabobank
ESP
118. Jonathan HIVERT Skil - Shimano
FRA
14'15"
119. Markus FOTHEN Team Milram
GER
120. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
14'46"
121. Gregory RAST Astana
SUI
18'12"
122. Thor HUSHOVD Cervelo Test Team
NOR
123. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
124. Bernhard EISEL Team Columbia - HTC
AUT
125. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
126. Sebastien ROSSELER Quick Step
BEL
127. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
128. Mark RENSHAW Team Columbia - HTC
AUS
129. Mark CAVENDISH Team Columbia - HTC
GBR
130. Dimitri MURAVYEV Astana
KAZ
131. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
132. Brian VANDBORG Liquigas
DEN
133. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
134. Said HADDOU BBox Bouygues Telecom
FRA
135. Tyler FARRAR Garmin - Slipstream
USA
136. Stéphane AUGÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
137. Samuel DUMOULIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
138. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
139. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
140. Brett LANCASTER Cervelo Test Team
AUS
141. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
142. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
143. Anthony GESLIN Francaise des Jeux
FRA
144. Mikhail IGNATYEV Team Katusha
RUS
145. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
146. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
147. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
148. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
149. Cyril LEMOINE Skil - Shimano
FRA
150. Marcin SAPA Lampre - NGC
POL
151. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
152. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
153. Andreas KLIER Cervelo Test Team
GER
154. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
155. Albert TIMMER Skil - Shimano
NED
18'24"
156. Daniele RIGHI Lampre - NGC
ITA
157. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
158. Lloyd MONDORY Ag2r La Mondiale
FRA
20'04"
159. Steven DE JONGH Quick Step
NED
33'32"
160. Yauheni HUTAROVICH Francaise des Jeux
BLR
161. Kenny VAN HUMMEL Skil - Shimano
NED
45'43"