Tour de France - 2009

Stage 17. Bourg-Saint-Maurice - Le Grand-Bornand (169.5 km) - 22/07

Rider Team Country Time
1. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
4h53'54"
2. Alberto CONTADOR VELASCO Astana
ESP
3. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
4. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
02'18"
5. Lance ARMSTRONG Astana
USA
6. Andreas KLÖDEN Astana
GER
02'27"
7. Bradley WIGGINS Garmin - Slipstream
GBR
03'07"
8. Christophe MOREAU Agritubel
FRA
04'09"
9. Christian VAN DE VELDE Garmin - Slipstream
USA
10. Remi PAURIOL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
06'10"
11. Christophe LE MEVEL Francaise des Jeux
FRA
12. Maxime MONFORT Team Columbia - HTC
BEL
06'12"
13. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
14. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
15. Vladimir KARPETS Team Katusha
RUS
16. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
17. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
18. Stephane GOUBERT Ag2r La Mondiale
FRA
06'15"
19. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
06'19"
20. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
07'01"
21. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
07'47"
22. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
23. Sylvain CALZATI Agritubel
FRA
24. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
25. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
26. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
27. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
07'50"
28. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
08'30"
29. David LOOSLI Lampre - NGC
SUI
08'54"
30. Christian KNEES Team Milram
GER
31. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
32. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
33. Pierre ROLLAND BBox Bouygues Telecom
FRA
34. Rigoberto URAN URAN Caisse d'Epargne
COL
08'58"
35. Stijn VANDENBERGH Team Katusha
BEL
11'00"
36. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
37. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
11'20"
38. Brice FEILLU Agritubel
FRA
11'50"
39. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
40. Nicolas ROCHE Ag2r La Mondiale
IRL
41. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
42. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
43. George HINCAPIE Team Columbia - HTC
USA
44. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
45. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
46. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Caisse d'Epargne
ESP
13'30"
47. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
48. Sebastien ROSSELER Quick Step
BEL
15'33"
49. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
17'33"
50. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
51. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
52. Laurent LEFEVRE BBox Bouygues Telecom
FRA
53. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
54. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
55. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
56. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Astana
POR
57. David ZABRISKIE Garmin - Slipstream
USA
58. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
59. Yaroslav POPOVYCH Astana
UKR
21'31"
60. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
61. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Rabobank
ESP
62. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
63. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
25'38"
64. Filippo POZZATO Team Katusha
ITA
29'43"
65. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
66. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
67. Koen DE KORT Skil - Shimano
NED
68. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
69. Stef CLEMENT Rabobank
NED
70. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
71. Mauro SANTAMBROGIO Lampre - NGC
ITA
72. Simon ŠPILAK Lampre - NGC
SLO
73. Maxime BOUET Agritubel
FRA
74. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
75. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
76. Fumiyuki BEPPU Skil - Shimano
JPN
77. Heinrich HAUSSLER Cervelo Test Team
GER
78. Thor HUSHOVD Cervelo Test Team
NOR
79. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
80. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
81. Brett LANCASTER Cervelo Test Team
AUS
82. Staf SCHEIRLINCKX Silence - Lotto
BEL
83. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
84. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
85. Nikolai TRUSOV Team Katusha
RUS
86. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
87. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
88. Charles WEGELIUS Silence - Lotto
GBR
89. Geoffroy LEQUATRE Agritubel
FRA
90. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
91. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
92. Peter VELITS Team Milram
SVK
93. Alexandre PICHOT BBox Bouygues Telecom
FRA
94. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
95. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
96. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
97. Joan HORRACH RIPPOLL Team Katusha
ESP
98. Gregory RAST Astana
SUI
99. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
100. Dimitri MURAVYEV Astana
KAZ
101. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
102. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
103. Daniele RIGHI Lampre - NGC
ITA
104. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
105. Greg VAN AVERMAET Silence - Lotto
BEL
106. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
107. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
108. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
109. Simon GESCHKE Skil - Shimano
GER
110. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
111. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
112. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
35'47"
113. Marco BANDIERA Lampre - NGC
ITA
114. Bernhard EISEL Team Columbia - HTC
AUT
115. Mark CAVENDISH Team Columbia - HTC
GBR
116. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
117. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
118. Lloyd MONDORY Ag2r La Mondiale
FRA
119. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
120. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
121. Steven DE JONGH Quick Step
NED
122. Sebastian LANG Silence - Lotto
GER
123. Tony MARTIN Team Columbia - HTC
GER
124. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
125. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
126. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
127. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
128. Yury TROFIMOV BBox Bouygues Telecom
RUS
129. Hayden ROULSTON Cervelo Test Team
NZL
130. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
131. Brian VANDBORG Liquigas
DEN
132. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
133. Tyler FARRAR Garmin - Slipstream
USA
134. Marcin SAPA Lampre - NGC
POL
135. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
136. Mikhail IGNATYEV Team Katusha
RUS
137. Mark RENSHAW Team Columbia - HTC
AUS
138. Stéphane AUGÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
139. Yauheni HUTAROVICH Francaise des Jeux
BLR
140. Samuel DUMOULIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
141. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
142. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
143. Anthony GESLIN Francaise des Jeux
FRA
144. Jonathan HIVERT Skil - Shimano
FRA
145. Albert TIMMER Skil - Shimano
NED
146. Nicolas VOGONDY Agritubel
FRA
147. Cyril LEMOINE Skil - Shimano
FRA
148. Said HADDOU BBox Bouygues Telecom
FRA
149. Arnaud COYOT Caisse d'Epargne
FRA
150. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
151. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
152. Kim KIRCHEN Team Columbia - HTC
LUX
153. Markus FOTHEN Team Milram
GER
154. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
155. Andreas KLIER Cervelo Test Team
GER
35'58"
156. Fabian CANCELLARA Team Saxo Bank
SUI
35'59"
157. Fabian WEGMANN Team Milram
GER