Tour de France - 2009

96th edition

Stage 8. Andorra la Vella (And) - Saint-Girons , 176.5 km    

11 July 2009

Rider Team Time
1.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 4h31'50"
2.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
3.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 03"
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 01'54"
5.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
6.
Peter VELITS
Team Milram
7.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
8.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
9.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
10.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
11.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
12.
Christian KNEES
Team Milram
13.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
14.
Grischa NIERMANN
Rabobank
15.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
16.
Brice FEILLU
Agritubel
17.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
18.
Andreas KLÖDEN
Astana
19.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
20.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne
21.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
22.
Remi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
24.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
25.
Roman KREUZIGER
Liquigas
26.
Christophe MOREAU
Agritubel
27.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
28.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo Bank
29.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
30.
Levi LEIPHEIMER
Astana
31.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
32.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
33.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
34.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
35.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
36.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank
37.
Lance ARMSTRONG
Astana
38.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
39.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
40.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
41.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
42.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
43.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
44.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
45.
Denis MENCHOV
Rabobank
46.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
47.
Stephane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
48.
Christophe LE MEVEL
Francaise des Jeux
49.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
50.
Linus GERDEMANN
Team Milram
51.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
52.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
53.
Laurens TEN DAM
Rabobank
54.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
55.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
56.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana
57.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 02'20"
58.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC 08'12"
59.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
60.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
61.
Sebastien ROSSELER
Quick Step
62.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
63.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
64.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
65.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 14'14"
66.
Brian VANDBORG
Liquigas
67.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
68.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
69.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
70.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
71.
Stef CLEMENT
Rabobank
72.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
73.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
74.
Jerome PINEAU
Quick Step
75.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
76.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
77.
Joost POSTHUMA
Rabobank
78.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
79.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
80.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
81.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
82.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
83.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
84.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
85.
Maxime BOUET
Agritubel
86.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
87.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
88.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
89.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
90.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
91.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
92.
Sylvain CALZATI
Agritubel
93.
David LOOSLI
Lampre - NGC
94.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom
95.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
96.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
97.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
98.
Filippo POZZATO
Team Katusha
99.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
100.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
101.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
102.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
103.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux
104.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
105.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
106.
Frederik WILLEMS
Liquigas
107.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
108.
Dimitri MURAVYEV
Astana
109.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
110.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC
111.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
112.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 23'02"
113.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
114.
Peter WROLICH
Team Milram
115.
Steven DE JONGH
Quick Step
116.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
117.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
118.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
119.
Romain FEILLU
Agritubel
120.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
121.
Fabio SABATINI
Liquigas
122.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
123.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
124.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
125.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
126.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
127.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
128.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
129.
Fabian WEGMANN
Team Milram
130.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
131.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
132.
Gregory RAST
Astana
133.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
134.
Sergei IVANOV
Team Katusha
135.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
136.
Matteo TOSATTO
Quick Step
137.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
138.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
139.
Markus FOTHEN
Team Milram
140.
Niki TERPSTRA
Team Milram
141.
Daniele BENNATI
Liquigas
142.
Mickael DELAGE
Silence - Lotto
143.
Tom BOONEN
Quick Step
144.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
145.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
146.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
147.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
148.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
149.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
150.
Gerald CIOLEK
Team Milram
151.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
152.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
153.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
154.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
155.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
156.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
157.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom
158.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
159.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
160.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
161.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
162.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
163.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
164.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
165.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
166.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
167.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
168.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
169.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 34'01"
170.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
171.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano