Tour de France - 2009

Stage 9. Saint-Gaudens - Tarbes (160.5 km) - 12/07

Rider Team Country Time
1. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
4h05'31"
2. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
3. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
34"
4. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
5. Peter VELITS Team Milram
SVK
6. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
7. Greg VAN AVERMAET Silence - Lotto
BEL
8. Geoffroy LEQUATRE Agritubel
FRA
9. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
10. Nicolas ROCHE Ag2r La Mondiale
IRL
11. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
12. Christophe LE MEVEL Francaise des Jeux
FRA
13. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
14. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
15. Brice FEILLU Agritubel
FRA
16. George HINCAPIE Team Columbia - HTC
USA
17. Andreas KLÖDEN Astana
GER
18. Pierre ROLLAND BBox Bouygues Telecom
FRA
19. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
20. Maxime MONFORT Team Columbia - HTC
BEL
21. Tony MARTIN Team Columbia - HTC
GER
22. Alberto CONTADOR VELASCO Astana
ESP
23. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
24. Christian KNEES Team Milram
GER
25. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
26. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
27. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
28. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
29. Christian VAN DE VELDE Garmin - Slipstream
USA
30. Hayden ROULSTON Cervelo Test Team
NZL
31. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
32. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
33. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
34. Vladimir EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
35. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
36. Vladimir KARPETS Team Katusha
RUS
37. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
38. Levi LEIPHEIMER Astana
USA
39. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
40. Bradley WIGGINS Garmin - Slipstream
GBR
41. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
42. Lance ARMSTRONG Astana
USA
43. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
44. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
45. Yaroslav POPOVYCH Astana
UKR
46. Kim KIRCHEN Team Columbia - HTC
LUX
47. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
48. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
49. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
50. Rigoberto URAN URAN Caisse d'Epargne
COL
51. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
52. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
53. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Cervelo Test Team
ESP
54. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
55. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
56. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
57. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
58. Maxime BOUET Agritubel
FRA
59. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
60. Stephane GOUBERT Ag2r La Mondiale
FRA
61. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
62. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
63. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
64. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
65. Laurent LEFEVRE BBox Bouygues Telecom
FRA
66. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
67. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Astana
POR
68. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
69. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Caisse d'Epargne
ESP
70. Yury TROFIMOV BBox Bouygues Telecom
RUS
71. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
72. Nicolas VOGONDY Agritubel
FRA
73. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
74. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
75. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
76. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
77. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
01'19"
78. Rui Alberto FARIA DA COSTA Caisse d'Epargne
POR
01'32"
79. Charles WEGELIUS Silence - Lotto
GBR
02'08"
80. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
15'15"
81. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
82. Joan HORRACH RIPPOLL Team Katusha
ESP
83. Mauro SANTAMBROGIO Lampre - NGC
ITA
84. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
85. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
18'48"
86. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
87. Sebastian LANG Silence - Lotto
GER
88. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
89. Christophe MOREAU Agritubel
FRA
90. Arnaud COYOT Caisse d'Epargne
FRA
91. Marcin SAPA Lampre - NGC
POL
92. Jonathan HIVERT Skil - Shimano
FRA
93. Stef CLEMENT Rabobank
NED
94. Filippo POZZATO Team Katusha
ITA
95. Brian VANDBORG Liquigas
DEN
96. Kurt Asle ARVESEN Team Saxo Bank
NOR
97. Staf SCHEIRLINCKX Silence - Lotto
BEL
98. Fabian CANCELLARA Team Saxo Bank
SUI
99. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
100. Gregory RAST Astana
SUI
101. Nikolai TRUSOV Team Katusha
RUS
102. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
103. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
104. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
105. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
106. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
107. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
108. David ZABRISKIE Garmin - Slipstream
USA
109. Sylvain CALZATI Agritubel
FRA
110. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
111. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
112. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
113. David LOOSLI Lampre - NGC
SUI
114. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
115. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Rabobank
ESP
116. Daniele RIGHI Lampre - NGC
ITA
117. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
118. Cyril DESSEL Ag2r La Mondiale
FRA
119. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
120. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
121. Remi PAURIOL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
122. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
123. Fabian WEGMANN Team Milram
GER
24'57"
124. Lloyd MONDORY Ag2r La Mondiale
FRA
125. Stéphane AUGÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
126. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
127. Romain FEILLU Agritubel
FRA
128. Andreas KLIER Cervelo Test Team
GER
129. Yauheni HUTAROVICH Francaise des Jeux
BLR
130. Peter WROLICH Team Milram
AUT
131. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
132. Marco BANDIERA Lampre - NGC
ITA
133. Mark CAVENDISH Team Columbia - HTC
GBR
134. Bernhard EISEL Team Columbia - HTC
AUT
135. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
136. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
137. Thor HUSHOVD Cervelo Test Team
NOR
138. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
139. Fumiyuki BEPPU Skil - Shimano
JPN
140. Sebastien ROSSELER Quick Step
BEL
141. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
142. Cyril LEMOINE Skil - Shimano
FRA
143. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
144. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
145. Stijn VANDENBERGH Team Katusha
BEL
146. Heinrich HAUSSLER Cervelo Test Team
GER
147. Brett LANCASTER Cervelo Test Team
AUS
148. Steven DE JONGH Quick Step
NED
149. Koen DE KORT Skil - Shimano
NED
150. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
151. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
152. Simon ŠPILAK Lampre - NGC
SLO
153. Tyler FARRAR Garmin - Slipstream
USA
154. Tom BOONEN Quick Step
BEL
155. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
156. Anthony GESLIN Francaise des Jeux
FRA
157. Alexandre PICHOT BBox Bouygues Telecom
FRA
158. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
159. Jérôme COPPEL Francaise des Jeux
FRA
160. Mark RENSHAW Team Columbia - HTC
AUS
161. Albert TIMMER Skil - Shimano
NED
162. Dimitri MURAVYEV Astana
KAZ
163. Mikhail IGNATYEV Team Katusha
RUS
164. Markus FOTHEN Team Milram
GER
165. Angelo FURLAN Lampre - NGC
ITA
166. Said HADDOU BBox Bouygues Telecom
FRA
167. Simon GESCHKE Skil - Shimano
GER
168. Samuel DUMOULIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
169. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
170. Kenny VAN HUMMEL Skil - Shimano
NED
38'03"