Tour de France 2009  |  General classification    

96th edition

General classification

4 July 2009 - 26 July 2009

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 85h48'35"
2.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 04'11"
3.
Lance ARMSTRONG
Astana 05'24"
4.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream 06'01"
5.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank 06'04"
6.
Andreas KLÖDEN
Astana 06'42"
7.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 07'35"
8.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream 12'04"
9.
Roman KREUZIGER
Liquigas 14'16"
10.
Christophe LE MÉVEL
Francaise des Jeux 14'25"
11.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 17'19"
12.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 18'34"
13.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 20'45"
14.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 20'50"
15.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale 22'29"
16.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 26'21"
17.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha 29'33"
18.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC 33'27"
19.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 34'09"
20.
Christian KNEES
Team Milram 34'48"
21.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom 37'44"
22.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 38'20"
23.
Linus GERDEMANN
Team Milram 38'35"
24.
Brice FEILLU
Agritubel 41'14"
25.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 41'27"
26.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana 43'34"
27.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 43'54"
28.
Christophe MOREAU
Agritubel 44'33"
29.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 45'24"
30.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank 46'34"
31.
Peter VELITS
Team Milram 46'35"
32.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 49'43"
33.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank 49'47"
34.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana 54'00"
35.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 55'04"
36.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 56'19"
37.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 57'37"
38.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 57'47"
39.
Sergei IVANOV
Team Katusha 1h00'21"
40.
Yaroslav POPOVYCH
Astana 1h01'08"
41.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom 1h01'29"
42.
Rémi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h03'04"
43.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 1h07'20"
44.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 1h08'15"
45.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 1h09'05"
46.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom 1h09'23"
47.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
48.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream 1h14'03"
49.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank 1h15'22"
50.
Denis MENCHOV
Rabobank 1h17'04"
51.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne 1h20'20"
52.
David LOOSLI
Lampre - NGC 1h21'56"
53.
Grischa NIERMANN
Rabobank 1h21'59"
54.
Sylvain CALZATI
Agritubel 1h25'47"
55.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom 1h26'07"
56.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC 1h26'52"
57.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h28'35"
58.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto 1h29'37"
59.
Laurens TEN DAM
Rabobank 1h34'57"
60.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 1h35'49"
61.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 1h37'19"
62.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 1h38'30"
63.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel 1h40'09"
64.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h42'28"
65.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 1h44'39"
66.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 1h47'40"
67.
Nicolas VOGONDY
Agritubel 1h51'09"
68.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 1h51'52"
69.
Maxime BOUET
Agritubel 1h53'04"
70.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 1h54'08"
71.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 1h57'29"
72.
Joost POSTHUMA
Rabobank 1h58'25"
73.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 1h58'52"
74.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h59'20"
75.
Sebastian LANG
Silence - Lotto 2h00'52"
76.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream 2h02'36"
77.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 2h04'53"
78.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team 2h07'58"
79.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 2h08'42"
80.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 2h11'29"
81.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 2h12'43"
82.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 2h13'56"
83.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 2h14'16"
84.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 2h15'04"
85.
Frederik WILLEMS
Liquigas 2h16'11"
86.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 2h16'39"
87.
Jérôme PINEAU
Quick Step 2h17'36"
88.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto 2h20'14"
89.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 2h22'58"
90.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 2h23'55"
91.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 2h23'58"
92.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 2h25'38"
93.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h25'52"
94.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC 2h26'22"
95.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 2h26'34"
96.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team 2h28'35"
97.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream 2h29'53"
98.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 2h39'25"
99.
Filippo POZZATO
Team Katusha 2h39'39"
100.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto 2h42'20"
101.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 2h42'45"
102.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 2h42'57"
103.
Sébastien ROSSELER
Quick Step 2h43'22"
104.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h45'28"
105.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team 2h46'00"
106.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 2h46'17"
107.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 2h47'21"
108.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC 2h52'24"
109.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC 2h52'44"
110.
Koen DE KORT
Skil - Shimano 2h53'25"
111.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano 2h55'21"
112.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 2h55'28"
113.
Matteo TOSATTO
Quick Step 2h58'28"
114.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne 2h59'10"
115.
Brian VANDBORG
Liquigas 2h59'57"
116.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 3h02'01"
117.
Stef CLEMENT
Rabobank 3h02'11"
118.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux 3h02'26"
119.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 3h04'00"
120.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 3h04'41"
121.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 3h05'10"
122.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto 3h05'11"
123.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 3h08'39"
124.
Markus FOTHEN
Team Milram 3h12'45"
125.
Gerald CIOLEK
Team Milram 3h15'12"
126.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team 3h15'33"
127.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 3h16'29"
128.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 3h16'44"
129.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 3h16'50"
130.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 3h21'54"
131.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC 3h23'29"
132.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 3h25'39"
133.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC 3h27'06"
134.
Daniele BENNATI
Liquigas 3h27'14"
135.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 3h27'18"
136.
Fabian WEGMANN
Team Milram 3h29'54"
137.
Gregory RAST
Astana 3h30'07"
138.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 3h30'23"
139.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 3h32'09"
140.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 3h32'39"
141.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux 3h34'35"
142.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom 3h34'55"
143.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano 3h36'14"
144.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 3h39'14"
145.
Marcin SAPA
Lampre - NGC 3h41'46"
146.
Fabio SABATINI
Liquigas 3h42'11"
147.
Dimitri MURAVYEV
Astana 3h43'15"
148.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC 3h46'20"
149.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 3h47'43"
150.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 3h48'13"
151.
Niki TERPSTRA
Team Milram 3h48'38"
152.
Steven DE JONGH
Quick Step 3h49'21"
153.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano 3h49'39"
154.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 3h54'08"
155.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux 4h16'27"