Paris - Nice 2009  |  Stage 7. Manosque - Fayence   

67th edition

191 km, 14 March 2009

Rider Team Time
1.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 4h43'34"
2.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha 49"
3.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
4.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
5.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 56"
6.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'31"
7.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
8.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
9.
Christophe MOREAU
Agritubel
10.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Christophe LE MÉVEL
Francaise des Jeux
13.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
14.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
15.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
16.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
17.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
18.
Pierre ROLLAND
BBox Bouygues Telecom
19.
Jonathan HIVERT
Skil - Shimano
20.
Manuele MORI
Lampre - NGC
21.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
22.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
23.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
24.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 01'39"
25.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 02'00"
26.
Roman KREUZIGER
Liquigas 02'05"
27.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
28.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 02'36"
29.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
30.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
31.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
32.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 02'43"
33.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 02'53"
34.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 02'55"
35.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 03'15"
36.
Martin VELITS
Team Milram
37.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 04'55"
38.
Yaroslav POPOVYCH
Astana 07'20"
39.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
40.
Christian KNEES
Team Milram
41.
Markus FOTHEN
Team Milram
42.
Bram TANKINK
Rabobank
43.
Evgeni PETROV
Team Katusha
44.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
45.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
46.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
47.
Cyril GAUTIER
BBox Bouygues Telecom
48.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
49.
David LOOSLI
Lampre - NGC
50.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
51.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
52.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
53.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
54.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
55.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux
56.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 11'13"
57.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
58.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
59.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
60.
Christophe LAURENT
Agritubel
61.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
62.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
63.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
64.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
65.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
66.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
67.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
68.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
69.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
70.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
71.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
72.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
73.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
74.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
75.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
76.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 19'57"
77.
Frederik WILLEMS
Liquigas
78.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
79.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
80.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
81.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
82.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
83.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
84.
Maxime BOUET
Agritubel
85.
Nikita ESKOV
Team Katusha
86.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
87.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
88.
Yann HUGUET
Agritubel
89.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
90.
Jérôme PINEAU
Quick Step
91.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
92.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
93.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
94.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
95.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC 21'33"
96.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto
97.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
98.
Michael SCHÄR
Astana
99.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
100.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
101.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
102.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
103.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
104.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
105.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
106.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
107.
Nick NUYENS
Rabobank
108.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
109.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
110.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
111.
Martin MÜLLER
Team Milram
112.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
113.
Mathew HAYMAN
Rabobank
114.
Niki TERPSTRA
Team Milram
115.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
116.
Matthias RUSS
Team Milram
117.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
118.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
119.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
120.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream

Stage information

Start, finish: Stage 7. Manosque - Fayence

Race Type: Mountain stage

Distance: 191 km

Date: 14 March 2009