Amstel Gold Race - 2009

Rider Team Country Time
1. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
6h38'31"
2. Karsten KROON Team Saxo Bank
NED
3. Robert GESINK Rabobank
NED
08"
4. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
5. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
6. Alexandr KOLOBNEV Team Saxo Bank
RUS
7. Simon GERRANS Cervelo Test Team
AUS
8. Nick NUYENS Rabobank
BEL
9. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
10. Christian KNEES Team Milram
GER
11. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
12. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
13. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
14. Michael ALBASINI Team Columbia - HTC
SUI
15. Nicki SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
16. Michele SCARPONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
17. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
18. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
19. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
20. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
21. Matteo CARRARA Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
26"
22. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
23. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
24. Maxime MONFORT Team Columbia - HTC
BEL
36"
25. Peter VELITS Team Milram
SVK
26. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
57"
27. Jelle VANENDERT Silence - Lotto
BEL
01'06"
28. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
29. Thomas DEKKER Silence - Lotto
NED
01'29"
30. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
02'26"
31. Paul MARTENS Rabobank
GER
32. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
33. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
34. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
02'38"
35. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
02'45"
36. Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
02'52"
37. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
02'56"
38. Francesco GAVAZZI Lampre - NGC
ITA
39. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
40. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
03'09"
41. Davide REBELLIN Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
42. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
43. Ben HERMANS Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
04'30"
44. Dimitri MURAVYEV Astana
KAZ
45. David DE LA FUENTE RASILLA Fuji - Servetto
ESP
46. Gerben LÖWIK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
47. Gorazd STANGELJ Liquigas
SLO
48. Geert VERHEYEN Landbouwkrediet - Colnago
BEL
49. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
50. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
51. Manuele MORI Lampre - NGC
ITA
52. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
53. Francesco GINANNI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
54. Dario CATALDO Quick Step
ITA
55. Ben SWIFT Team Katusha
GBR
56. Bert DE WAELE Landbouwkrediet - Colnago
BEL
57. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
58. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
59. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
60. Edward KING Cervelo Test Team
USA
61. Craig LEWIS Team Columbia - HTC
USA
62. Bram TANKINK Rabobank
NED
63. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
64. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
04'48"
65. Marco MARCATO Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
66. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
67. Fabian WEGMANN Team Milram
GER
68. Francesco REDA Quick Step
ITA
69. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
70. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
71. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
72. Allan DAVIS Quick Step
AUS
05'23"
73. Staf SCHEIRLINCKX Silence - Lotto
BEL
74. Marcus BURGHARDT Team Columbia - HTC
GER
06'02"
75. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
76. Pavel BRUTT Team Katusha
RUS
77. Marco PINOTTI Team Columbia - HTC
ITA
78. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
79. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
80. Christophe KERN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
81. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
82. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
83. Bert SCHEIRLINCKX Landbouwkrediet - Colnago
BEL
84. Christian MEIER Garmin - Slipstream
CAN
85. Koen DE KORT Skil - Shimano
NED
86. Wesley SULZBERGER Francaise des Jeux
AUS
87. Martin ELMIGER Ag2r La Mondiale
SUI
88. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
89. Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team
UZB
90. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
91. Alexsandr DYACHENKO Astana
KAZ
92. Renaud DION Ag2r La Mondiale
FRA
93. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
94. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
95. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
96. Serge PAUWELS Cervelo Test Team
BEL
97. Ivan SANTAROMITA Liquigas
ITA
98. Tony MARTIN Team Columbia - HTC
GER
99. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
09'10"
100. Mikael CHEREL Francaise des Jeux
FRA
101. Sébastien DELFOSSE Landbouwkrediet - Colnago
BEL
102. Floris GOESINNEN Skil - Shimano
NED
09'34"
103. Alberto LOSADA ALGUACIL Caisse d'Epargne
ESP
104. Pieter WEENING Rabobank
NED
105. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
106. Luca SOLARI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
107. Brian VANDBORG Liquigas
DEN
108. Francis MOUREY Francaise des Jeux
FRA
09'42"
109. Reinier HONIG Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
09'47"
110. Olivier BONNAIRE BBox Bouygues Telecom
FRA
10'38"
111. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Caisse d'Epargne
ESP
13'52"
112. Ricardo SERRANO GONZALEZ Fuji - Servetto
ESP
113. Kristof VANDEWALLE Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
114. Borut BOZIC Vacansoleil Pro Cycling Team
SLO
115. Valerio AGNOLI Liquigas
ITA
116. Dominique ROLLIN Cervelo Test Team
CAN
117. Addy ENGELS Quick Step
NED
118. Mauro SANTAMBROGIO Lampre - NGC
ITA
119. Daniele RIGHI Lampre - NGC
ITA
120. Rui Alberto FARIA DA COSTA Caisse d'Epargne
POR
121. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
122. Anthony ROUX Francaise des Jeux
FRA