Clasica San Sebastian - 2009

Rider Team Country Time
1. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
2. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
3. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
07"
4. Peter VELITS Team Milram
SVK
5. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
6. Filippo POZZATO Team Katusha
ITA
7. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
8. Sergei IVANOV Team Katusha
RUS
9. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
10. Marco PINOTTI Team Columbia - HTC
ITA
11. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
12. Sebastian LANGEVELD Rabobank
NED
13. Christophe LE MEVEL Francaise des Jeux
FRA
14. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
15. Janez BRAJKOVIC Astana
SLO
16. Alexandr KOLOBNEV Team Saxo Bank
RUS
17. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
18. David DE LA FUENTE RASILLA Fuji - Servetto
ESP
19. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
20. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
21. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
22. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
23. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
24. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
25. Kim KIRCHEN Team Columbia - HTC
LUX
26. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
27. Chris Anker SÖRENSEN Team Saxo Bank
DEN
28. Simon ŠPILAK Lampre - NGC
SLO
29. Jerome PINEAU Quick Step
FRA
30. Stephane GOUBERT Ag2r La Mondiale
FRA
31. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
32. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
33. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
34. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
35. Gustav Erik LARSSON Team Saxo Bank
SWE
36. Vladimir KARPETS Team Katusha
RUS
02'00"
37. Alexandre BOTCHAROV Team Katusha
RUS
38. Enrico MAGAZZINI Lampre - NGC
ITA
02'19"
39. Marco MARZANO Lampre - NGC
ITA
02'21"
40. Marco BANDIERA Lampre - NGC
ITA
41. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
03'09"
42. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
03'18"
43. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
44. Manuel VAZQUEZ HUESO Contentpolis - Ampo
ESP
45. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
46. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
04'52"
47. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
48. Dario CATALDO Quick Step
ITA
49. Morris POSSONI Team Columbia - HTC
ITA
05'49"
50. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
05'58"
51. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
52. Valerio AGNOLI Liquigas
ITA
53. Gorazd STANGELJ Liquigas
SLO
54. Lasse BOCHMANN LARSEN Team Saxo Bank
DEN
55. Joan HORRACH RIPPOLL Team Katusha
ESP
56. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
08'45"
57. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
09'24"
58. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Contentpolis - Ampo
ESP
10'52"
59. Javier ECHARRI MARIN Contentpolis - Ampo
ESP
60. Aitor PEREZ ARRIETA Contentpolis - Ampo
ESP
61. Peter WROLICH Team Milram
AUT
62. Martin VELITS Team Milram
SVK
63. Michael BARRY Team Columbia - HTC
CAN
64. Svein TUFT Garmin - Slipstream
CAN
65. Johannes FRÖHLINGER Team Milram
GER
66. Vicente REYNES MIMO Team Columbia - HTC
ESP
67. Tom STAMSNIJDER Rabobank
NED
68. Gert DOCKX Team Columbia - HTC
BEL
69. Paul MARTENS Rabobank
GER
70. Thomas LÖVKVIST Team Columbia - HTC
SWE
71. Julien LOUBET Ag2r La Mondiale
FRA
72. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
73. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
74. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
75. Jean Charles SENAC Ag2r La Mondiale
FRA
76. Mauro DA DALTO Lampre - NGC
ITA
77. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
78. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
79. Ivan ROVNY Team Katusha
RUS
80. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
81. Jérôme COPPEL Francaise des Jeux
FRA
82. Lars BOOM Rabobank
NED
83. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
10'56"
84. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
85. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
86. Johann TSCHOPP BBox Bouygues Telecom
SUI
87. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
88. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit en Ligne
EST
89. Daniele RIGHI Lampre - NGC
ITA
90. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
11'59"