Tirreno - Adriatico - 2009

12th edition

Stage 6. Civitanova Marche - Camerino , 234 km    

16 March 2009

Rider Team Time
1.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 6h36'11"
2.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 01"
3.
Ivan BASSO
Liquigas 03"
4.
Danilo DI LUCA
LPR Brakes Farnese Vini 01'09"
5.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 01'11"
6.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'15"
7.
Davide REBELLIN
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
8.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
9.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
10.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
11.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream 01'18"
12.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
13.
Andreas KLÖDEN
Astana
14.
Valerio AGNOLI
Liquigas 01'21"
15.
Linus GERDEMANN
Team Milram
16.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
17.
Robert GESINK
Rabobank
18.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 01'29"
19.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'31"
20.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 01'32"
21.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
22.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
23.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
24.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
25.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto 01'39"
26.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 01'43"
27.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 01'58"
28.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC 02'10"
29.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'23"
30.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'54"
31.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 03'14"
32.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 04'55"
33.
Maxim IGLINSKIY
Astana
34.
Peter VELITS
Team Milram 06'58"
35.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux 08'37"
36.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
37.
Assan BAZAYEV
Astana
38.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream 09'28"
39.
Lorenzo BERNUCCI
LPR Brakes Farnese Vini
40.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
41.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 14'48"
42.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 15'34"
43.
Marco CORTI
Barloworld 18'06"
44.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
45.
Grischa NIERMANN
Rabobank
46.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
47.
Didac ORTEGA
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
48.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
49.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
50.
Diego CACCIA
Barloworld
51.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
52.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
53.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
54.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 18'14"
55.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 18'27"
56.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC 18'33"
57.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne 18'47"
58.
Filippo POZZATO
Team Katusha 19'05"
59.
Patrick CALCAGNI
Barloworld
60.
Matteo TOSATTO
Quick Step
61.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
62.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
63.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
64.
Pavel BRUTT
Team Katusha
65.
Dimitri MURAVYEV
Astana
66.
Paul MARTENS
Rabobank
67.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
68.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
69.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
70.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
71.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
72.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 23'55"
73.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
74.
Allan DAVIS
Quick Step
75.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
76.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
77.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
78.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
79.
Daniele BENNATI
Liquigas
80.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
81.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
82.
Mario AERTS
Silence - Lotto
83.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
84.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 26'46"
85.
Angel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
86.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
87.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 30'54"
88.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
90.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
91.
Sergei IVANOV
Team Katusha
92.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
93.
Servais KNAVEN
Team Milram
94.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
95.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
96.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
97.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
98.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
99.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom
100.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
101.
Andrey ZEITS
Astana
102.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
103.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
104.
Bram DE GROOT
Rabobank
105.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
106.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
107.
Sergey RENEV
Astana
108.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
109.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
110.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
111.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
112.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto
113.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
114.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
115.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
116.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
117.
Fabio SABATINI
Liquigas
118.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
119.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
120.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
121.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
122.
Marco VELO
Quick Step
123.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
124.
Gerald CIOLEK
Team Milram
125.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
126.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
127.
Rick FLENS
Rabobank
128.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
129.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
130.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
131.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne
132.
Tom BOONEN
Quick Step
133.
Kevin HULSMANS
Quick Step
134.
Maarten WYNANTS
Quick Step
135.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
136.
Dries DEVENYNS
Quick Step
137.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream
138.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
139.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
140.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
141.
Luis Angel MATE MARDONES
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
142.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
143.
Peter WROLICH
Team Milram
144.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
145.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
146.
Gregory RAST
Astana
147.
Robert HUNTER
Barloworld
148.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
149.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank
150.
Rui Alberto FARIA DA COSTA
Caisse d'Epargne
151.
Alberto ONGARATO
LPR Brakes Farnese Vini
152.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
153.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
154.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux
155.
Koldo FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
156.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
157.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
158.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
159.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
160.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
161.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 34'16"
162.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 34'35"
163.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom 35'43"
164.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale 35'46"
165.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 35'57"
166.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi 36'02"
167.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi 36'43"