2.PT

Tour de Suisse 2009  |  Stage 6. Oberriet - Bad Zurzach   

73rd edition

178 km, 18 June 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 4h18'26"
2.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
3.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
4.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
5.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
6.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
7.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
8.
Gerald CIOLEK
Team Milram
9.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
10.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
11.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
12.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
13.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
14.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
15.
Maxim IGLINSKIY
Astana
16.
Andreas KLÖDEN
Astana
17.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
18.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
19.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
20.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
21.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
22.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
24.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
25.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
26.
Steven DE JONGH
Quick Step
27.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
28.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
29.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
30.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
31.
Roman KREUZIGER
Liquigas
32.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
33.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
34.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
35.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
36.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
37.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
38.
Robert KIŠERLOVSKI
Fuji - Servetto
39.
Sergei IVANOV
Team Katusha
40.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
41.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
42.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
43.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
44.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
45.
Oliver ZAUGG
Liquigas
46.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
47.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
48.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
49.
Peter VELITS
Team Milram
50.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
51.
Gregory RAST
Astana
52.
Pieter WEENING
Rabobank
53.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
54.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
55.
Steve MORABITO
Astana
56.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
57.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
58.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
59.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
60.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
61.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
62.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux
63.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
64.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
Mathew HAYMAN
Rabobank
66.
Pavel BRUTT
Team Katusha
67.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
68.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
69.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
70.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
71.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
72.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec
73.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
74.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
75.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
76.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
77.
Dimitri MURAVYEV
Astana
78.
Filippo POZZATO
Team Katusha
79.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
80.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
81.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
82.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
83.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
84.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
85.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
86.
Daniele BENNATI
Liquigas
87.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto
88.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
89.
Michael SCHÄR
Astana
90.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
91.
Brian VANDBORG
Liquigas
92.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
93.
Roman KIREYEV
Astana
94.
Nikita ESKOV
Team Katusha
95.
Nick NUYENS
Rabobank
96.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux
97.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
98.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
99.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
100.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
101.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
102.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
103.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
104.
Hubert SCHWAB
Quick Step
105.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
106.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
107.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
108.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
109.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne
110.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
111.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
112.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
113.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
114.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
115.
Peter WROLICH
Team Milram 22"
116.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom 25"
117.
Daniel OSS
Liquigas 27"
118.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
119.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
120.
Dominique CORNU
Quick Step
121.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team 31"
122.
David LOOSLI
Lampre - NGC 33"
123.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 42"
124.
Claudio CORIONI
Liquigas
125.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
126.
Matteo TOSATTO
Quick Step
127.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 46"
128.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
129.
Fabio SABATINI
Liquigas 49"
130.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 51"
131.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
132.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto 59"
133.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
134.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
135.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
136.
Paul MARTENS
Rabobank
137.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
138.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
139.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
140.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
141.
Lars BOOM
Rabobank
142.
Tom LEEZER
Rabobank
143.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
144.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
145.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
146.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
147.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
148.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec 01'06"
149.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
150.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
151.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 01'45"
152.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
153.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 02'30"
154.
Linus GERDEMANN
Team Milram 04'04"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Oberriet - Bad Zurzach

Race Type: Sprint stage

Distance: 178 km

Date: 18 June 2009