Giro d'Italia - 2009

92nd edition

Stage 10. Cuneo - Pinerolo , 262 km    

19 May 2009

Rider Team Time
1.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 6h30'53"
2.
Denis MENCHOV
Rabobank 10"
3.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
4.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 26"
5.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld 29"
6.
Ivan BASSO
Liquigas
7.
Levi LEIPHEIMER
Astana
8.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
9.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
10.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
12.
Lance ARMSTRONG
Astana
13.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 41"
14.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 45"
15.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 01'23"
16.
Dario David CIONI
ISD - Neri 01'34"
17.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
18.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
19.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
20.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
21.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 01'39"
22.
Jackson RODRIGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
23.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
24.
Chris HORNER
Astana
25.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
26.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
27.
Laurens TEN DAM
Rabobank
28.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
29.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
30.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'08"
31.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 02'29"
32.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 02'32"
33.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 03'02"
34.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 03'17"
35.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 03'29"
36.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
37.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
38.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
39.
Filippo POZZATO
Team Katusha
40.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
41.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
42.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
43.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
44.
Christopher FROOME
Barloworld
45.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
46.
Francesco BELLOTTI
Barloworld 05'32"
47.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 06'35"
48.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia
49.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
50.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
51.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
52.
José Luis RUBIERA
Astana
53.
Andrey ZEITS
Astana
54.
Janez BRAJKOVIC
Astana
55.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
56.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto 07'28"
57.
Sylvester SZMYD
Liquigas 08'27"
58.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 09'50"
59.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
60.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
61.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
62.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia
63.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
64.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
65.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
66.
Valerio AGNOLI
Liquigas
67.
Evgeni PETROV
Team Katusha
68.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
69.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
70.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
71.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
72.
Pavel BRUTT
Team Katusha
73.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
74.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
75.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
76.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 12'34"
77.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
78.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
79.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
80.
Dario CATALDO
Quick Step
81.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
82.
Edward KING
Cervelo Test Team
83.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
84.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
85.
Addy ENGELS
Quick Step
86.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
87.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 15'21"
88.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
89.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 16'54"
90.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
91.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
92.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
93.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank 23'08"
94.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto
95.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
96.
Manuele MORI
Lampre - NGC 24'49"
97.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
98.
Markus FOTHEN
Team Milram
99.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
100.
Ben SWIFT
Team Katusha
101.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
102.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
103.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
104.
Mauro FACCI
Quick Step 26'06"
105.
Gorazd STANGELJ
Liquigas
106.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
107.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
108.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
109.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
110.
Diego CACCIA
Barloworld
111.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
112.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
113.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
114.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
115.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
116.
Matteo BONO
Lampre - NGC
117.
Allan DAVIS
Quick Step
118.
Kevin HULSMANS
Quick Step
119.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
120.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
121.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
122.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
123.
Steve MORABITO
Astana
124.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
125.
Nikita ESKOV
Team Katusha
126.
Alexander SEROV
Team Katusha
127.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
128.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
129.
Davide MALACARNE
Quick Step 35'12"
130.
Luca BARLA
Team Milram
131.
Robert HUNTER
Barloworld
132.
Robert FÖRSTER
Team Milram
133.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
134.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
135.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
136.
Bram DE GROOT
Rabobank
137.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
138.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
139.
Martin MÜLLER
Team Milram
140.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
141.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
142.
Thomas FOTHEN
Team Milram
143.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
144.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
145.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
146.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
147.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
148.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
149.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia
150.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
151.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
152.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
153.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
154.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
155.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
156.
Francesco REDA
Quick Step
157.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
158.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
159.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
160.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
161.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
162.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
163.
Oscar GATTO
ISD - Neri
164.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
165.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
166.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
167.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
168.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
169.
Ian STANNARD
ISD - Neri
170.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
171.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
172.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
173.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
174.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
175.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
176.
Anders LUND
Team Saxo Bank
177.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
178.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
179.
Dries DEVENYNS
Quick Step
180.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
181.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
182.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
183.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom
184.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
185.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
186.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
187.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto