Giro d'Italia - 2009

Stage 12. Sestri Levante - Riomaggiore I.T.T. (60.6 km) - 21/05

Rider Team Country Time
1. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
1h34'29"
2. Levi LEIPHEIMER Astana
USA
20"
3. Stefano GARZELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
01'03"
4. Janez BRAJKOVIC Astana
SLO
01'14"
5. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
01'27"
6. Bradley WIGGINS Garmin - Slipstream
GBR
01'59"
7. Gabriele BOSISIO LPR Brakes Farnese Vini
ITA
02'04"
8. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
COL
02'13"
9. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
02'17"
10. Ivan BASSO Liquigas
ITA
11. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
02'18"
12. Lance ARMSTRONG Astana
USA
02'26"
13. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
02'46"
14. Giovanni VISCONTI ISD - Neri
ITA
02'48"
15. Michele SCARPONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
02'53"
16. Gilberto SIMONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
03'00"
17. Marco PINOTTI Team Columbia - HTC
ITA
03'27"
18. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
03'35"
19. Kanstantsin SIUTSOU Team Columbia - HTC
BLR
03'54"
20. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
03'57"
21. Yaroslav POPOVYCH Astana
UKR
03'59"
22. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
04'07"
23. Edvald BOASSON HAGEN Team Columbia - HTC
NOR
04'15"
24. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
04'25"
25. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
04'40"
26. Lars Ytting BAK Team Saxo Bank
DEN
04'55"
27. Thomas LÖVKVIST Team Columbia - HTC
SWE
05'01"
28. Dario David CIONI ISD - Neri
ITA
29. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
05'12"
30. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
05'17"
31. Alessandro BERTOLINI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
05'21"
32. Francesco MASCIARELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
05'29"
33. Christopher FROOME Barloworld
GBR
05'36"
34. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
05'41"
35. Andriy GRIVKO ISD - Neri
UKR
05'51"
36. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
06'24"
37. Jason MCCARTNEY Team Saxo Bank
USA
38. Jackson RODRIGUEZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
06'26"
39. Serge PAUWELS Cervelo Test Team
BEL
06'33"
40. Eros CAPECCHI Fuji - Servetto
ITA
41. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
06'38"
42. Maarten TJALLINGII Rabobank
NED
06'44"
43. Yuriy KRIVTSOV Ag2r La Mondiale
UKR
06'58"
44. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
45. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
07'04"
46. Markus FOTHEN Team Milram
GER
07'06"
47. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
07'17"
48. Carlos Jose OCHOA Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
07'26"
49. Rubens BERTOGLIATI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
SUI
07'28"
50. Davide MALACARNE Quick Step
ITA
07'31"
51. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
07'32"
52. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
07'34"
53. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
07'37"
54. Hector GONZALEZ BAEZA Fuji - Servetto
ESP
55. Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ Barloworld
COL
07'38"
56. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
07'39"
57. Dario ANDRIOTTO Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
07'43"
58. Francesco FAILLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
07'51"
59. Mikhail IGNATYEV Team Katusha
RUS
07'53"
60. Iker CAMANO ORTUZAR Fuji - Servetto
ESP
07'58"
61. Bartosz HUZARSKI ISD - Neri
POL
08'06"
62. Jonas LJUNGBLAD Silence - Lotto
SWE
08'11"
63. Valerio AGNOLI Liquigas
ITA
64. Paolo TIRALONGO Lampre - NGC
ITA
08'22"
65. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
08'27"
66. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
08'31"
67. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
68. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
08'36"
69. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
70. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
08'42"
71. Andrey ZEITS Astana
KAZ
08'43"
72. Jelle VANENDERT Silence - Lotto
BEL
08'45"
73. Massimo CODOL Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
08'46"
74. Thomas DANIELSON Garmin - Slipstream
USA
08'49"
75. Anthony CHARTEAU Caisse d'Epargne
FRA
08'53"
76. José Luis RUBIERA Astana
ESP
09'00"
77. Francesco BELLOTTI Barloworld
ITA
09'03"
78. Leonardo BERTAGNOLLI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
09'04"
79. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
09'12"
80. Björn SCHRÖDER Team Milram
GER
09'18"
81. Charles WEGELIUS Silence - Lotto
GBR
82. Nikita ESKOV Team Katusha
RUS
09'19"
83. Marco MARZANO Lampre - NGC
ITA
84. Jure GOLČER LPR Brakes Farnese Vini
SLO
09'24"
85. Allan DAVIS Quick Step
AUS
86. Dario CATALDO Quick Step
ITA
09'25"
87. Alexander SEROV Team Katusha
RUS
09'31"
88. Morris POSSONI Team Columbia - HTC
ITA
09'32"
89. Dmytro GRABOVSKYY ISD - Neri
UKR
09'33"
90. Riccardo CHIARINI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
09'34"
91. Mauro FACCI Quick Step
ITA
09'39"
92. Diego CACCIA Barloworld
ITA
09'42"
93. Leonardo SCARSELLI ISD - Neri
ITA
09'43"
94. Edward KING Cervelo Test Team
USA
95. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
09'45"
96. Filippo POZZATO Team Katusha
ITA
09'46"
97. Paolo LONGO BORGHINI Barloworld
ITA
09'48"
98. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Xacobeo Galicia
ESP
09'57"
99. Francesco GAVAZZI Lampre - NGC
ITA
10'02"
100. Julien BELGY BBox Bouygues Telecom
FRA
10'03"
101. Steve CHAINEL BBox Bouygues Telecom
FRA
10'04"
102. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
10'11"
103. Pavel BRUTT Team Katusha
RUS
10'17"
104. Pieter JACOBS Silence - Lotto
BEL
10'21"
105. Matthew Harley GOSS Team Saxo Bank
AUS
10'22"
106. Tom STAMSNIJDER Rabobank
NED
10'25"
107. Kevin HULSMANS Quick Step
BEL
10'26"
108. Giampaolo CHEULA Barloworld
ITA
10'28"
109. Francesco REDA Quick Step
ITA
10'30"
110. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
10'31"
111. Vladimir ISAYCHEV Xacobeo Galicia
RUS
10'34"
112. Alessandro SPEZIALETTI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
10'36"
113. Addy ENGELS Quick Step
NED
10'37"
114. Michael BARRY Team Columbia - HTC
CAN
10'39"
115. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
10'40"
116. David ZABRISKIE Garmin - Slipstream
USA
10'42"
117. Simon GERRANS Cervelo Test Team
AUS
118. Matteo MONTAGUTI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
10'43"
119. Daniel LLOYD Cervelo Test Team
GBR
120. Bart DOCKX Silence - Lotto
BEL
10'44"
121. Gorazd STANGELJ Liquigas
SLO
10'52"
122. Renaud DION Ag2r La Mondiale
FRA
10'55"
123. Daniele PIETROPOLLI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
10'56"
124. Marcos GARCIA FERNANDEZ Xacobeo Galicia
ESP
11'04"
125. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
11'08"
126. Ignatas KONOVALOVAS Cervelo Test Team
LTU
11'09"
127. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
128. Jurgen VAN GOOLEN Team Saxo Bank
BEL
129. Dmitriy KOZONTCHUK Rabobank
RUS
11'14"
130. Angel GOMEZ GOMEZ Fuji - Servetto
ESP
11'15"
131. Steve MORABITO Astana
SUI
11'16"
132. Arnold JEANNESSON Caisse d'Epargne
FRA
11'19"
133. Alessandro DONATI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
11'20"
134. Manuele MORI Lampre - NGC
ITA
11'21"
135. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
11'23"
136. Luca BARLA Team Milram
ITA
11'24"
137. Matteo BONO Lampre - NGC
ITA
138. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
139. Andrea MASCIARELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
11'25"
140. Johann TSCHOPP BBox Bouygues Telecom
SUI
11'29"
141. Giuseppe PALUMBO Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
11'34"
142. Bram DE GROOT Rabobank
NED
11'40"
143. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Barloworld
COL
11'41"
144. Ian STANNARD ISD - Neri
GBR
11'46"
145. Alessandro PETACCHI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
11'47"
146. Jean Charles SENAC Ag2r La Mondiale
FRA
11'48"
147. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
11'53"
148. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
149. John Lee AUGUSTYN Barloworld
RSA
11'56"
150. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
12'00"
151. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
12'11"
152. Jeremy HUNT Cervelo Test Team
GBR
153. Ruggero MARZOLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
12'18"
154. Said HADDOU BBox Bouygues Telecom
FRA
12'20"
155. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
12'24"
156. Ben SWIFT Team Katusha
GBR
12'27"
157. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
12'34"
158. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
12'43"
159. Blaise SONNERY Ag2r La Mondiale
FRA
12'45"
160. Jos VAN EMDEN Rabobank
NED
12'47"
161. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
12'50"
162. Delio FERNANDEZ CRUZ Xacobeo Galicia
ESP
12'53"
163. Robert FÖRSTER Team Milram
GER
164. Giairo ERMETI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
13'03"
165. Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS Fuji - Servetto
ESP
13'16"
166. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
13'26"
167. Thomas FOTHEN Team Milram
GER
13'28"
168. Mauro DA DALTO Lampre - NGC
ITA
169. Mark CAVENDISH Team Columbia - HTC
GBR
13'31"
170. Mark RENSHAW Team Columbia - HTC
AUS
13'38"
171. Yohann GENE BBox Bouygues Telecom
FRA
13'46"
172. Tyler FARRAR Garmin - Slipstream
USA
13'48"
173. Juan Jose HAEDO Team Saxo Bank
ARG
13'49"
174. Martin MÜLLER Team Milram
GER
14'14"
175. Robert HUNTER Barloworld
RSA
14'17"
176. Guillaume LE FLOCH BBox Bouygues Telecom
FRA
14'22"
177. Anders LUND Team Saxo Bank
DEN
14'24"
178. Davide VIGANO Fuji - Servetto
ITA
14'29"
179. Kasper KLOSTERGAARD LARSEN Team Saxo Bank
DEN
14'41"
180. Ricardo SERRANO GONZALEZ Fuji - Servetto
ESP
15'30"
181. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
16'55"
182. Cameron MEYER Garmin - Slipstream
AUS
17'03"
183. Evgeny SOKOLOV BBox Bouygues Telecom
RUS
17'19"
184. Oscar GATTO ISD - Neri
ITA
17'50"