Giro d'Italia - 2009

92nd edition

Stage 12. Sestri Levante - Riomaggiore I.T.T. , 60.6 km    

21 May 2009

Rider Team Time
1.
Denis MENCHOV
Rabobank 1h34'29"
2.
Levi LEIPHEIMER
Astana 20"
3.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 01'03"
4.
Janez BRAJKOVIC
Astana 01'14"
5.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 01'27"
6.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream 01'59"
7.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 02'04"
8.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 02'13"
9.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 02'17"
10.
Ivan BASSO
Liquigas
11.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 02'18"
12.
Lance ARMSTRONG
Astana 02'26"
13.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 02'46"
14.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 02'48"
15.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 02'53"
16.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 03'00"
17.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC 03'27"
18.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 03'35"
19.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 03'54"
20.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 03'57"
21.
Yaroslav POPOVYCH
Astana 03'59"
22.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 04'07"
23.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 04'15"
24.
Laurens TEN DAM
Rabobank 04'25"
25.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 04'40"
26.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank 04'55"
27.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 05'01"
28.
Dario David CIONI
ISD - Neri
29.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 05'12"
30.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 05'17"
31.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 05'21"
32.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 05'29"
33.
Christopher FROOME
Barloworld 05'36"
34.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 05'41"
35.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri 05'51"
36.
Sylvester SZMYD
Liquigas 06'24"
37.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
38.
Jackson RODRIGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 06'26"
39.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team 06'33"
40.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
41.
Evgeni PETROV
Team Katusha 06'38"
42.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 06'44"
43.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 06'58"
44.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
45.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 07'04"
46.
Markus FOTHEN
Team Milram 07'06"
47.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 07'17"
48.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 07'26"
49.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 07'28"
50.
Davide MALACARNE
Quick Step 07'31"
51.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 07'32"
52.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 07'34"
53.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 07'37"
54.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
55.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld 07'38"
56.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 07'39"
57.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 07'43"
58.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 07'51"
59.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 07'53"
60.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto 07'58"
61.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 08'06"
62.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto 08'11"
63.
Valerio AGNOLI
Liquigas
64.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 08'22"
65.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 08'27"
66.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 08'31"
67.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
68.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas 08'36"
69.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
70.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 08'42"
71.
Andrey ZEITS
Astana 08'43"
72.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto 08'45"
73.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 08'46"
74.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream 08'49"
75.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne 08'53"
76.
José Luis RUBIERA
Astana 09'00"
77.
Francesco BELLOTTI
Barloworld 09'03"
78.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 09'04"
79.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 09'12"
80.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 09'18"
81.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
82.
Nikita ESKOV
Team Katusha 09'19"
83.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
84.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini 09'24"
85.
Allan DAVIS
Quick Step
86.
Dario CATALDO
Quick Step 09'25"
87.
Alexander SEROV
Team Katusha 09'31"
88.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC 09'32"
89.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 09'33"
90.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini 09'34"
91.
Mauro FACCI
Quick Step 09'39"
92.
Diego CACCIA
Barloworld 09'42"
93.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri 09'43"
94.
Edward KING
Cervelo Test Team
95.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 09'45"
96.
Filippo POZZATO
Team Katusha 09'46"
97.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 09'48"
98.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia 09'57"
99.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 10'02"
100.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom 10'03"
101.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom 10'04"
102.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 10'11"
103.
Pavel BRUTT
Team Katusha 10'17"
104.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto 10'21"
105.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 10'22"
106.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 10'25"
107.
Kevin HULSMANS
Quick Step 10'26"
108.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 10'28"
109.
Francesco REDA
Quick Step 10'30"
110.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 10'31"
111.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 10'34"
112.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 10'36"
113.
Addy ENGELS
Quick Step 10'37"
114.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 10'39"
115.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 10'40"
116.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream 10'42"
117.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
118.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini 10'43"
119.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
120.
Bart DOCKX
Silence - Lotto 10'44"
121.
Gorazd STANGELJ
Liquigas 10'52"
122.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale 10'55"
123.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini 10'56"
124.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia 11'04"
125.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 11'08"
126.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 11'09"
127.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
128.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
129.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 11'14"
130.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto 11'15"
131.
Steve MORABITO
Astana 11'16"
132.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne 11'19"
133.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11'20"
134.
Manuele MORI
Lampre - NGC 11'21"
135.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 11'23"
136.
Luca BARLA
Team Milram 11'24"
137.
Matteo BONO
Lampre - NGC
138.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
139.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11'25"
140.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 11'29"
141.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11'34"
142.
Bram DE GROOT
Rabobank 11'40"
143.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld 11'41"
144.
Ian STANNARD
ISD - Neri 11'46"
145.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini 11'47"
146.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 11'48"
147.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 11'53"
148.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia
149.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld 11'56"
150.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 12'00"
151.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 12'11"
152.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
153.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 12'18"
154.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom 12'20"
155.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 12'24"
156.
Ben SWIFT
Team Katusha 12'27"
157.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 12'34"
158.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 12'43"
159.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 12'45"
160.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 12'47"
161.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 12'50"
162.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 12'53"
163.
Robert FÖRSTER
Team Milram
164.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini 13'03"
165.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 13'16"
166.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne 13'26"
167.
Thomas FOTHEN
Team Milram 13'28"
168.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
169.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 13'31"
170.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC 13'38"
171.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom 13'46"
172.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 13'48"
173.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank 13'49"
174.
Martin MÜLLER
Team Milram 14'14"
175.
Robert HUNTER
Barloworld 14'17"
176.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom 14'22"
177.
Anders LUND
Team Saxo Bank 14'24"
178.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 14'29"
179.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 14'41"
180.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto 15'30"
181.
Dries DEVENYNS
Quick Step 16'55"
182.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 17'03"
183.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom 17'19"
184.
Oscar GATTO
ISD - Neri 17'50"