Giro d'Italia - 2009

92nd edition

Stage 20. Napoli - Anagni , 203 km    

30 May 2009

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 4h30'07"
2.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 02"
3.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 07"
4.
Allan DAVIS
Quick Step
5.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
6.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
7.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
8.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
9.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
10.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
11.
Denis MENCHOV
Rabobank
12.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
13.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
14.
Alexander SEROV
Team Katusha
15.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
16.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
17.
Levi LEIPHEIMER
Astana
18.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
19.
Christopher FROOME
Barloworld
20.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
21.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
22.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
23.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
24.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
25.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
26.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
27.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
28.
Ivan BASSO
Liquigas
29.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
30.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
31.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
32.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
33.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
34.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
35.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
36.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
37.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
38.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
39.
Andrey ZEITS
Astana
40.
Diego CACCIA
Barloworld
41.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia
42.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
43.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
44.
Evgeni PETROV
Team Katusha
45.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
46.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
47.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
48.
Nikita ESKOV
Team Katusha
49.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
50.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
51.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 27"
52.
Edward KING
Cervelo Test Team 38"
53.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 41"
54.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 48"
55.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
56.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
57.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
58.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
59.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
60.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
61.
Valerio AGNOLI
Liquigas 01'00"
62.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 01'38"
63.
Lance ARMSTRONG
Astana
64.
Manuele MORI
Lampre - NGC
65.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
66.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
67.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
68.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 02'00"
69.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
70.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
71.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
72.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
73.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
74.
Thomas FOTHEN
Team Milram
75.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
76.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
77.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
78.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
79.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
80.
Sylwester SZMYD
Liquigas
81.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
82.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
83.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
84.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
85.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
86.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
87.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
88.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
89.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
90.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
91.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne 02'48"
92.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
93.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
94.
Luca BARLA
Team Milram
95.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
96.
Laurens TEN DAM
Rabobank
97.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
98.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
99.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
100.
José Luis RUBIERA
Astana
101.
Steve MORABITO
Astana
102.
Dario CATALDO
Quick Step
103.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
104.
Dario David CIONI
ISD - Neri
105.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 03'00"
106.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
107.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 03'25"
108.
Martin MÜLLER
Team Milram
109.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
110.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team 03'42"
111.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
112.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
113.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 03'59"
114.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 04'41"
115.
Kevin HULSMANS
Quick Step 04'43"
116.
Dries DEVENYNS
Quick Step 04'45"
117.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
118.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
119.
Francesco REDA
Quick Step 04'51"
120.
Oscar GATTO
ISD - Neri 06'16"
121.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
122.
Bram DE GROOT
Rabobank 06'18"
123.
Addy ENGELS
Quick Step
124.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 07'55"
125.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
126.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
127.
Matteo BONO
Lampre - NGC
128.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
129.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
130.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
131.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
132.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
133.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
134.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
135.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
136.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
137.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
138.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
139.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
140.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
141.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 08'24"
142.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini 08'44"
143.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 13'28"
144.
Robert HUNTER
Barloworld
145.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
146.
Mauro FACCI
Quick Step
147.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
148.
Pavel BRUTT
Team Katusha
149.
Robert FÖRSTER
Team Milram
150.
Markus FOTHEN
Team Milram
151.
Ben SWIFT
Team Katusha
152.
Ian STANNARD
ISD - Neri
153.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
154.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
155.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
156.
Anders LUND
Team Saxo Bank
157.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
158.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
159.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
160.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
161.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
162.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
163.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
164.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
165.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
166.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
167.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom