Giro d'Italia - 2009

Stage 21. Roma - Roma I.T.T. (15.5 km) - 31/05

Rider Team Country Time
1. Ignatas KONOVALOVAS Cervelo Test Team
LTU
18'42"
2. Bradley WIGGINS Garmin - Slipstream
GBR
01"
3. Edvald BOASSON HAGEN Team Columbia - HTC
NOR
07"
4. Yaroslav POPOVYCH Astana
UKR
11"
5. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
16"
6. Giovanni VISCONTI ISD - Neri
ITA
18"
7. Dries DEVENYNS Quick Step
BEL
20"
8. Maarten TJALLINGII Rabobank
NED
21"
9. Stefano GARZELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
23"
10. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
24"
11. Janez BRAJKOVIC Astana
SLO
27"
12. Marco PINOTTI Team Columbia - HTC
ITA
29"
13. Gabriele BOSISIO LPR Brakes Farnese Vini
ITA
30"
14. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
36"
15. Andriy GRIVKO ISD - Neri
UKR
39"
16. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
40"
17. Ivan BASSO Liquigas
ITA
46"
18. Tom STAMSNIJDER Rabobank
NED
19. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
49"
20. Mauro FACCI Quick Step
ITA
21. Bartosz HUZARSKI ISD - Neri
POL
51"
22. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
23. Yuriy KRIVTSOV Ag2r La Mondiale
UKR
24. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
53"
25. Kanstantsin SIUTSOU Team Columbia - HTC
BLR
26. Levi LEIPHEIMER Astana
USA
27. Jos VAN EMDEN Rabobank
NED
28. Ian STANNARD ISD - Neri
GBR
54"
29. Addy ENGELS Quick Step
NED
55"
30. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
58"
31. Christopher FROOME Barloworld
GBR
01'00"
32. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
01'01"
33. Alessandro PETACCHI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
01'02"
34. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
COL
35. Lars Ytting BAK Team Saxo Bank
DEN
01'03"
36. Michael BARRY Team Columbia - HTC
CAN
01'04"
37. Manuele MORI Lampre - NGC
ITA
38. Thomas DANIELSON Garmin - Slipstream
USA
39. Daniel LLOYD Cervelo Test Team
GBR
01'05"
40. Simon GERRANS Cervelo Test Team
AUS
41. Mikhail IGNATYEV Team Katusha
RUS
01'07"
42. Bram DE GROOT Rabobank
NED
43. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
01'08"
44. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
01'09"
45. Giuseppe PALUMBO Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
01'10"
46. Diego CACCIA Barloworld
ITA
47. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
01'11"
48. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
01'13"
49. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
01'16"
50. Danny PATE Garmin - Slipstream
USA
51. Thomas LÖVKVIST Team Columbia - HTC
SWE
01'17"
52. Lance ARMSTRONG Astana
USA
01'19"
53. Martin MÜLLER Team Milram
GER
01'20"
54. Paolo TIRALONGO Lampre - NGC
ITA
01'21"
55. Jurgen VAN GOOLEN Team Saxo Bank
BEL
56. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
57. Gorazd STANGELJ Liquigas
SLO
58. Delio FERNANDEZ CRUZ Xacobeo Galicia
ESP
59. Serge PAUWELS Cervelo Test Team
BEL
01'22"
60. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
01'23"
61. Edward KING Cervelo Test Team
USA
01'24"
62. Charles WEGELIUS Silence - Lotto
GBR
63. Matthew Harley GOSS Team Saxo Bank
AUS
01'25"
64. Carlos SASTRE CANDIL Cervelo Test Team
ESP
01'26"
65. Andrey ZEITS Astana
KAZ
01'27"
66. Juan Jose HAEDO Team Saxo Bank
ARG
67. Gilberto SIMONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
01'28"
68. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
01'29"
69. José Luis RUBIERA Astana
ESP
01'30"
70. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
71. Francesco REDA Quick Step
ITA
72. Paolo LONGO BORGHINI Barloworld
ITA
01'32"
73. Jeremy HUNT Cervelo Test Team
GBR
74. Guillaume BONNAFOND Ag2r La Mondiale
FRA
01'34"
75. Evgeni PETROV Team Katusha
RUS
01'35"
76. Angel GOMEZ GOMEZ Fuji - Servetto
ESP
77. Francesco MASCIARELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
01'37"
78. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
79. Ruggero MARZOLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
01'38"
80. David ZABRISKIE Garmin - Slipstream
USA
01'40"
81. Riccardo CHIARINI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
01'41"
82. Pieter JACOBS Silence - Lotto
BEL
01'42"
83. Allan DAVIS Quick Step
AUS
84. Markus FOTHEN Team Milram
GER
85. John Lee AUGUSTYN Barloworld
RSA
01'43"
86. Dmitriy KOZONTCHUK Rabobank
RUS
87. Alessandro BERTOLINI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
88. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
89. Hector GONZALEZ BAEZA Fuji - Servetto
ESP
01'45"
90. Kevin HULSMANS Quick Step
BEL
01'46"
91. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
92. Michele SCARPONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
01'47"
93. Mauro DA DALTO Lampre - NGC
ITA
01'48"
94. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
95. Vladimir ISAYCHEV Xacobeo Galicia
RUS
01'51"
96. Luca BARLA Team Milram
ITA
01'52"
97. Evgeny SOKOLOV BBox Bouygues Telecom
RUS
01'53"
98. Francesco FAILLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
01'57"
99. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
01'58"
100. Bart DOCKX Silence - Lotto
BEL
101. Jean Charles SENAC Ag2r La Mondiale
FRA
102. Anthony CHARTEAU Caisse d'Epargne
FRA
103. Iker CAMANO ORTUZAR Fuji - Servetto
ESP
01'59"
104. Giampaolo CHEULA Barloworld
ITA
105. Daniele PIETROPOLLI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
106. Said HADDOU BBox Bouygues Telecom
FRA
02'01"
107. Francesco GAVAZZI Lampre - NGC
ITA
02'05"
108. Alessandro DONATI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
109. Renaud DION Ag2r La Mondiale
FRA
110. Pavel BRUTT Team Katusha
RUS
02'08"
111. Steve MORABITO Astana
SUI
02'10"
112. Giairo ERMETI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
02'14"
113. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
114. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
02'15"
115. Oscar GATTO ISD - Neri
ITA
02'17"
116. Carlos Jose OCHOA Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
117. Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom
FRA
118. Anders LUND Team Saxo Bank
DEN
02'20"
119. Alessandro SPEZIALETTI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
02'21"
120. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
02'22"
121. Morris POSSONI Team Columbia - HTC
ITA
122. Matteo MONTAGUTI LPR Brakes Farnese Vini
ITA
02'23"
123. Nikita ESKOV Team Katusha
RUS
02'24"
124. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
125. Jason MCCARTNEY Team Saxo Bank
USA
126. Dario David CIONI ISD - Neri
ITA
127. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Barloworld
COL
02'26"
128. Guillaume LE FLOCH BBox Bouygues Telecom
FRA
02'31"
129. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
130. Johann TSCHOPP BBox Bouygues Telecom
SUI
02'34"
131. Robert FÖRSTER Team Milram
GER
132. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
133. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
02'35"
134. Julien BELGY BBox Bouygues Telecom
FRA
135. Matteo BONO Lampre - NGC
ITA
136. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
137. Marco MARZANO Lampre - NGC
ITA
138. Kasper KLOSTERGAARD LARSEN Team Saxo Bank
DEN
02'36"
139. Robert HUNTER Barloworld
RSA
02'41"
140. Leonardo SCARSELLI ISD - Neri
ITA
02'43"
141. Marcos GARCIA FERNANDEZ Xacobeo Galicia
ESP
02'44"
142. Jens VOIGT Team Saxo Bank
GER
02'45"
143. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
02'46"
144. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
02'52"
145. Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS Fuji - Servetto
ESP
02'54"
146. Jonas LJUNGBLAD Silence - Lotto
SWE
02'55"
147. Davide VIGANO Fuji - Servetto
ITA
148. Jackson RODRIGUEZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
149. Andrea MASCIARELLI Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
ITA
150. Rubens BERTOGLIATI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
SUI
02'57"
151. Alexander SEROV Team Katusha
RUS
02'58"
152. Arnold JEANNESSON Caisse d'Epargne
FRA
153. Luca MAZZANTI Team Katusha
ITA
03'00"
154. Björn SCHRÖDER Team Milram
GER
03'09"
155. Francesco BELLOTTI Barloworld
ITA
156. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
03'12"
157. Blaise SONNERY Ag2r La Mondiale
FRA
03'18"
158. Leonardo BERTAGNOLLI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
03'19"
159. Valerio AGNOLI Liquigas
ITA
03'20"
160. Dario CATALDO Quick Step
ITA
03'21"
161. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
03'24"
162. Jure GOLČER LPR Brakes Farnese Vini
SLO
03'28"
163. Ben SWIFT Team Katusha
GBR
03'53"
164. Dmytro GRABOVSKYY ISD - Neri
UKR
04'07"
165. Thomas FOTHEN Team Milram
GER
04'47"
166. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
04'53"
167. Volodymir GUSTOV Cervelo Test Team
UKR
05'46"