Giro d'Italia 2009  |  Stage 3. Grado - Valdobbiadene   

92nd edition

198 km, 11 May 2009

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini 4h45'27"
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
3.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
4.
Dario CATALDO
Quick Step
5.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
6.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
7.
Oscar GATTO
ISD - Neri
8.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
9.
Anders LUND
Team Saxo Bank
10.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
12.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
13.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
14.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
15.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
16.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
17.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
18.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
19.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
20.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
21.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
22.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
23.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
24.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
25.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
26.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
27.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
28.
Chris HORNER
Astana
29.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
30.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
31.
Ivan BASSO
Liquigas
32.
Manuele MORI
Lampre - NGC
33.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
34.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
35.
Christopher FROOME
Barloworld
36.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
37.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
38.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
39.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
40.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
41.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
42.
Levi LEIPHEIMER
Astana
43.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
44.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
45.
Andrey ZEITS
Astana
46.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
47.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
48.
Lance ARMSTRONG
Astana
49.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
50.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
51.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
52.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
53.
Nikita ESKOV
Team Katusha
54.
Davide MALACARNE
Quick Step
55.
Filippo POZZATO
Team Katusha
56.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 13"
57.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19"
58.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
59.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
60.
Denis MENCHOV
Rabobank 24"
61.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
62.
Evgeni PETROV
Team Katusha 46"
63.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
64.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 01'18"
65.
Markus FOTHEN
Team Milram 01'25"
66.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
67.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
68.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
69.
Laurens TEN DAM
Rabobank
70.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
71.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
72.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
73.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
74.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
75.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
76.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
77.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri
78.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
79.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
80.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
81.
Mauro FACCI
Quick Step
82.
Allan DAVIS
Quick Step
83.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
84.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
85.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
86.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
87.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
88.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
89.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
90.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
91.
Dario David CIONI
ISD - Neri
92.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
93.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
94.
Dries DEVENYNS
Quick Step
95.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
96.
José Luis RUBIERA
Astana
97.
Sylwester SZMYD
Liquigas
98.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
99.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
100.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
101.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
102.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
103.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
104.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
105.
Pavel BRUTT
Team Katusha
106.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
107.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
108.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
109.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
110.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
111.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
112.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
113.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
114.
Edward KING
Cervelo Test Team 02'04"
115.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 02'13"
116.
Thomas FOTHEN
Team Milram 02'50"
117.
Alexander SEROV
Team Katusha
118.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
119.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
120.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
121.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
122.
Steve MORABITO
Astana
123.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
124.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
125.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
126.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
127.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
128.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
129.
Luca BARLA
Team Milram
130.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
131.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
132.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
133.
Valerio AGNOLI
Liquigas
134.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
135.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
136.
Ben SWIFT
Team Katusha
137.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
138.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri 02'59"
139.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
140.
Matteo BONO
Lampre - NGC 03'06"
141.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 04'02"
142.
Bram DE GROOT
Rabobank 04'11"
143.
Addy ENGELS
Quick Step
144.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
145.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
146.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
147.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
148.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
149.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
150.
Francesco REDA
Quick Step
151.
Diego CACCIA
Barloworld
152.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
153.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
154.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
155.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
156.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 04'30"
157.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
158.
Robert HUNTER
Barloworld
159.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 05'42"
160.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
161.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
162.
Ian STANNARD
ISD - Neri
163.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
164.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
165.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
166.
Kevin HULSMANS
Quick Step
167.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 06'18"
168.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom 06'26"
169.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 08'26"
170.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
171.
Francesco BELLOTTI
Barloworld 09'01"
172.
Martin MÜLLER
Team Milram
173.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
174.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 10'49"
175.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
176.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
177.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
178.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
179.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
180.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
181.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
182.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
183.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
184.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
185.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
186.
Robert FÖRSTER
Team Milram
187.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
188.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
189.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
190.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
191.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
192.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
193.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
194.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto 13'31"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Grado - Valdobbiadene

Race Type: Sprint stage

Distance: 198 km

Date: 11 May 2009