Giro d'Italia - 2009

92nd edition

Stage 6. Bressanone - Mayrhofen (Aut) , 248 km    

14 May 2009

Rider Team Time
1.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 5h49'55"
2.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 32"
3.
Allan DAVIS
Quick Step
4.
Filippo POZZATO
Team Katusha
5.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
6.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
7.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
8.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 36"
9.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
10.
Jackson RODRIGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
11.
Chris HORNER
Astana
12.
Denis MENCHOV
Rabobank
13.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
14.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
15.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
16.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
17.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
18.
Ivan BASSO
Liquigas
19.
Levi LEIPHEIMER
Astana
20.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
21.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
22.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
23.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
24.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
25.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto
26.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
27.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
28.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
29.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
30.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
31.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
32.
Dario David CIONI
ISD - Neri
33.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
34.
Laurens TEN DAM
Rabobank
35.
Janez BRAJKOVIC
Astana
36.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
37.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
38.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
39.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
40.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
41.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
42.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
43.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
44.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
45.
Robert HUNTER
Barloworld
46.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
47.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
48.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
49.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
50.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
51.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
52.
Anders LUND
Team Saxo Bank
53.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
54.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
55.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
56.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
57.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini
58.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
59.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
60.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
61.
Manuele MORI
Lampre - NGC
62.
Evgeni PETROV
Team Katusha
63.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
64.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
65.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 01'13"
66.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 01'15"
67.
Nikita ESKOV
Team Katusha
68.
Thomas FOTHEN
Team Milram
69.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
70.
Christopher FROOME
Barloworld
71.
Andrey ZEITS
Astana
72.
Lance ARMSTRONG
Astana
73.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
74.
Dario CATALDO
Quick Step
75.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
76.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
77.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
78.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
79.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
81.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
82.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
83.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
84.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
85.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
86.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia
87.
Gorazd STANGELJ
Liquigas
88.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia
89.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
90.
Markus FOTHEN
Team Milram
91.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
92.
Matteo BONO
Lampre - NGC
93.
José Luis RUBIERA
Astana
94.
Alexander SEROV
Team Katusha 01'39"
95.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
96.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
97.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld
98.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
99.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
100.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 01'47"
101.
Ben SWIFT
Team Katusha 02'12"
102.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'15"
103.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 02'55"
104.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto
105.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
106.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
107.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
108.
Sylvester SZMYD
Liquigas
109.
Ruslan PIDGORNYY
ISD - Neri
110.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
111.
Steve MORABITO
Astana
112.
Kevin HULSMANS
Quick Step
113.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
114.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
115.
Davide MALACARNE
Quick Step 03'39"
116.
Valerio AGNOLI
Liquigas
117.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
118.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
119.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 04'04"
120.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 04'51"
121.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 05'04"
122.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
123.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
124.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
125.
Dries DEVENYNS
Quick Step 05'56"
126.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC 09'04"
127.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
128.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
129.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
130.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
131.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 10'27"
132.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 11'26"
133.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
134.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
135.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
136.
Luca BARLA
Team Milram
137.
Martin MÜLLER
Team Milram
138.
Pavel BRUTT
Team Katusha
139.
Diego CACCIA
Barloworld
140.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
141.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
142.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
143.
Oscar GATTO
ISD - Neri 12'03"
144.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 14'43"
145.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
146.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank 15'15"
147.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
148.
Bram DE GROOT
Rabobank
149.
Addy ENGELS
Quick Step
150.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank
151.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
152.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
153.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
154.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
155.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
156.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
157.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
158.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
159.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
160.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
161.
Edward KING
Cervelo Test Team
162.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
163.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
164.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
165.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
166.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
167.
Ian STANNARD
ISD - Neri
168.
Mauro FACCI
Quick Step
169.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
170.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
171.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
172.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
173.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
174.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom
175.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
176.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
177.
Robert FÖRSTER
Team Milram
178.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
179.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
180.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
181.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
182.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
183.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
184.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
185.
Francesco REDA
Quick Step
186.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
187.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
188.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
189.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
190.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
191.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
192.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini