Giro d'Italia - 2009

92nd edition

Stage 8. Morbegno - Bergamo , 211 km    

16 May 2009

Rider Team Time
1.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 5h04'34"
2.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 21"
3.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
4.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
5.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
6.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
7.
Jackson RODRIGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
8.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
9.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
10.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
11.
Filippo POZZATO
Team Katusha
12.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
13.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
14.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
15.
Ivan BASSO
Liquigas
16.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
17.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
18.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
19.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
20.
Denis MENCHOV
Rabobank
21.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
22.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
23.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
24.
Dario David CIONI
ISD - Neri
25.
Levi LEIPHEIMER
Astana
26.
Chris HORNER
Astana
27.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
28.
Janez BRAJKOVIC
Astana
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
30.
Lance ARMSTRONG
Astana
31.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
32.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
33.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
34.
Laurens TEN DAM
Rabobank
35.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
36.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld
37.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
38.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
39.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 31"
40.
Christopher FROOME
Barloworld
41.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
42.
Andrey ZEITS
Astana
43.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 58"
44.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 01'31"
45.
José Luis RUBIERA
Astana
46.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini 01'44"
47.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
48.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'30"
49.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
50.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
51.
Sylvester SZMYD
Liquigas 02'56"
52.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank 04'32"
53.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri 04'58"
54.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto 05'29"
55.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
56.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
57.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
58.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia
59.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
60.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
61.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
62.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
63.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
64.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
65.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia
66.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
67.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
68.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
69.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
70.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
71.
Nikita ESKOV
Team Katusha
72.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
73.
Dries DEVENYNS
Quick Step
74.
Evgeni PETROV
Team Katusha 06'06"
75.
Dario CATALDO
Quick Step 06'28"
76.
Valerio AGNOLI
Liquigas
77.
Alexander SEROV
Team Katusha 08'47"
78.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 12'12"
79.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia
80.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
81.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
82.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
83.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
84.
Ben SWIFT
Team Katusha
85.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
86.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto
87.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
88.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
89.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
90.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
91.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
92.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
93.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
94.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 13'53"
95.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
96.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
97.
Markus FOTHEN
Team Milram
98.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto
99.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
100.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
101.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini 15'36"
102.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
103.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
104.
Diego CACCIA
Barloworld 16'11"
105.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
106.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
107.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
108.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
109.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
110.
Luca BARLA
Team Milram
111.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
112.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
113.
Gorazd STANGELJ
Liquigas
114.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
115.
Pavel BRUTT
Team Katusha
116.
Steve MORABITO
Astana
117.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
118.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
119.
Kevin HULSMANS
Quick Step
120.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
121.
Bram DE GROOT
Rabobank
122.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
123.
Robert FÖRSTER
Team Milram
124.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
125.
Addy ENGELS
Quick Step
126.
Ian STANNARD
ISD - Neri
127.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
128.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
129.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 16'41"
130.
Davide MALACARNE
Quick Step
131.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
132.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
133.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
134.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
135.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
136.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
137.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
138.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
139.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
140.
Manuele MORI
Lampre - NGC
141.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
142.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
143.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
144.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
145.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
146.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
147.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
148.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
149.
Matteo BONO
Lampre - NGC
150.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
151.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
152.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri
153.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 19'04"
154.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
155.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
156.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
157.
Thomas FOTHEN
Team Milram
158.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
159.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
160.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
161.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
162.
Martin MÜLLER
Team Milram
163.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
164.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
165.
Oscar GATTO
ISD - Neri
166.
Robert HUNTER
Barloworld
167.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
168.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
169.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
170.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
171.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
172.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
173.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom
174.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
175.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
176.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
177.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
178.
Anders LUND
Team Saxo Bank
179.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
180.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
181.
Mauro FACCI
Quick Step
182.
Allan DAVIS
Quick Step
183.
Edward KING
Cervelo Test Team
184.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
185.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
186.
Francesco REDA
Quick Step
187.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
188.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini