Giro d'Italia - 2009

92nd edition

General classification

9 May 2009 - 31 May 2009

Rider Team Time
1.
Denis MENCHOV
Rabobank 86h03'11"
2.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 01'59"
3.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 03'46"
4.
Ivan BASSO
Liquigas 03'59"
5.
Levi LEIPHEIMER
Astana 05'28"
6.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 08'43"
7.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 10'01"
8.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 11'13"
9.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC 11'28"
10.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 12'50"
11.
Lance ARMSTRONG
Astana 15'59"
12.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 16'11"
13.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 16'15"
14.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
15.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 19'10"
16.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
17.
Janez BRAJKOVIC
Astana 28'07"
18.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 28'39"
19.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank 31'53"
20.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 33'18"
21.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri 39'19"
22.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 45'59"
23.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 46'03"
24.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 48'00"
25.
Jackson RODRIGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 50'52"
26.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 53'46"
27.
Laurens TEN DAM
Rabobank 55'07"
28.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 57'13"
29.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h01'48"
30.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana 1h02'21"
31.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h05'06"
32.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team 1h07'24"
33.
Evgeni PETROV
Team Katusha 1h10'01"
34.
Andrey ZEITS
Astana 1h14'56"
35.
Christopher FROOME
Barloworld 1h15'21"
36.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 1h19'57"
37.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 1h24'43"
38.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto 1h25'02"
39.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC 1h27'17"
40.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 1h28'38"
41.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 1h29'54"
42.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 1h31'41"
43.
Sylvester SZMYD
Liquigas 1h31'44"
44.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 1h32'23"
45.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h34'52"
46.
Dario David CIONI
ISD - Neri 1h36'14"
47.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 1h37'25"
48.
José Luis RUBIERA
Astana 1h38'56"
49.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 1h41'08"
50.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 1h41'43"
51.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Xacobeo Galicia 1h42'25"
52.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas 1h42'51"
53.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team 1h50'29"
54.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini 1h53'02"
55.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 1h56'27"
56.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne 1h58'10"
57.
Francesco BELLOTTI
Barloworld 1h58'30"
58.
Dario CATALDO
Quick Step 2h00'24"
59.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 2h07'34"
60.
Valerio AGNOLI
Liquigas 2h08'06"
61.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 2h09'44"
62.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank 2h11'57"
63.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 2h12'00"
64.
Nikita ESKOV
Team Katusha 2h12'44"
65.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld 2h12'58"
66.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 2h13'08"
67.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h17'19"
68.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 2h17'52"
69.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 2h18'27"
70.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream 2h20'09"
71.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 2h22'50"
72.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 2h23'00"
73.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini 2h24'34"
74.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 2h26'17"
75.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 2h28'29"
76.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld 2h30'38"
77.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream 2h33'02"
78.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 2h34'17"
79.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto 2h37'45"
80.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale 2h38'06"
81.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 2h39'36"
82.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC 2h40'36"
83.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank 2h45'29"
84.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2h46'43"
85.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 2h46'48"
86.
Steve MORABITO
Astana 2h48'54"
87.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom 2h48'56"
88.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 2h48'57"
89.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2h50'33"
90.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h50'51"
91.
Manuele MORI
Lampre - NGC 2h51'59"
92.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini 2h53'20"
93.
Dries DEVENYNS
Quick Step 2h53'58"
94.
Gorazd STANGELJ
Liquigas 2h55'04"
95.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 2h56'45"
96.
Kevin HULSMANS
Quick Step 2h58'46"
97.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3h02'29"
98.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 3h03'22"
99.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 3h04'23"
100.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri 3h06'15"
101.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto 3h06'57"
102.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne 3h08'14"
103.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto 3h08'25"
104.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 3h08'53"
105.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 3h09'26"
106.
Mauro FACCI
Quick Step 3h10'28"
107.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3h13'03"
108.
Markus FOTHEN
Team Milram 3h13'33"
109.
Edward KING
Cervelo Test Team 3h15'04"
110.
Addy ENGELS
Quick Step 3h15'53"
111.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 3h16'06"
112.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team 3h22'15"
113.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 3h22'51"
114.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 3h23'44"
115.
Alexander SEROV
Team Katusha 3h24'32"
116.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini 3h24'59"
117.
Allan DAVIS
Quick Step 3h26'15"
118.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC 3h27'01"
119.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini 3h27'52"
120.
Diego CACCIA
Barloworld 3h28'31"
121.
Matteo BONO
Lampre - NGC 3h30'07"
122.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 3h30'08"
123.
Pavel BRUTT
Team Katusha 3h31'08"
124.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 3h32'21"
125.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC 3h34'48"
126.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto 3h35'42"
127.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom 3h36'01"
128.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto 3h39'47"
129.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 3h42'59"
130.
Ben SWIFT
Team Katusha 3h45'35"
131.
Thomas FOTHEN
Team Milram 3h48'36"
132.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 3h51'16"
133.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 3h51'20"
134.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 3h51'41"
135.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 3h52'28"
136.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini 3h53'37"
137.
Francesco REDA
Quick Step 3h57'16"
138.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 3h57'27"
139.
Luca BARLA
Team Milram 3h57'43"
140.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 4h01'28"
141.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini 4h01'48"
142.
Danny PATE
Garmin - Slipstream 4h01'57"
143.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 4h02'45"
144.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 4h03'12"
145.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 4h04'24"
146.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank 4h05'22"
147.
Oscar GATTO
ISD - Neri 4h06'10"
148.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team 4h08'52"
149.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom 4h10'41"
150.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream 4h10'55"
151.
Bram DE GROOT
Rabobank 4h12'39"
152.
Robert HUNTER
Barloworld 4h12'47"
153.
Anders LUND
Team Saxo Bank 4h14'23"
154.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 4h15'18"
155.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri 4h15'31"
156.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4h17'54"
157.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
158.
Ian STANNARD
ISD - Neri 4h18'47"
159.
Martin MÜLLER
Team Milram 4h19'16"
160.
Robert FÖRSTER
Team Milram 4h20'01"
161.
Said HADDOU
BBox Bouygues Telecom 4h23'50"
162.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 4h27'04"
163.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 4h29'27"
164.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 4h30'09"
165.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 4h32'23"
166.
Bart DOCKX
Silence - Lotto 4h33'42"
167.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom 4h59'11"