Vuelta al Pais Vasco - 2009

49th edition

Stage 2. Ataun - Villatuerta , 164 km    

7 April 2009

Rider Team Time
1.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom 4h12'46"
2.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 06"
3.
Ben SWIFT
Team Katusha 01'10"
4.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
5.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
6.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
7.
Fabian WEGMANN
Team Milram
8.
Allan DAVIS
Quick Step
9.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
10.
Manuele MORI
Lampre - NGC
11.
Paul MARTENS
Rabobank
12.
Jerome PINEAU
Quick Step
13.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
14.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
15.
Christian KNEES
Team Milram
16.
Roman KREUZIGER
Liquigas
17.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto
18.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
19.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
20.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
21.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
22.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
23.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
24.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
25.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
26.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
27.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
28.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank
29.
Grischa NIERMANN
Rabobank
30.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
31.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
32.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
33.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
34.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
35.
Chris HORNER
Astana
36.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
37.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
38.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
39.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
40.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
41.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
42.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
43.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
44.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
45.
Robert GESINK
Rabobank
46.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
47.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
48.
Andrea NOË
Liquigas
49.
Janez BRAJKOVIC
Astana
50.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
51.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
52.
Dries DEVENYNS
Quick Step
53.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
54.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto
55.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
56.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
57.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
58.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
59.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
60.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
61.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
62.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
63.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
64.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
65.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
66.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
67.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
68.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
69.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
70.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
71.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
72.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
73.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
74.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
75.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
76.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
77.
Pieter WEENING
Rabobank
78.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
79.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
80.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
81.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
82.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
83.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
84.
Dominik ROELS
Team Milram
85.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
86.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
87.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
88.
Roman KIREYEV
Astana
89.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
90.
Oliver ZAUGG
Liquigas
91.
Brian VANDBORG
Liquigas
92.
Dario CATALDO
Quick Step
93.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom
95.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
96.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
97.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
98.
Christophe LE MEVEL
Francaise des Jeux
99.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo Bank
100.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
101.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
102.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
103.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
104.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
105.
Peter VELITS
Team Milram
106.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
107.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
108.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
109.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
110.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
111.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
112.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
113.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
114.
Jose HERRADA LOPEZ
Contentpolis - Ampo
115.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
116.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
117.
Linus GERDEMANN
Team Milram
118.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
119.
José Luis RUBIERA
Astana
120.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
121.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 01'50"
122.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
123.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream 02'22"
124.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto 02'42"
125.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 02'56"
126.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 03'11"
127.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
128.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
129.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto 03'50"
130.
Oscar PUJOL MUNOZ
Cervelo Test Team 04'17"
131.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto 04'46"
132.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
133.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom 05'45"
134.
Francesco REDA
Quick Step
135.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
136.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
137.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
138.
Addy ENGELS
Quick Step
139.
Valerio AGNOLI
Liquigas 06'10"
140.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
141.
Mikel GAZTANAGA ECHEVERRIA
Contentpolis - Ampo
142.
Mario AERTS
Silence - Lotto
143.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
144.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 11'15"
145.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 13'14"
146.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale