Vuelta al Pais Vasco - 2009

49th edition

Stage 3. Villatuerta - Eibar (Arrate) , 177 km    

8 April 2009

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 4h16'30"
2.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 08"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
4.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC 27"
5.
Robert GESINK
Rabobank 32"
6.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 35"
7.
Roman KREUZIGER
Liquigas 54"
8.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
9.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
10.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
11.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
12.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
13.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
14.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 01'11"
15.
Chris HORNER
Astana
16.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
17.
Andrea NOË
Liquigas
18.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
19.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
20.
Christian KNEES
Team Milram
21.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
22.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
24.
Dries DEVENYNS
Quick Step
25.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 01'55"
26.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
27.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
28.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
29.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo Bank 02'04"
30.
Jose HERRADA LOPEZ
Contentpolis - Ampo 02'16"
31.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 02'31"
32.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
33.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom
34.
Jerome PINEAU
Quick Step 02'57"
35.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
36.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
37.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team 03'00"
38.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
39.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 03'09"
40.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
41.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC 03'38"
42.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
43.
Pieter WEENING
Rabobank
44.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
45.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
46.
Dario CATALDO
Quick Step 03'48"
47.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC 04'32"
48.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 06'21"
49.
Janez BRAJKOVIC
Astana 08'44"
50.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
51.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto
52.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 09'44"
53.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 09'46"
54.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
55.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana 10'10"
56.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
57.
Grischa NIERMANN
Rabobank 10'21"
58.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank
59.
Paul MARTENS
Rabobank
60.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
61.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
62.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
63.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
64.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
65.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
66.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
67.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
68.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
69.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
70.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
71.
Oliver ZAUGG
Liquigas
72.
Peter VELITS
Team Milram
73.
Fabian WEGMANN
Team Milram
74.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
75.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
76.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
77.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 11'50"
78.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom 13'25"
79.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 13'31"
80.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
81.
Linus GERDEMANN
Team Milram
82.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram 14'17"
83.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 16'15"
84.
Brian VANDBORG
Liquigas 17'29"
85.
Valerio AGNOLI
Liquigas
86.
Allan DAVIS
Quick Step
87.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
88.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
89.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
90.
Manuele MORI
Lampre - NGC
91.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
92.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
93.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
94.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
95.
Christophe LE MEVEL
Francaise des Jeux
96.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
97.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
98.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
99.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
100.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
101.
Oscar PUJOL MUNOZ
Cervelo Test Team
102.
Mario AERTS
Silence - Lotto
103.
Iker CAMANO ORTUZAR
Fuji - Servetto
104.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
105.
Ricardo SERRANO GONZALEZ
Fuji - Servetto
106.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
107.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
108.
Addy ENGELS
Quick Step
109.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 18'50"
110.
Mikel GAZTANAGA ECHEVERRIA
Contentpolis - Ampo 18'55"
111.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
112.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
113.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
114.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
115.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
116.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
117.
José Luis RUBIERA
Astana
118.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
119.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
120.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
121.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto 18'59"
122.
Roman KIREYEV
Astana
123.
Francesco REDA
Quick Step
124.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
125.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
126.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
127.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
128.
Dominik ROELS
Team Milram
129.
Ben SWIFT
Team Katusha
130.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
131.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
132.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
133.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
134.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
135.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
136.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
137.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
138.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
139.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
140.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
141.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
142.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
143.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
144.
Bauke MOLLEMA
Rabobank 19'21"
145.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 19'47"
146.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 20'05"