2.PT

Eneco Tour of Benelux 2009  |  Stage 1. Aalter - Ardooie   

15th edition

185.4 km, 19 August 2009

Rider Team Time
1.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 4h18'40"
2.
Tom BOONEN
Quick Step
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
4.
Graeme BROWN
Rabobank
5.
Robert FÖRSTER
Team Milram
6.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
7.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
8.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
9.
Mathew HAYMAN
Rabobank
10.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
11.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
12.
Tomas VAITKUS
Astana
13.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
14.
Alexei MARKOV
Team Katusha
15.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
16.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
17.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
18.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
19.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
20.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
21.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
22.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
23.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
24.
Joost POSTHUMA
Rabobank
25.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
26.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
27.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
28.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
29.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
30.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
31.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
32.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
33.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
34.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
35.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
36.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
37.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
38.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
39.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
40.
Nick NUYENS
Rabobank
41.
Steven DE JONGH
Quick Step
42.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
43.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
44.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
45.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
46.
Frederik WILLEMS
Liquigas
47.
Andreas KLÖDEN
Astana
48.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
49.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
50.
Gregory RAST
Astana
51.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
52.
Servais KNAVEN
Team Milram
53.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
54.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
55.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
56.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
57.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
58.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
59.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
60.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
61.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
62.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator
63.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
64.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
65.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
66.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
67.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
68.
Nikita ESKOV
Team Katusha
69.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
70.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
71.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
72.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
73.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
74.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
75.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
76.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
77.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
78.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
79.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
80.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
81.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
82.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
83.
Rick FLENS
Rabobank
84.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
85.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
86.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
87.
Steve MORABITO
Astana
88.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
89.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
90.
David DEROO
Skil - Shimano
91.
Andrey ZEITS
Astana
92.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
93.
Sergey RENEV
Astana
94.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
95.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
96.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
97.
Brian VANDBORG
Liquigas
98.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
99.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
100.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
101.
László BODROGI
Team Katusha
102.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
103.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
104.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
105.
Niki TERPSTRA
Team Milram
106.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
107.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
108.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
109.
Ben HERMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
110.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
111.
Kenny DEHAES
Team Katusha
112.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
113.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
114.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
115.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
116.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
117.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
118.
Andrea TONTI
Fuji - Servetto
119.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
120.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
121.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
122.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
123.
Martin MÜLLER
Team Milram
124.
Markus EICHLER
Team Milram
125.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
126.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
127.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
128.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
129.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
130.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
131.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
132.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
133.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
134.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
135.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
136.
Daniel OSS
Liquigas
137.
Maciej BODNAR
Liquigas
138.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
139.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
140.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
141.
Thomas FOTHEN
Team Milram
142.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
143.
Kevin HULSMANS
Quick Step 01'00"
144.
Alexander SEROV
Team Katusha
145.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
146.
Francesco CHICCHI
Liquigas
147.
Addy ENGELS
Quick Step
148.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
149.
Dimitri MURAVYEV
Astana
150.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
151.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
152.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
153.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
154.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
155.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
156.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
157.
Gorik GARDEYN
Silence - Lotto
158.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'50"
159.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
160.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
161.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
162.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
163.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
164.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 08'22"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Aalter - Ardooie

Race Type: Sprint stage

Distance: 185.4 km

Date: 19 August 2009