Eneco Tour of Benelux 2009  |  Stage 4. Hasselt - Libramont   

15th edition

221.2 km, 22 August 2009

Rider Team Time
1.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 5h27'01"
2.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
3.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
4.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
5.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
6.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
7.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
8.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
9.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
10.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
11.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
12.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
13.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
14.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
15.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
16.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
17.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator
18.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
19.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
20.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
21.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
22.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
23.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
24.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
25.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
26.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
27.
Tomas VAITKUS
Astana
28.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
29.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
30.
Joost POSTHUMA
Rabobank
31.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
32.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
33.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
34.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
35.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
36.
Nick NUYENS
Rabobank
37.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
38.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
39.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
40.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
41.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
42.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
43.
Steven DE JONGH
Quick Step
44.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
45.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
46.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
47.
Steve MORABITO
Astana
48.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
49.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
50.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
51.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
52.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
53.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
54.
Nikita ESKOV
Team Katusha
55.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
56.
Ben HERMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
57.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
58.
Andrey ZEITS
Astana
59.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
60.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
61.
Brian VANDBORG
Liquigas
62.
László BODROGI
Team Katusha
63.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
64.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
65.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
66.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
67.
Dimitri MURAVYEV
Astana
68.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
69.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
70.
Sergey RENEV
Astana
71.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
72.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
74.
Tom BOONEN
Quick Step
75.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
76.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
77.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
78.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
79.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
80.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step 19"
81.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom 24"
82.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 28"
83.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
84.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 31"
85.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 01'34"
86.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 02'02"
87.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 02'52"
88.
Frederik WILLEMS
Liquigas
89.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne 03'07"
90.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto 03'50"
91.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 06'48"
92.
Markus EICHLER
Team Milram
93.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 13'28"
94.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
95.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 17'09"
96.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
97.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
98.
Alexei MARKOV
Team Katusha
99.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
100.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
101.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
102.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
103.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
104.
Kevin HULSMANS
Quick Step
105.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux 19'23"
106.
Alexander SEROV
Team Katusha
107.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
108.
Niki TERPSTRA
Team Milram
109.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
110.
Servais KNAVEN
Team Milram
111.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
112.
Kenny DEHAES
Team Katusha
113.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
114.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
115.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
116.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
117.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
118.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
119.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
120.
Addy ENGELS
Quick Step
121.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
122.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
123.
Francesco CHICCHI
Liquigas
124.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
125.
Daniel OSS
Liquigas
126.
Maciej BODNAR
Liquigas
127.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
128.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
129.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
130.
Mathew HAYMAN
Rabobank
131.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
132.
Andrea TONTI
Fuji - Servetto
133.
Robert FÖRSTER
Team Milram
134.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
135.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
136.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
137.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
138.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
139.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
140.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
141.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
142.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
143.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
144.
David DEROO
Skil - Shimano
145.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
146.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
147.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale 22'08"
148.
Martin MÜLLER
Team Milram
149.
Rick FLENS
Rabobank
150.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
151.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
152.
Graeme BROWN
Rabobank

Stage information

Start, finish: Stage 4. Hasselt - Libramont

Race Type: Sprint stage

Distance: 221.2 km

Date: 22 August 2009