Eneco Tour of Benelux - 2009

13th edition

Stage 7. Amersfoort I.T.T. , 13.1 km    

25 August 2009

Rider Team Time
1.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 16'07"
2.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 04"
3.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 05"
4.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step 14"
5.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 16"
6.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 19"
7.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne 20"
8.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 23"
9.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator 25"
10.
László BODROGI
Team Katusha 27"
11.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 28"
12.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 30"
13.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 31"
14.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
15.
Nick NUYENS
Rabobank 32"
16.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank 33"
17.
Tomas VAITKUS
Astana
18.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 34"
19.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
20.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
21.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
22.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 35"
23.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto 37"
24.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank 39"
25.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
26.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne 40"
27.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
28.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator 42"
29.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 43"
30.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC 44"
31.
Servais KNAVEN
Team Milram 46"
32.
Steve MORABITO
Astana
33.
Joost POSTHUMA
Rabobank 51"
34.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 52"
35.
Tom VEELERS
Skil - Shimano 54"
36.
Branislau SAMOILAU
Quick Step 55"
37.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
38.
Markus EICHLER
Team Milram 57"
39.
Maxime VANTOMME
Team Katusha 58"
40.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
41.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 59"
42.
Brian VANDBORG
Liquigas 01'00"
43.
Alexander SEROV
Team Katusha 01'02"
44.
Daniel OSS
Liquigas 01'03"
45.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
46.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'04"
47.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto 01'05"
48.
Steven DE JONGH
Quick Step 01'06"
49.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
50.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 01'08"
51.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi 01'10"
52.
Sergey RENEV
Astana 01'11"
53.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'12"
54.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
55.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
56.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom 01'15"
57.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'16"
58.
Mathew HAYMAN
Rabobank
59.
Frederik WILLEMS
Liquigas 01'17"
60.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 01'18"
61.
Alexei MARKOV
Team Katusha
62.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto 01'20"
63.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
64.
Kevin HULSMANS
Quick Step 01'22"
65.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'24"
66.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom 01'26"
67.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
68.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'27"
69.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
70.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
71.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 01'28"
72.
Andrey ZEITS
Astana 01'30"
73.
David DEROO
Skil - Shimano
74.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC 01'33"
75.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'34"
76.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 01'37"
77.
Martin MÜLLER
Team Milram
78.
Bolat RAIMBEKOV
Astana 01'38"
79.
Cameron WURF
Fuji - Servetto 01'40"
80.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale 01'41"
81.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
82.
Angel GOMEZ GOMEZ
Fuji - Servetto
83.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'45"
84.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
85.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha 01'46"
86.
Michal GOLAS
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'47"
87.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
88.
Nikita ESKOV
Team Katusha 01'49"
89.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas 01'51"
90.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
91.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 01'53"
92.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto 01'54"
93.
Addy ENGELS
Quick Step
94.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
95.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'55"
96.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Fuji - Servetto
97.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'57"
98.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 01'59"
99.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi 02'02"
100.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto 02'03"
101.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'05"
102.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom
103.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'07"
104.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
105.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'08"
106.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
107.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 02'10"
108.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
109.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto 02'12"
110.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step 02'17"
111.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 02'23"
112.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi 02'27"
113.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
114.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank 02'29"
115.
Rick FLENS
Rabobank 02'32"
116.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
117.
Angel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne 02'35"
118.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 02'36"
119.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'38"
120.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC 02'43"
121.
Kenny DE HAES
Team Katusha 02'44"
122.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale 02'51"
123.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream 02'54"
124.
Niki TERPSTRA
Team Milram 03'01"
125.
Francesco CHICCHI
Liquigas
126.
Robert FÖRSTER
Team Milram 03'02"
127.
Andrea TONTI
Fuji - Servetto 03'08"
128.
Graeme BROWN
Rabobank 03'14"
129.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 03'39"
130.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC 04'14"
131.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream 05'50"