Eneco Tour of Benelux - 2009

General classification

Rider Team Country Time
1. Edvald BOASSON HAGEN Team Columbia - HTC
NOR
26h49'40"
2. Sylvain CHAVANEL Quick Step
FRA
45"
3. Sebastian LANGEVELD Rabobank
NED
47"
4. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
58"
5. Maxime MONFORT Team Columbia - HTC
BEL
6. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Rabobank
ESP
7. Lars Ytting BAK Team Saxo Bank
DEN
8. Maarten TJALLINGII Rabobank
NED
01'07"
9. Jan BAKELANTS Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
01'12"
10. Francesco GAVAZZI Lampre - NGC
ITA
01'22"
11. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
01'24"
12. Jurgen VAN GOOLEN Team Saxo Bank
BEL
01'25"
13. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Caisse d'Epargne
CRC
01'34"
14. László BODROGI Team Katusha
FRA
01'39"
15. Greg VAN AVERMAET Silence - Lotto
BEL
16. Nick NUYENS Rabobank
BEL
01'41"
17. Michael ROGERS Team Columbia - HTC
AUS
01'43"
18. Michiel ELIJZEN Silence - Lotto
NED
19. Nikolas MAES Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
01'47"
20. Juan Jose OROZ UGALDE Euskaltel - Euskadi
ESP
01'48"
21. Tomas VAITKUS Astana
LTU
22. Frank HOJ Team Saxo Bank
DEN
01'54"
23. Jose Joaquin ROJAS GIL Caisse d'Epargne
ESP
01'55"
24. Steve MORABITO Astana
SUI
01'58"
25. Thomas LÖVKVIST Team Columbia - HTC
SWE
02'02"
26. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
02'15"
27. Simon ŠPILAK Lampre - NGC
SLO
28. Roy SENTJENS Silence - Lotto
BEL
02'22"
29. Nico SIJMENS Cofidis, Le Credit en Ligne
BEL
02'25"
30. Steven DE JONGH Quick Step
NED
02'29"
31. Gerben LÖWIK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
02'34"
32. Renaud DION Ag2r La Mondiale
FRA
02'48"
33. Alexandre USOV Cofidis, Le Credit en Ligne
BLR
02'53"
34. Guennadi MIKHAILOV Team Katusha
RUS
03'18"
35. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
04'19"
36. Yuriy KRIVTSOV Ag2r La Mondiale
UKR
04'40"
37. Mathieu DRUJON Caisse d'Epargne
FRA
05'06"
38. Mauro DA DALTO Lampre - NGC
ITA
06'03"
39. Tanel KANGERT Ag2r La Mondiale
EST
08'36"
40. Marco BANDIERA Lampre - NGC
ITA
08'41"
41. Anthony GESLIN Francaise des Jeux
FRA
08'54"
42. Markus EICHLER Team Milram
GER
09'03"
43. Michal GOLAS Vacansoleil Pro Cycling Team
POL
09'18"
44. Nikita ESKOV Team Katusha
RUS
10'01"
45. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
11'28"
46. Guillaume LE FLOCH BBox Bouygues Telecom
FRA
13'01"
47. Angel GOMEZ GOMEZ Fuji - Servetto
ESP
13'03"
48. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
13'32"
49. Murilo Antonio FISCHER Liquigas
BRA
20'45"
50. Daniel OSS Liquigas
ITA
22'08"
51. Marcin SAPA Lampre - NGC
POL
23'33"
52. Brian VANDBORG Liquigas
DEN
23'54"
53. Alexandr PLIUSCHIN Ag2r La Mondiale
MDA
24'00"
54. Gert DOCKX Team Columbia - HTC
BEL
24'05"
55. Johan COENEN Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
24'06"
56. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Euskaltel - Euskadi
ESP
24'08"
57. Kasper KLOSTERGAARD LARSEN Team Saxo Bank
DEN
24'53"
58. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step
BEL
25'06"
59. Thomas DE GENDT Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
29'19"
60. Maxime VANTOMME Team Katusha
BEL
29'30"
61. Sergey RENEV Astana
KAZ
30'16"
62. Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom
JPN
30'28"
63. David DEROO Skil - Shimano
FRA
31'49"
64. Kevin HULSMANS Quick Step
BEL
32'15"
65. Roy CURVERS Skil - Shimano
NED
32'44"
66. Svein TUFT Garmin - Slipstream
CAN
34'07"
67. Maryan HARY Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
34'08"
68. Tony MARTIN Team Columbia - HTC
GER
34'09"
69. Jacopo GUARNIERI Liquigas
ITA
34'43"
70. Romain VILLA Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
35'05"
71. Andrey ZEITS Astana
KAZ
36'06"
72. Florent BRARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
36'36"
73. Branislau SAMOILAU Quick Step
BLR
74. Aitor GALDOS ALONSO Euskaltel - Euskadi
ESP
36'56"
75. Robert FÖRSTER Team Milram
GER
37'53"
76. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Fuji - Servetto
ESP
39'06"
77. Kristof GODDAERT Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
39'42"
78. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
39'58"
79. Albert TIMMER Skil - Shimano
NED
40'26"
80. Christopher SUTTON Garmin - Slipstream
AUS
41'07"
81. Nikolai TRUSOV Team Katusha
RUS
41'41"
82. Hervé DUCLOS LASSALLE Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
42'15"
83. Staf SCHEIRLINCKX Silence - Lotto
BEL
42'22"
84. Tom VEELERS Skil - Shimano
NED
43'03"
85. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
43'32"
86. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
43'33"
87. Servais KNAVEN Team Milram
NED
43'41"
88. Andres Sergio DE LIS Euskaltel - Euskadi
ESP
43'44"
89. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
44'30"
90. Bolat RAIMBEKOV Astana
KAZ
44'45"
91. Fabrice PIEMONTESI Fuji - Servetto
ITA
47'47"
92. Yauheni HUTAROVICH Francaise des Jeux
BLR
49'47"
93. Reinier HONIG Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
50'25"
94. Dominic KLEMME Team Saxo Bank
GER
50'28"
95. Robert WAGNER Skil - Shimano
GER
50'37"
96. Sebastien PORTAL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
51'13"
97. Alexei MARKOV Team Katusha
RUS
52'48"
98. Josep JUFRE POU Fuji - Servetto
ESP
53'33"
99. Cameron WURF Fuji - Servetto
AUS
53'57"
100. Alex RASMUSSEN Team Saxo Bank
DEN
54'12"
101. Angel MADRAZO RUIZ Caisse d'Epargne
ESP
54'22"
102. Vitaliy BUTS Lampre - NGC
UKR
54'27"
103. Klaas LODEWYCK Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
54'30"
104. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
56'34"
105. Addy ENGELS Quick Step
NED
58'13"
106. Jean Charles SENAC Ag2r La Mondiale
FRA
58'31"
107. Alexandre BLAIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
59'38"
108. Wim DE VOCHT Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
59'52"
109. Aart VIERHOUTEN Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
59'53"
110. Alexander SEROV Team Katusha
RUS
1h00'36"
111. Matthew Harley GOSS Team Saxo Bank
AUS
1h02'03"
112. Perrig QUEMENEUR BBox Bouygues Telecom
FRA
1h02'20"
113. Rick FLENS Rabobank
NED
1h02'28"
114. Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen - Mercator
BEL
1h03'50"
115. Gatis SMUKULIS Ag2r La Mondiale
LAT
1h03'59"
116. Floris GOESINNEN Skil - Shimano
NED
1h04'48"
117. Angelo FURLAN Lampre - NGC
ITA
1h05'30"
118. Huub DUYN Garmin - Slipstream
NED
1h08'07"
119. Pablo URTASUN PEREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
1h08'15"
120. Mark RENSHAW Team Columbia - HTC
AUS
1h09'19"
121. Josu AGIRRE ASEGINOLAZA Euskaltel - Euskadi
ESP
1h09'59"
122. Ermanno CAPELLI Fuji - Servetto
ITA
1h10'13"
123. Francesco CHICCHI Liquigas
ITA
1h10'59"
124. Kenny DE HAES Team Katusha
BEL
1h11'18"
125. Andrea TONTI Fuji - Servetto
ITA
1h11'29"
126. Martin MÜLLER Team Milram
GER
1h12'12"
127. Ricardo VAN DER VELDE Garmin - Slipstream
NED
1h13'35"
128. Graeme BROWN Rabobank
AUS
1h13'56"
129. Bobbie TRAKSEL Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
1h15'07"
130. Mirco LORENZETTO Lampre - NGC
ITA
1h16'08"
131. Steven COZZA Garmin - Slipstream
USA
1h18'04"