1.PT

Montepaschi Eroica 2009

3rd edition

190 km

7 March 2009

Rider Team Time
1.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 4h59'02"
2.
Fabian WEGMANN
Team Milram 04"
3.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 06"
4.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 08"
5.
Linus GERDEMANN
Team Milram 12"
6.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 14"
7.
Peter VELITS
Team Milram
8.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank 16"
9.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team 19"
10.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream 22"
11.
Daniele BENNATI
Liquigas 29"
12.
Sergei IVANOV
Team Katusha 30"
13.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 34"
14.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
15.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini 50"
16.
Oscar GATTO
ISD - Neri 01'18"
17.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC 01'36"
18.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
19.
Manuel BELLETTI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
20.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
21.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
22.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
23.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 01'40"
24.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 01'41"
25.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
26.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
27.
Luca MAZZANTI
Team Katusha 01'47"
28.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
29.
Lorenzo BERNUCCI
LPR Brakes Farnese Vini 02'14"
30.
Diego CACCIA
Barloworld
31.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team 02'16"
32.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 02'22"
33.
Filippo POZZATO
Team Katusha 04'20"
34.
Francesco GINANNI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
35.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
36.
Dario David CIONI
ISD - Neri 04'33"
37.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank 05'43"
38.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
39.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
40.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
41.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
42.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
43.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
44.
Pavel BRUTT
Team Katusha
45.
Maxim BELKOV
ISD - Neri
46.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream 06'00"
47.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
48.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
49.
Maurizio BIONDO
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
50.
Fabio SABATINI
Liquigas 09'56"
51.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
52.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
53.
Daniel OSS
Liquigas
54.
Luca PIERFELICI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
55.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank 12'27"
56.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
57.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
58.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
59.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
60.
Alberto ONGARATO
LPR Brakes Farnese Vini
61.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream
62.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
63.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
64.
Ben SWIFT
Team Katusha
65.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
66.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld
67.
Luigi SESTILI
Ceramica Flaminia - Bossini Docce 13'57"
68.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
69.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
70.
Fabio NEGRI
LPR Brakes Farnese Vini
71.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
72.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo

Race information

Distance: 190 km

Date: 7 March 2009