Vuelta a España - 2009

64th edition

Stage 13. Berja - Sierra Nevada , 175 km    

12 September 2009

Rider Team Time
1.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 5h09'22"
2.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia 52"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 01'16"
4.
Robert GESINK
Rabobank 01'17"
5.
Ivan BASSO
Liquigas
6.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 01'37"
7.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 02'09"
8.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 02'24"
9.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 02'31"
10.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'37"
11.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 03'49"
12.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 04'41"
13.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 04'48"
14.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'52"
15.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 05'12"
16.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 05'19"
17.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 05'26"
18.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 05'32"
19.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana 05'36"
20.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana 06'59"
21.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto
22.
Kevin DE WEERT
Quick Step
23.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
24.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
25.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
26.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 08'45"
27.
Matthias RUSS
Team Milram 08'48"
28.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana 08'54"
29.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 09'04"
30.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 09'06"
31.
Sylvester SZMYD
Liquigas 09'11"
32.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 09'13"
33.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
34.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
35.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 10'28"
36.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 10'35"
37.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 10'56"
38.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux 11'19"
39.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team 12'10"
40.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 12'52"
41.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 14'07"
42.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
43.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC 15'36"
44.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
45.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
46.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 16'03"
47.
Bram TANKINK
Rabobank 16'54"
48.
Pieter WEENING
Rabobank
49.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
50.
Roman KREUZIGER
Liquigas 18'10"
51.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
52.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 19'03"
53.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 19'40"
54.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
55.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 20'17"
56.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur 20'19"
57.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur 20'24"
58.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 20'49"
59.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 21'01"
60.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 21'54"
61.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur 22'09"
62.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto 22'30"
63.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC 24'51"
64.
Christian KNEES
Team Milram
65.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
66.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
67.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
68.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
69.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
70.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
71.
Lars BOOM
Rabobank
72.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
73.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
74.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 26'20"
75.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
76.
Matteo TOSATTO
Quick Step 28'14"
77.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
78.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
79.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
80.
Daniele BENNATI
Liquigas
81.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
82.
Oliver ZAUGG
Liquigas
83.
Marco VELO
Quick Step
84.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
85.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
86.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
87.
Mickael DELAGE
Silence - Lotto
88.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
89.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
90.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
91.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
92.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
93.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
95.
Maarten WYNANTS
Quick Step
96.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto
97.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
98.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
99.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
100.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
101.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
102.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
103.
Tom LEEZER
Rabobank 29'57"
104.
Paul VOSS
Team Milram 31'31"
105.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
106.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC 39'04"
107.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
108.
Vicente REYNES MIMO
Team Columbia - HTC
109.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
110.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
111.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
112.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
113.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
114.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
115.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
116.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
117.
Fabio SABATINI
Liquigas
118.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
119.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
120.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
121.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
122.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
123.
Martin VELITS
Team Milram
124.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
125.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
126.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
127.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
128.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
129.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
130.
Arnaud GERARD
Francaise des Jeux
131.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
132.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux
133.
Michael SCHÄR
Astana
134.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
135.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
136.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
137.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
138.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
139.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
140.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
141.
Frantisek RABON
Team Columbia - HTC
142.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
143.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
144.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
145.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
146.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne
147.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
148.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
149.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
150.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia
151.
Maxim IGLINSKIY
Astana
152.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team
153.
Dominik ROELS
Team Milram
154.
Assan BAZAYEV
Astana
155.
Maciej BODNAR
Liquigas
156.
Gerald CIOLEK
Team Milram
157.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
158.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
159.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
160.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne