Vuelta a España - 2009

Stage 14. Granada - La Pandera (157 km) - 13/09

Rider Team Country Time
1. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
4h04'23"
2. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
02'23"
3. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
03'08"
4. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
03'10"
5. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
03'22"
6. Robert GESINK Rabobank
NED
03'25"
7. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
03'39"
8. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
03'45"
9. Ivan BASSO Liquigas
ITA
03'49"
10. Juan Jose COBO ACEBO Fuji - Servetto
ESP
11. Kevin DE WEERT Quick Step
BEL
04'01"
12. Christian KNEES Team Milram
GER
04'06"
13. Bram TANKINK Rabobank
NED
04'08"
14. Adrián PALOMARES VILLAPLANA Contentpolis - Ampo
ESP
04'10"
15. Paolo TIRALONGO Lampre - NGC
ITA
04'13"
16. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
17. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
04'46"
18. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
04'52"
19. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Fuji - Servetto
ESP
04'58"
20. Thomas DANIELSON Garmin - Slipstream
USA
21. Daniel MORENO FERNANDEZ Caisse d'Epargne
ESP
05'13"
22. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
05'17"
23. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
05'23"
24. Remy DI GREGORIO Francaise des Jeux
FRA
05'31"
25. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
05'53"
26. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
06'00"
27. Ludovic TURPIN Ag2r La Mondiale
FRA
06'40"
28. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Astana
ESP
06'51"
29. Manuel VAZQUEZ HUESO Contentpolis - Ampo
ESP
30. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit en Ligne
EST
31. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
32. Julian SANCHEZ PIMIENTA Contentpolis - Ampo
ESP
07'01"
33. Mikael CHEREL Francaise des Jeux
FRA
07'17"
34. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
07'18"
35. Xavier FLORENCIO CABRE Cervelo Test Team
ESP
36. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
07'37"
37. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
07'56"
38. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
08'04"
39. Pieter WEENING Rabobank
NED
09'11"
40. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
09'34"
41. David DE LA FUENTE RASILLA Fuji - Servetto
ESP
09'44"
42. Anthony ROUX Francaise des Jeux
FRA
10'26"
43. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
10'38"
44. Oliver ZAUGG Liquigas
SUI
11'11"
45. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Cervelo Test Team
ESP
11'48"
46. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
11'52"
47. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
11'58"
48. Matteo CARRARA Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
49. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
12'54"
50. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
51. Olivier BONNAIRE BBox Bouygues Telecom
FRA
52. Jose RUIZ SANCHEZ Andalucia Cajasur
ESP
13'21"
53. Arkaitz DURAN AROCA Fuji - Servetto
ESP
13'40"
54. Javier RAMIREZ ABEJA Andalucia Cajasur
ESP
14'17"
55. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
14'31"
56. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
57. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
14'32"
58. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
14'50"
59. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
60. Paul VOSS Team Milram
GER
15'07"
61. Matthieu LADAGNOUS Francaise des Jeux
FRA
17'19"
62. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
63. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
64. Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team
UZB
65. Vicente REYNES MIMO Team Columbia - HTC
ESP
22'15"
66. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
67. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
68. Marco VELO Quick Step
ITA
69. Wouter WEYLANDT Quick Step
BEL
70. Matti BRESCHEL Team Saxo Bank
DEN
71. Alexandr KOLOBNEV Team Saxo Bank
RUS
72. Marcel SIEBERG Team Columbia - HTC
GER
73. André GREIPEL Team Columbia - HTC
GER
74. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
75. Karsten KROON Team Saxo Bank
NED
76. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
77. Massimiliano MORI Lampre - NGC
ITA
78. Kurt Asle ARVESEN Team Saxo Bank
NOR
79. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
80. Dominik ROELS Team Milram
GER
81. Borut BOZIC Vacansoleil Pro Cycling Team
SLO
82. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
83. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
84. Sergio DOMINGUEZ MUNOZ Contentpolis - Ampo
ESP
85. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
86. Gustavo DOMINGUEZ LEMOS Xacobeo Galicia
ESP
87. Manuel CALVENTE CORBAS Andalucia Cajasur
ESP
88. David HERRERO LLORENTE Xacobeo Galicia
ESP
89. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
90. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
91. Emanuele BINDI Lampre - NGC
ITA
92. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
93. Martin VELITS Team Milram
SVK
94. Roger HAMMOND Cervelo Test Team
GBR
95. Francisco Jose PACHECO TORRES Contentpolis - Ampo
ESP
96. Lars BOOM Rabobank
NED
97. Gabriel RASCH Cervelo Test Team
NOR
98. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
99. Aitor PEREZ ARRIETA Contentpolis - Ampo
ESP
100. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
101. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
102. Timothy GUDSELL Francaise des Jeux
NZL
103. Michael SCHÄR Astana
SUI
104. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
105. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
106. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
107. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
108. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
109. Jesus ROSENDO PRADO Andalucia Cajasur
ESP
110. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
111. Lieuwe WESTRA Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
112. Christian MEIER Garmin - Slipstream
CAN
113. Francisco Jose MARTINEZ PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
114. Wesley SULZBERGER Francaise des Jeux
AUS
115. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
116. Gregory HENDERSON Team Columbia - HTC
NZL
117. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
118. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
119. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
120. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
121. Antonio PIEDRA PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
122. Jesus DEL NERO MONTES Fuji - Servetto
ESP
123. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
124. Maarten WYNANTS Quick Step
BEL
125. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
126. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
127. Jurgen ROELANDTS Silence - Lotto
BEL
128. Javier BENITEZ POMARES Contentpolis - Ampo
ESP
129. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
130. Matthé PRONK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
131. Daniel MARTIN Garmin - Slipstream
IRL
132. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
22'34"
133. Frantisek RABON Team Columbia - HTC
CZE
22'37"
134. Adam HANSEN Team Columbia - HTC
AUS
22'39"
135. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
22'41"
136. Maciej BODNAR Liquigas
POL
22'42"
137. Jean Eudes DEMARET Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
23'25"
138. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
23'26"
139. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
140. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
141. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
23'28"
142. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
143. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
144. Damien MONIER Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
23'30"
145. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
146. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
23'32"
147. Svein TUFT Garmin - Slipstream
CAN
148. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
23'35"
149. Jens MOURIS Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
150. Damien GAUDIN BBox Bouygues Telecom
FRA
23'37"
151. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
23'39"
152. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
23'41"
153. Matthias RUSS Team Milram
GER
154. Julien LOUBET Ag2r La Mondiale
FRA
155. Tom LEEZER Rabobank
NED
23'44"