Vuelta a España - 2009

Stage 15. Jaen - Cordoba (168 km) - 14/09

Rider Team Country Time
1. Lars BOOM Rabobank
NED
4h12'56"
2. David HERRERO LLORENTE Xacobeo Galicia
ESP
01'36"
3. Dominik ROELS Team Milram
GER
01'44"
4. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
02'04"
5. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
6. Alexandr KOLOBNEV Team Saxo Bank
RUS
7. Martin VELITS Team Milram
SVK
8. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
9. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
10. Matthieu LADAGNOUS Francaise des Jeux
FRA
03'23"
11. Vicente REYNES MIMO Team Columbia - HTC
ESP
12. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
13. Christian MEIER Garmin - Slipstream
CAN
05'18"
14. André GREIPEL Team Columbia - HTC
GER
25'01"
15. Wouter WEYLANDT Quick Step
BEL
16. Javier BENITEZ POMARES Contentpolis - Ampo
ESP
17. Marcel SIEBERG Team Columbia - HTC
GER
18. Paul VOSS Team Milram
GER
19. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
20. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
21. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
22. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
23. Karsten KROON Team Saxo Bank
NED
24. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
25. Bram TANKINK Rabobank
NED
26. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
27. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
28. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
29. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
30. Daniel MORENO FERNANDEZ Caisse d'Epargne
ESP
31. Robert GESINK Rabobank
NED
32. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
33. Francisco Jose PACHECO TORRES Contentpolis - Ampo
ESP
34. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
35. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
36. Maciej BODNAR Liquigas
POL
37. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
38. Paolo TIRALONGO Lampre - NGC
ITA
39. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
40. Ivan BASSO Liquigas
ITA
41. Juan Jose COBO ACEBO Fuji - Servetto
ESP
42. Kevin DE WEERT Quick Step
BEL
43. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
44. Thomas DANIELSON Garmin - Slipstream
USA
45. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
46. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
47. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
48. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
49. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
50. Mikael CHEREL Francaise des Jeux
FRA
51. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
52. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
53. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
54. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
55. David DE LA FUENTE RASILLA Fuji - Servetto
ESP
56. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
57. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
58. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
59. Manuel VAZQUEZ HUESO Contentpolis - Ampo
ESP
60. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
61. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
62. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
63. Frantisek RABON Team Columbia - HTC
CZE
64. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
65. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Astana
ESP
66. Pieter WEENING Rabobank
NED
67. Matteo CARRARA Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
68. Marco VELO Quick Step
ITA
69. Massimiliano MORI Lampre - NGC
ITA
70. Christian KNEES Team Milram
GER
71. Ludovic TURPIN Ag2r La Mondiale
FRA
72. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
73. Emanuele BINDI Lampre - NGC
ITA
74. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
75. Olivier BONNAIRE BBox Bouygues Telecom
FRA
76. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
77. Antonio PIEDRA PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
78. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
79. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Fuji - Servetto
ESP
80. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
81. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
82. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
83. Manuel CALVENTE CORBAS Andalucia Cajasur
ESP
84. Jurgen ROELANDTS Silence - Lotto
BEL
85. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
86. Gustavo DOMINGUEZ LEMOS Xacobeo Galicia
ESP
87. Adam HANSEN Team Columbia - HTC
AUS
88. Tom LEEZER Rabobank
NED
89. Francisco Jose MARTINEZ PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
90. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
91. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
92. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
93. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
94. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
95. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
96. Lieuwe WESTRA Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
97. Timothy GUDSELL Francaise des Jeux
NZL
98. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
99. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
100. Matti BRESCHEL Team Saxo Bank
DEN
101. Jesus DEL NERO MONTES Fuji - Servetto
ESP
102. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
103. Oliver ZAUGG Liquigas
SUI
104. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
105. Gabriel RASCH Cervelo Test Team
NOR
106. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
107. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
108. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
109. Xavier FLORENCIO CABRE Cervelo Test Team
ESP
110. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
111. Gregory HENDERSON Team Columbia - HTC
NZL
112. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Cervelo Test Team
ESP
113. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
114. Michael SCHÄR Astana
SUI
115. Javier RAMIREZ ABEJA Andalucia Cajasur
ESP
116. Adrián PALOMARES VILLAPLANA Contentpolis - Ampo
ESP
117. Aitor PEREZ ARRIETA Contentpolis - Ampo
ESP
118. Sergio DOMINGUEZ MUNOZ Contentpolis - Ampo
ESP
119. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
120. Matthé PRONK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
121. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
122. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
123. Remy DI GREGORIO Francaise des Jeux
FRA
124. Kurt Asle ARVESEN Team Saxo Bank
NOR
125. Maarten WYNANTS Quick Step
BEL
126. Jean Eudes DEMARET Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
25'32"
127. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
25'35"
128. Anthony ROUX Francaise des Jeux
FRA
25'36"
129. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
25'43"
130. Damien MONIER Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
25'46"
131. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
132. Jesus ROSENDO PRADO Andalucia Cajasur
ESP
133. Jens MOURIS Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
134. Julien LOUBET Ag2r La Mondiale
FRA
135. Wesley SULZBERGER Francaise des Jeux
AUS
136. Arkaitz DURAN AROCA Fuji - Servetto
ESP
137. Borut BOZIC Vacansoleil Pro Cycling Team
SLO
138. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
139. Jose RUIZ SANCHEZ Andalucia Cajasur
ESP
140. Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team
UZB
141. Roger HAMMOND Cervelo Test Team
GBR
142. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
143. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
144. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit en Ligne
EST
145. Matthias RUSS Team Milram
GER
146. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
147. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
148. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
149. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
150. Julian SANCHEZ PIMIENTA Contentpolis - Ampo
ESP
25'56"
151. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
152. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
25'57"
153. Damien GAUDIN BBox Bouygues Telecom
FRA
26'35"
154. Daniel MARTIN Garmin - Slipstream
IRL
25'01"