Vuelta a España - 2009

Stage 7. Valencia I.T.T. (30 km) - 05/09

Rider Team Country Time
1. Fabian CANCELLARA Team Saxo Bank
SUI
36'41"
2. David MILLAR Garmin - Slipstream
GBR
32"
3. Bert GRABSCH Team Columbia - HTC
GER
36"
4. David HERRERO LLORENTE Xacobeo Galicia
ESP
40"
5. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
46"
6. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
47"
7. Thomas DANIELSON Garmin - Slipstream
USA
50"
8. Christophe RIBLON Ag2r La Mondiale
FRA
53"
9. Lars BOOM Rabobank
NED
59"
10. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
01'02"
11. Tom BOONEN Quick Step
BEL
01'03"
12. Jesus DEL NERO MONTES Fuji - Servetto
ESP
01'04"
13. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
01'05"
14. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
01'09"
15. Alexandre VINOKOUROV Astana
KAZ
01'12"
16. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
17. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Astana
ESP
01'18"
18. Jens MOURIS Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
01'21"
19. Adam HANSEN Team Columbia - HTC
AUS
01'22"
20. Linus GERDEMANN Team Milram
GER
01'24"
21. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
01'25"
22. Lieuwe WESTRA Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
01'26"
23. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
01'30"
24. Daniel MORENO FERNANDEZ Caisse d'Epargne
ESP
01'31"
25. Frantisek RABON Team Columbia - HTC
CZE
26. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
27. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
28. Robert GESINK Rabobank
NED
01'33"
29. Anthony ROUX Francaise des Jeux
FRA
01'34"
30. Dominik ROELS Team Milram
GER
31. Stijn DEVOLDER Quick Step
BEL
01'36"
32. Svein TUFT Garmin - Slipstream
CAN
01'37"
33. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
01'38"
34. Arkaitz DURAN AROCA Fuji - Servetto
ESP
01'41"
35. Jakob FUGLSANG Team Saxo Bank
DEN
01'43"
36. Ivan BASSO Liquigas
ITA
37. Manuel VAZQUEZ HUESO Contentpolis - Ampo
ESP
01'50"
38. Ignatas KONOVALOVAS Cervelo Test Team
LTU
39. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Fuji - Servetto
ESP
01'51"
40. Juan Jose COBO ACEBO Fuji - Servetto
ESP
01'53"
41. Xavier TONDO VOLPINI Andalucia Cajasur
ESP
01'59"
42. Andy SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
02'02"
43. José Luis RUBIERA Astana
ESP
02'03"
44. Damien MONIER Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
45. Enrico GASPAROTTO Lampre - NGC
ITA
02'06"
46. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Cervelo Test Team
ESP
02'07"
47. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
48. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
02'09"
49. Michael SCHÄR Astana
SUI
50. Philip DEIGNAN Cervelo Test Team
IRL
02'12"
51. Eros CAPECCHI Fuji - Servetto
ITA
52. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
02'14"
53. Christian KNEES Team Milram
GER
02'15"
54. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
02'19"
55. Alexander EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
02'21"
56. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit en Ligne
COL
57. Fränk SCHLECK Team Saxo Bank
LUX
02'22"
58. Simon GERRANS Cervelo Test Team
AUS
02'24"
59. Bram TANKINK Rabobank
NED
02'27"
60. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
61. Serafin MARTINEZ Xacobeo Galicia
ESP
02'28"
62. Marcel SIEBERG Team Columbia - HTC
GER
02'30"
63. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
02'31"
64. Iñigo CUESTA Cervelo Test Team
ESP
02'32"
65. Gustavo DOMINGUEZ LEMOS Xacobeo Galicia
ESP
66. Francisco Jose MARTINEZ PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
02'35"
67. André GREIPEL Team Columbia - HTC
GER
02'37"
68. Matthieu LADAGNOUS Francaise des Jeux
FRA
02'38"
69. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
02'39"
70. Dominique ROLLIN Cervelo Test Team
CAN
02'40"
71. Damiano CUNEGO Lampre - NGC
ITA
72. Laurent LEFEVRE BBox Bouygues Telecom
FRA
02'42"
73. Björn SCHRÖDER Team Milram
GER
02'43"
74. Gonzalo RABUNAL RIOS Xacobeo Galicia
ESP
75. Borut BOZIC Vacansoleil Pro Cycling Team
SLO
02'46"
76. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
02'48"
77. Juan Manuel GÁRATE Rabobank
ESP
02'51"
78. Kevin DE WEERT Quick Step
BEL
02'52"
79. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
80. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
02'55"
81. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
02'59"
82. Antonio PIEDRA PEREZ Andalucia Cajasur
ESP
03'00"
83. Paolo TIRALONGO Lampre - NGC
ITA
03'04"
84. Maciej BODNAR Liquigas
POL
03'05"
85. Stuart O'GRADY Team Saxo Bank
AUS
86. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
03'06"
87. Gabriel RASCH Cervelo Test Team
NOR
03'08"
88. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Astana
ESP
03'09"
89. Tyler FARRAR Garmin - Slipstream
USA
03'10"
90. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
91. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
03'12"
92. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
03'13"
93. Thomas ROHREGGER Team Milram
AUT
94. Roger HAMMOND Cervelo Test Team
GBR
03'14"
95. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
96. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
03'15"
97. Sébastien HINAULT Ag2r La Mondiale
FRA
03'17"
98. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
03'18"
99. Mickael DELAGE Silence - Lotto
FRA
100. Julien LOUBET Ag2r La Mondiale
FRA
03'20"
101. Michael ALBASINI Team Columbia - HTC
SUI
102. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
03'22"
103. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
03'23"
104. Marco VELO Quick Step
ITA
03'24"
105. Matthias RUSS Team Milram
GER
03'26"
106. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
03'27"
107. Kurt Asle ARVESEN Team Saxo Bank
NOR
03'29"
108. Matti BRESCHEL Team Saxo Bank
DEN
03'31"
109. Matteo CARRARA Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
03'33"
110. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
03'34"
111. Alexandr KOLOBNEV Team Saxo Bank
RUS
112. Sergio DOMINGUEZ MUNOZ Contentpolis - Ampo
ESP
03'35"
113. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
03'36"
114. Jesus ROSENDO PRADO Andalucia Cajasur
ESP
03'40"
115. Jose RUIZ SANCHEZ Andalucia Cajasur
ESP
03'44"
116. Francisco Jose PACHECO TORRES Contentpolis - Ampo
ESP
117. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
03'45"
118. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
03'46"
119. Oliver ZAUGG Liquigas
SUI
120. Paul VOSS Team Milram
GER
03'49"
121. Martin VELITS Team Milram
SVK
122. Jean Eudes DEMARET Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
03'50"
123. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
124. Vicente REYNES MIMO Team Columbia - HTC
ESP
125. Pierrick FEDRIGO BBox Bouygues Telecom
FRA
03'52"
126. Allan DAVIS Quick Step
AUS
127. Ryder HESJEDAL Garmin - Slipstream
CAN
03'53"
128. Franck BOUYER BBox Bouygues Telecom
FRA
129. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
03'55"
130. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit en Ligne
EST
131. Daniel MARTIN Garmin - Slipstream
IRL
03'56"
132. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
03'57"
133. Gregory HENDERSON Team Columbia - HTC
NZL
134. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
03'59"
135. Paul MARTENS Rabobank
GER
136. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
04'06"
137. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
04'07"
138. Jurgen ROELANDTS Silence - Lotto
BEL
04'09"
139. Sebastien CHAVANEL Francaise des Jeux
FRA
04'10"
140. Martijn MAASKANT Garmin - Slipstream
NED
141. David MONCOUTIÉ Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
04'12"
142. Davide VIGANO Fuji - Servetto
ITA
04'17"
143. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
04'18"
144. John GADRET Ag2r La Mondiale
FRA
04'20"
145. Julian DEAN Garmin - Slipstream
NZL
04'21"
146. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
04'24"
147. Remy DI GREGORIO Francaise des Jeux
FRA
04'25"
148. Xavier FLORENCIO CABRE Cervelo Test Team
ESP
04'26"
149. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
150. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
04'29"
151. Marco MARZANO Lampre - NGC
ITA
04'30"
152. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
04'31"
153. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
04'32"
154. Maarten WYNANTS Quick Step
BEL
04'33"
155. William BONNET BBox Bouygues Telecom
FRA
04'34"
156. Aitor PEREZ ARRIETA Contentpolis - Ampo
ESP
04'36"
157. Javier BENITEZ POMARES Contentpolis - Ampo
ESP
04'39"
158. Gerald CIOLEK Team Milram
GER
04'41"
159. Damien GAUDIN BBox Bouygues Telecom
FRA
04'42"
160. Adrián PALOMARES VILLAPLANA Contentpolis - Ampo
ESP
04'47"
161. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
04'50"
162. Matthieu SPRICK BBox Bouygues Telecom
FRA
163. Emanuele BINDI Lampre - NGC
ITA
04'54"
164. Mikael CHEREL Francaise des Jeux
FRA
04'55"
165. Javier RAMIREZ ABEJA Andalucia Cajasur
ESP
04'58"
166. Wesley SULZBERGER Francaise des Jeux
AUS
167. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit en Ligne
ESP
05'03"
168. Manuel CALVENTE CORBAS Andalucia Cajasur
ESP
05'04"
169. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
05'05"
170. Olivier BONNAIRE BBox Bouygues Telecom
FRA
05'08"
171. Marco MARCATO Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
05'10"
172. Tom LEEZER Rabobank
NED
05'12"
173. Fabio SABATINI Liquigas
ITA
05'14"
174. Massimiliano MORI Lampre - NGC
ITA
05'15"
175. Mikel GAZTANAGA ECHEVERRIA Contentpolis - Ampo
ESP
05'18"
176. Karsten KROON Team Saxo Bank
NED
05'19"
177. David DE LA FUENTE RASILLA Fuji - Servetto
ESP
178. Ludovic TURPIN Ag2r La Mondiale
FRA
05'22"
179. Pieter WEENING Rabobank
NED
05'33"
180. Matthé PRONK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
05'35"
181. Jose Antonio LOPEZ GIL Andalucia Cajasur
ESP
05'38"
182. Wouter WEYLANDT Quick Step
BEL
183. Vitaliy BUTS Lampre - NGC
UKR
05'39"
184. Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team
UZB
05'43"
185. Christian MEIER Garmin - Slipstream
CAN
05'47"
186. Giovanni BERNAUDEAU BBox Bouygues Telecom
FRA
05'48"
187. Julian SANCHEZ PIMIENTA Contentpolis - Ampo
ESP
05'55"
188. Francesco TOMEI
ITA
06'09"
189. Timothy GUDSELL Francaise des Jeux
NZL
190. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
06'17"
191. Alberto FERNANDEZ SAINZ Xacobeo Galicia
ESP
06'23"
192. Vincent JEROME BBox Bouygues Telecom
FRA
06'37"