Vuelta a España - 2009

64th edition

Stage 9. Alcoy - Xorret del Cati , 186 km    

7 September 2009

Rider Team Time
1.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 5h21'04"
2.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 21"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 40"
4.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 41"
5.
Robert GESINK
Rabobank
6.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
7.
Ivan BASSO
Liquigas
8.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 53"
9.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 01'12"
10.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
11.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
12.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
13.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia
14.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 01'29"
15.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
16.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
17.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'37"
18.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
19.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 01'39"
20.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto
21.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur 01'57"
22.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
23.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana 01'58"
24.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 02'05"
25.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
26.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
27.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 02'17"
28.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
29.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
30.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
31.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
32.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
33.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
34.
Sylvester SZMYD
Liquigas
35.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
36.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 02'24"
37.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 02'39"
38.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto
39.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 02'41"
40.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
41.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
42.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
43.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom
44.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 02'58"
45.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 03'04"
46.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 03'14"
47.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
48.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
49.
Kevin DE WEERT
Quick Step 03'18"
50.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'29"
51.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 03'34"
52.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur 03'36"
53.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
54.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 03'51"
55.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne 03'55"
56.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
57.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 04'11"
58.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 04'43"
59.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 04'58"
60.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
61.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
62.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
63.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
64.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
Bram TANKINK
Rabobank
66.
Christian KNEES
Team Milram 05'18"
67.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
68.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia 05'24"
69.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur 05'41"
70.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur 05'46"
71.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank 05'55"
72.
Matteo TOSATTO
Quick Step
73.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux 06'05"
74.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 06'06"
75.
Paul MARTENS
Rabobank
76.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
77.
José Luis RUBIERA
Astana 06'09"
78.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
79.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
80.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
81.
Matthias RUSS
Team Milram
82.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 06'12"
83.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank 06'42"
84.
Lars BOOM
Rabobank
85.
Marco VELO
Quick Step
86.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
87.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
88.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
89.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 07'10"
90.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
91.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 08'07"
92.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team
93.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
94.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
95.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 08'09"
96.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
97.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
98.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
99.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
100.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
101.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
102.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC 08'36"
103.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
104.
Dominik ROELS
Team Milram
105.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
106.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
107.
Michael SCHÄR
Astana
108.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
109.
Mickael DELAGE
Silence - Lotto
110.
Pieter WEENING
Rabobank
111.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 08'47"
112.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
113.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 08'53"
114.
Fabio SABATINI
Liquigas
115.
Francesco TOMEI
116.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 09'05"
117.
Maarten WYNANTS
Quick Step
118.
Linus GERDEMANN
Team Milram 09'11"
119.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 09'12"
120.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 09'38"
121.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
122.
Arnaud GERARD
Francaise des Jeux
123.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
124.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
125.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 09'40"
126.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
127.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
128.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 09'54"
129.
Vicente REYNES MIMO
Team Columbia - HTC
130.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
131.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
132.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
133.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
134.
Maxim IGLINSKIY
Astana
135.
Martin VELITS
Team Milram
136.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team
137.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
138.
Paul VOSS
Team Milram
139.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
140.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto 10'03"
141.
Roman KREUZIGER
Liquigas 10'04"
142.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
143.
Oliver ZAUGG
Liquigas
144.
Daniele BENNATI
Liquigas
145.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom 10'08"
146.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 10'15"
147.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
148.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
149.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
150.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
151.
Tom LEEZER
Rabobank 10'31"
152.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
153.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur 10'34"
154.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur 10'39"
155.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne 10'41"
156.
Assan BAZAYEV
Astana
157.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
158.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
159.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
160.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto
161.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
162.
Tom BOONEN
Quick Step
163.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
164.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
165.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC 10'45"
166.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
167.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
168.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
169.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
170.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
171.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
172.
Frantisek RABON
Team Columbia - HTC 10'48"
173.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo 10'50"
174.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto 11'22"
175.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 11'24"
176.
Gerald CIOLEK
Team Milram 11'28"
177.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur 11'32"
178.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 11'36"
179.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux 11'43"
180.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 11'47"
181.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom 12'30"
182.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 12'34"
183.
Maciej BODNAR
Liquigas 13'39"
184.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
185.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 14'25"