Vuelta a España - 2009

64th edition

General classification

29 August 2009 - 20 September 2009

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 87h22'37"
2.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi 55"
3.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 01'32"
4.
Ivan BASSO
Liquigas 02'12"
5.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia 04'27"
6.
Robert GESINK
Rabobank 06'40"
7.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 09'08"
8.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC 09'11"
9.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team 11'08"
10.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto 11'27"
11.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne 14'24"
12.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 15'08"
13.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana 15'10"
14.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Astana 17'15"
15.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 18'41"
16.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne 20'11"
17.
Sylvester SZMYD
Liquigas 21'03"
18.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 21'11"
19.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana 23'38"
20.
Kevin DE WEERT
Quick Step 24'00"
21.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 24'36"
22.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 33'19"
23.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 34'48"
24.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto 36'49"
25.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux 37'05"
26.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 37'14"
27.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 46'45"
28.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 48'07"
29.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 52'58"
30.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 53'40"
31.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank 57'07"
32.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 58'17"
33.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 58'20"
34.
Bram TANKINK
Rabobank 59'42"
35.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 1h02'34"
36.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 1h03'49"
37.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team 1h05'05"
38.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank 1h06'25"
39.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 1h06'31"
40.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto 1h06'44"
41.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 1h07'51"
42.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne 1h09'28"
43.
Christian KNEES
Team Milram 1h17'16"
44.
Pieter WEENING
Rabobank 1h18'47"
45.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo 1h19'06"
46.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 1h19'18"
47.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur 1h21'27"
48.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 1h22'24"
49.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h22'39"
50.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
51.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux 1h23'45"
52.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 1h24'17"
53.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 1h26'13"
54.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 1h27'04"
55.
Lars BOOM
Rabobank 1h28'13"
56.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank 1h28'24"
57.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 1h29'14"
58.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h30'07"
59.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team 1h32'33"
60.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto 1h34'35"
61.
Roman KREUZIGER
Liquigas 1h34'53"
62.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 1h35'08"
63.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux 1h35'17"
64.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale 1h36'42"
65.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h39'22"
66.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto 1h41'03"
67.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 1h42'14"
68.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 1h43'52"
69.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 1h46'51"
70.
Oliver ZAUGG
Liquigas 1h46'54"
71.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 1h51'28"
72.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 1h51'41"
73.
Mickael DELAGE
Silence - Lotto 1h52'52"
74.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h54'01"
75.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur 1h55'32"
76.
Karsten KROON
Team Saxo Bank 1h56'22"
77.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 1h59'47"
78.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur 1h59'54"
79.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 2h01'47"
80.
David MILLAR
Garmin - Slipstream 2h03'28"
81.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 2h03'32"
82.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC 2h07'41"
83.
Dominik ROELS
Team Milram 2h08'25"
84.
Daniele BENNATI
Liquigas 2h08'34"
85.
Stijn DEVOLDER
Quick Step 2h09'44"
86.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 2h10'55"
87.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team 2h11'21"
88.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 2h12'03"
89.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h12'42"
90.
Matthias RUSS
Team Milram 2h17'39"
91.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 2h17'50"
92.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 2h18'25"
93.
Marco VELO
Quick Step 2h18'26"
94.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 2h19'46"
95.
Martin VELITS
Team Milram 2h20'48"
96.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi 2h20'50"
97.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team 2h22'26"
98.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 2h22'57"
99.
Paul VOSS
Team Milram 2h27'43"
100.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 2h27'53"
101.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team 2h28'38"
102.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team 2h28'48"
103.
Vicente REYNES MIMO
Team Columbia - HTC 2h28'53"
104.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team 2h32'05"
105.
Arnaud GERARD
Francaise des Jeux 2h32'39"
106.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur 2h35'43"
107.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC 2h36'32"
108.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank 2h37'38"
109.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 2h38'05"
110.
Michael SCHÄR
Astana 2h39'45"
111.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo 2h40'56"
112.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 2h42'38"
113.
Maarten WYNANTS
Quick Step 2h46'18"
114.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 2h46'43"
115.
Fabio SABATINI
Liquigas 2h47'06"
116.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo 2h51'10"
117.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux 2h51'56"
118.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur 2h51'58"
119.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto 2h52'13"
120.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux 2h53'02"
121.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo 2h53'17"
122.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 2h53'44"
123.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC 2h55'24"
124.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team 2h57'16"
125.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 2h57'50"
126.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 2h58'07"
127.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h58'10"
128.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 3h00'24"
129.
Tom LEEZER
Rabobank 3h01'15"
130.
Assan BAZAYEV
Astana 3h06'28"
131.
Maciej BODNAR
Liquigas 3h08'41"
132.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 3h09'57"
133.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC 3h13'53"
134.
Frantisek RABON
Team Columbia - HTC 3h16'05"
135.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream 3h17'50"
136.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux 3h18'41"
137.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 3h19'05"
138.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 3h19'54"
139.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom 3h29'02"