Vuelta a España 2009  |  Stage 1. Assen I.T.T.   

64th edition

4.8 km, 29 August 2009

Rider Team Time
1.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank 05'20"
2.
Tom BOONEN
Quick Step 09"
3.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream 12"
4.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 14"
5.
Daniele BENNATI
Liquigas 16"
6.
Roman KREUZIGER
Liquigas 17"
7.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 18"
8.
Ivan BASSO
Liquigas
9.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
10.
Maciej BODNAR
Liquigas 19"
11.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
12.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
13.
Linus GERDEMANN
Team Milram
14.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 21"
15.
David MILLAR
Garmin - Slipstream
16.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
17.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 22"
18.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
19.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
20.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
21.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
22.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux 23"
23.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
24.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
25.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
26.
Chris HORNER
Astana
27.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
28.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream 24"
29.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
30.
Robert GESINK
Rabobank
31.
Paul MARTENS
Rabobank
32.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
33.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom 25"
34.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
35.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
36.
José Luis RUBIERA
Astana
37.
Pieter WEENING
Rabobank 26"
38.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
39.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
40.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
41.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit en Ligne
42.
Matteo TOSATTO
Quick Step
43.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
44.
Lars BOOM
Rabobank
45.
Frantisek RABON
Team Columbia - HTC
46.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC 27"
47.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
48.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
49.
Christian KNEES
Team Milram
50.
Dominik ROELS
Team Milram 28"
51.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
52.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
53.
Gerald CIOLEK
Team Milram
54.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
55.
Paul VOSS
Team Milram
56.
Allan DAVIS
Quick Step
57.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
58.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
59.
Michael SCHÄR
Astana
60.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team 29"
61.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
62.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
63.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
64.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
65.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 30"
66.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
67.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
68.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
69.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
70.
Martin VELITS
Team Milram 31"
71.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
72.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
73.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
74.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
75.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
76.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
77.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 32"
78.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
79.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
80.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
81.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
82.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto
83.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
84.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
85.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
86.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
87.
Marco VELO
Quick Step
88.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
89.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
90.
Assan BAZAYEV
Astana
91.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
92.
Juan Jose COBO ACEBO
Fuji - Servetto 33"
93.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
95.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
96.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 34"
97.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
98.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
99.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
100.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 35"
101.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
102.
Maarten WYNANTS
Quick Step
103.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
104.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
105.
Maxim IGLINSKIY
Astana
106.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
107.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
108.
Matthias RUSS
Team Milram
109.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
110.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
111.
Robert KIŠERLOVSKI
Fuji - Servetto
112.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto 36"
113.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
114.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
115.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
116.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
117.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
118.
Kevin DE WEERT
Quick Step
119.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC 37"
120.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
121.
Franck BOUYER
BBox Bouygues Telecom
122.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 38"
123.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
124.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur
125.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
126.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 39"
127.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
128.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
129.
Fabio SABATINI
Liquigas
130.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
131.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 40"
132.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
133.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
134.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
135.
Francesco TOMEI
136.
Bram TANKINK
Rabobank
137.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
138.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
139.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 41"
140.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
141.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
142.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
143.
Sylwester SZMYD
Liquigas
144.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 42"
145.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
146.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
147.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
148.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
149.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
150.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto 43"
151.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia Cajasur
152.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
153.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
154.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
155.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 44"
156.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
157.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
158.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
159.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale
160.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
161.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
162.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
163.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
164.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 45"
165.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
166.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
167.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
168.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 46"
169.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
170.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
171.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
172.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux 47"
173.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
174.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur 48"
175.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
176.
Matteo CARRARA
Vacansoleil Pro Cycling Team
177.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
178.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC 49"
179.
Tom LEEZER
Rabobank
180.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
181.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom 50"
182.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
183.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 51"
184.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
185.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
186.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom 53"
187.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
188.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
189.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil Pro Cycling Team 54"
190.
Mikaël CHEREL
Francaise des Jeux
191.
Oliver ZAUGG
Liquigas 56"
192.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo 01'02"
193.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 01'05"
194.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
195.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
196.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 01'07"
197.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur 01'08"
198.
Marco MARZANO
Lampre - NGC 01'35"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Assen I.T.T.

Race Type: Prologue

Distance: 4.8 km

Date: 29 August 2009