Driedaagse De Panne 2009  |  Stage 2. Zottegem - Oostduinkerke   

33rd edition

219 km, 1 April 2009

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC 5h07'39"
2.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
3.
Francesco CHICCHI
Liquigas
4.
Simone CADAMURO
Amica Chips - Knauf
5.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
6.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
7.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
8.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
9.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
10.
Francesco RIVERA
Amica Chips - Knauf
11.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
12.
Graeme BROWN
Rabobank
13.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
14.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil Pro Cycling Team
15.
Robert FÖRSTER
Team Milram
16.
Mauro FINETTO
CSF Group - Navigare
17.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
18.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
19.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
20.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
21.
David BOUCHER
Landbouwkrediet - Colnago
22.
Wim STROETINGA
Team Milram
23.
Tom LEEZER
Rabobank
24.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
25.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
26.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
27.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
28.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
29.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
30.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group - Navigare
31.
Geert STEURS
Topsport Vlaanderen - Mercator
32.
Oleg CHUZHDA
Contentpolis - Ampo
33.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil Pro Cycling Team
34.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
35.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
36.
Joost POSTHUMA
Rabobank
37.
Assan BAZAYEV
Astana
38.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
39.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
40.
Frederik WILLEMS
Liquigas
41.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
42.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
43.
Marco FRAPPORTI
CSF Group - Navigare
44.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
45.
Artur GAJEK
Team Milram
46.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
47.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
48.
Matija KVASINA
Loborika
49.
Dominik ROELS
Team Milram
50.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
51.
Gregory RAST
Astana
52.
Daniel OSS
Liquigas
53.
Grega BOLE
Adria Mobil
54.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
55.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
56.
Geert OMLOOP
Palmans Cras
57.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet - Colnago
58.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
59.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream
60.
Mickaël DELAGE
Silence - Lotto
61.
Filippo POZZATO
Team Katusha
62.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
63.
Maciej BODNAR
Liquigas
64.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
65.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare
66.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator
67.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
68.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
69.
Enrico FRANZOI
Liquigas
70.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
71.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
72.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
73.
Marcello PAVARIN
CSF Group - Navigare
74.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
75.
Dieter CAPPELLE
Palmans Cras
76.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
77.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
78.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
79.
Marco VELO
Quick Step 00'12"
80.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom 00'16"
81.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
82.
Matteo TOSATTO
Quick Step 00'30"
83.
Martin MÜLLER
Team Milram 00'33"
84.
Sergei IVANOV
Team Katusha
85.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
86.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
87.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
88.
Jürgen ROELANDTS
Silence - Lotto
89.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
90.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
91.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
92.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
93.
Tom BOONEN
Quick Step
94.
Rick FLENS
Rabobank
95.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
96.
Michael SCHÄR
Astana
97.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
98.
Koen BARBÉ
Landbouwkrediet - Colnago 01'40"
99.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
100.
Kevin NEIRYNCK
Landbouwkrediet - Colnago
101.
Luca BARLA
Team Milram 01'47"
102.
Paul VOSS
Team Milram
103.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
104.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step 03'17"
105.
Kevin DE WEERT
Quick Step
106.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
107.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC 03'19"
108.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
109.
Wim VAN HUFFEL
Vorarlberg - Corratec
110.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
111.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
112.
Martial RICCI POGGI
Landbouwkrediet - Colnago
113.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
114.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
115.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC 05'37"
116.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet - Colnago
117.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
118.
Diego CACCIA
Barloworld
119.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
120.
Patrick CALCAGNI
Barloworld
121.
Stijn HOORNAERT
Palmans Cras
122.
Petr BENCIK
PSK Whirlpool - Author
123.
Matthias FRIEDEMANN
PSK Whirlpool - Author
124.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
125.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
126.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC
127.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
128.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
129.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
130.
Denis FLAHAUT
Landbouwkrediet - Colnago
131.
Vojtech DLOUHY
PSK Whirlpool - Author
132.
Niki TERPSTRA
Team Milram
133.
Andy CAPPELLE
Palmans Cras
134.
Daniele RIGHI
Lampre - NGC 05'48"
135.
Filip MEIRHAEGHE
Landbouwkrediet - Colnago 07'31"
136.
David DEROO
Skil - Shimano
137.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
138.
Ruben REIG CONEJERO
Contentpolis - Ampo
139.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
140.
Frantisek KLOUCEK
PSK Whirlpool - Author 07'35"
141.
Marc DE MAAR
Rabobank
142.
Rafael SERRANO FERNANDEZ
Contentpolis - Ampo
143.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
144.
Tom VAN BECELAERE
Palmans Cras
145.
Daryl IMPEY
Barloworld
146.
Philipp LUDESCHER
Vorarlberg - Corratec
147.
Michele MERLO
Barloworld
148.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
149.
Mirko SELVAGGI
Amica Chips - Knauf
150.
Giuseppe DE MARIA
Amica Chips - Knauf
151.
Daniele BENNATI
Liquigas
152.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team
153.
Kenny VAN DER SCHUEREN
Palmans Cras
154.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 07'43"
155.
Stephen CUMMINGS
Barloworld
156.
Berik KUPESHOV
Astana 07'47"
157.
Boris SHPILEVSKY
Fuji - Servetto 14'02"
158.
Paolo TOMASELLI
Amica Chips - Knauf
159.
Silvere ACKERMANN
Vorarlberg - Corratec
160.
Filippo SAVINI
CSF Group - Navigare
161.
Petr KUBIAS
PSK Whirlpool - Author
162.
Bjorn COOMANS
Palmans Cras
163.
Valeriy DMITRIYEV
Astana
164.
Jean ZEN
Palmans Cras

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zottegem - Oostduinkerke

Distance: 219 km

Date: 1 April 2009