Volta Ciclista a Catalunya - 2009

56th edition

Stage 2. Girona - Roses , 163.1 km    

19 May 2009

Rider Team Time
1.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank 4h11'34"
2.
Jerome PINEAU
Quick Step
3.
Xavier FLORENCIO CABRE
Cervelo Test Team
4.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
5.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
6.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
7.
Paul MARTENS
Rabobank
8.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
9.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
10.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
11.
Oliver ZAUGG
Liquigas
12.
Christophe LE MEVEL
Francaise des Jeux
13.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
14.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
15.
Karsten KROON
Team Saxo Bank
16.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
17.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
18.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
19.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
20.
Ivan ROVNY
Team Katusha
21.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
22.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
23.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
24.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
25.
Brian VANDBORG
Liquigas
26.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
27.
Hubert SCHWAB
Quick Step
28.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
29.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
30.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
31.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Astana
32.
Remi PAURIOL
Cofidis, Le Credit en Ligne
33.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
34.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
35.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
36.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
37.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
38.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
39.
Stephane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
40.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
41.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
42.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
43.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
44.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
45.
Rigoberto URAN URAN
Caisse d'Epargne
46.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
47.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
48.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
49.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom
50.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
51.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
52.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
53.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
54.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
55.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo 01'01"
56.
Vicente REYNES MIMO
Team Columbia - HTC
57.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
58.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
59.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
60.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
61.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
62.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
63.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur
64.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
66.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
67.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
68.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
69.
Dominique CORNU
Quick Step
70.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
71.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
72.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
73.
Paul VOSS
Team Milram
74.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
75.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
76.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
77.
Joost POSTHUMA
Rabobank
78.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
79.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
80.
Simone PONZI
Lampre - NGC
81.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
82.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
83.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC
84.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo
85.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
86.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
87.
Roman KIREYEV
Astana
88.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
89.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto
90.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
91.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia Cajasur
92.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne 06'37"
93.
Massimiliano MORI
Lampre - NGC
94.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
95.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
96.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
97.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
98.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
99.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
100.
Martin VELITS
Team Milram
101.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
102.
Sergey RENEV
Astana
103.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto
104.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 07'34"
105.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank
106.
Niki TERPSTRA
Team Milram
107.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
108.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
109.
Alexei MARKOV
Team Katusha
110.
Anthony GESLIN
Francaise des Jeux
111.
Mario AERTS
Silence - Lotto
112.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
113.
William BONNET
BBox Bouygues Telecom
114.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
115.
Frantisek RABON
Team Columbia - HTC
116.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
117.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
118.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
119.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
120.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
121.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
122.
Thor HUSHOVD
Cervelo Test Team
123.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
124.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
125.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
126.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo 10'38"
127.
Marco VELO
Quick Step
128.
Wilfried CRETSKENS
Silence - Lotto
129.
Francesco CHICCHI
Liquigas
130.
Matteo TOSATTO
Quick Step
131.
Servais KNAVEN
Team Milram
132.
Fabio SABATINI
Liquigas
133.
Enrico FRANZOI
Liquigas
134.
Rafael SERRANO FERNANDEZ
Contentpolis - Ampo
135.
Maciej BODNAR
Liquigas
136.
Markus EICHLER
Team Milram
137.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
138.
Francesco TOMEI
139.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana
140.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
141.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream
142.
Denis GALIMZYANOV
Team Katusha
143.
Martijn MAASKANT
Garmin - Slipstream
144.
Daniel OSS
Liquigas
145.
Tomas VAITKUS
Astana
146.
Kai REUS
Rabobank
147.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
148.
Brett LANCASTER
Cervelo Test Team
149.
Boris SHPILEVSKY
Fuji - Servetto
150.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
151.
Christian KUX
Team Milram
152.
Dominik ROELS
Team Milram
153.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
154.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
155.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
156.
Gerald CIOLEK
Team Milram
157.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
158.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
159.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
160.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
161.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
162.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux