Vuelta a Castilla y León 2009  |  Stage 3. Sahagún - Puerto San Isidro   

2nd edition

156.9 km, 25 March 2009

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 3h28'16"
2.
Rubén PLAZA MOLINA
Liberty Seguros
3.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia Cajasur
4.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
5.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
6.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Rock Racing
7.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
8.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
9.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
10.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Fuji - Servetto
11.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
12.
Denis MENCHOV
Rabobank
13.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
14.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
15.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
16.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
17.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
18.
Levi LEIPHEIMER
Astana
19.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
20.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
21.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
22.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
23.
Bruno PIRES
Barbot - Siper
24.
Laurens TEN DAM
Rabobank
25.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
26.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
27.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
28.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
29.
Edgar Miguel Lemos PINTO
Liberty Seguros
30.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
31.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
32.
Stef CLEMENT
Rabobank
33.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
34.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
35.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
36.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
37.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
38.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
39.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
40.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
41.
Nuno RIBEIRO
Liberty Seguros
42.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper
43.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
44.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
45.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Rock Racing
46.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
47.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
48.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea
49.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
50.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
51.
Carlos NOZAL VEGA
Liberty Seguros
52.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo
53.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
54.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
55.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
56.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team
57.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri
58.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea
59.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
60.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
61.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
62.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
63.
Jose HERRADA LOPEZ
Contentpolis - Ampo
64.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto
65.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
66.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Rock Racing
67.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
68.
David VITORIA
Rock Racing
69.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
70.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
71.
Glen Alan CHADWICK
Rock Racing
72.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
73.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
74.
Joseba LARRALDE ALZUGARAY
Orbea
75.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia Cajasur
76.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
77.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
78.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper
79.
Hernâni BRÔCO
Liberty Seguros
80.
Blake CALDWELL
Garmin - Slipstream
81.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
82.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Siper
83.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
84.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
85.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
86.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur
87.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
88.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
89.
Iván MELERO COCO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
90.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
91.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
92.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri
93.
Davide RICCI BITTI
ISD - Neri
94.
David MARTIN VELASCO
Rock Racing
95.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
96.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
97.
José Luis RUBIERA
Astana
98.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
99.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
100.
Francisco MANCEBO
Rock Racing
101.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
102.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
103.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Barbot - Siper
104.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
105.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
106.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
107.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
108.
Daniel SESMA
Orbea
109.
Ivan DOMINGUEZ
Rock Racing
110.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
111.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
112.
Samuel Dias COELHO
Barbot - Siper
113.
Aitor OLANO ORBEGOZO
Orbea
114.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Liberty Seguros
115.
Antonio JESUS
Liberty Seguros
116.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
117.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri
118.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
119.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
120.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
121.
Eneko ECHEVERZ CARTE
Orbea
122.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
123.
Vidal CELIS ZABALA
Barbot - Siper
124.
Fred RODRIGUEZ
Rock Racing
125.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
126.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom
127.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
128.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia Cajasur
129.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
130.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
131.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
132.
Tomas VAITKUS
Astana
133.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Siper

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sahagún - Puerto San Isidro

Distance: 156.9 km

Date: 25 March 2009