Vuelta a Castilla y León 2009  |  Stage 5. Benavente - Valladolid   

2nd edition

152.5 km, 27 March 2009

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 3h17'46"
2.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
3.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
4.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto 00'02"
5.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
6.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Rock Racing
7.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
8.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia
9.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
10.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
11.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
12.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
13.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
14.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
15.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
16.
Levi LEIPHEIMER
Astana
17.
Stef CLEMENT
Rabobank
18.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
19.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
20.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
21.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
22.
Rubén PLAZA MOLINA
Liberty Seguros
23.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
24.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
25.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia Cajasur
26.
Joseba LARRALDE ALZUGARAY
Orbea
27.
Bruno PIRES
Barbot - Siper
28.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
29.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
30.
Xavier TONDO VOLPINI
Andalucia Cajasur
31.
Laurens TEN DAM
Rabobank
32.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
33.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
34.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
35.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
36.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Rock Racing
37.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
38.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Rock Racing
39.
David VITORIA
Rock Racing
40.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
41.
Nuno RIBEIRO
Liberty Seguros
42.
Edgar Miguel Lemos PINTO
Liberty Seguros
43.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
45.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom 00'15"
46.
Denis MENCHOV
Rabobank
47.
Blake CALDWELL
Garmin - Slipstream 00'17"
48.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
49.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Liberty Seguros 00'21"
50.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea 00'29"
51.
Fred RODRIGUEZ
Rock Racing
52.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
53.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
54.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
55.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros 00'33"
56.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
57.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea
58.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
59.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
60.
Vitaliy KONDRUT
ISD - Neri 00'37"
61.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia Cajasur 00'43"
62.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
63.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia Cajasur
64.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
65.
Vidal CELIS ZABALA
Barbot - Siper
66.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
67.
Iñigo CUESTA
Cervelo Test Team 00'48"
68.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
69.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team 00'50"
70.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
71.
David MARTIN VELASCO
Rock Racing
72.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
73.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom 00'53"
74.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
75.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri 00'04"
76.
Davide RICCI BITTI
ISD - Neri
77.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Barbot - Siper 00'06"
78.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Barbot - Siper
79.
Hernâni BRÔCO
Liberty Seguros
80.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
81.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
82.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
83.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
84.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
85.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
86.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
87.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
88.
Francisco MANCEBO
Rock Racing
89.
Samuel Dias COELHO
Barbot - Siper
90.
Arkaitz DURAN AROCA
Fuji - Servetto
91.
Ivan DOMINGUEZ
Rock Racing
92.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
93.
Glen Alan CHADWICK
Rock Racing
94.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
95.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
96.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
97.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo
98.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
99.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
100.
Jose HERRADA LOPEZ
Contentpolis - Ampo
101.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Siper
102.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
103.
José Luis RUBIERA
Astana 00'35"
104.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom 00'47"
105.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon 00'54"
106.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
107.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
108.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
109.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
110.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
111.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
112.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia Cajasur 00'20"
113.
Carlos NOZAL VEGA
Liberty Seguros 00'21"
114.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 00'34"
115.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Siper 00'47"
116.
Helder OLIVEIRA
Barbot - Siper
117.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom 00'51"
118.
Bauke MOLLEMA
Rabobank 00'03"
119.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
120.
Damien GAUDIN
BBox Bouygues Telecom 00'10"
121.
Iván MELERO COCO
Burgos Monumental - Castilla y Leon 00'45"
122.
Daniel SESMA
Orbea
123.
Eneko ECHEVERZ CARTE
Orbea
124.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
125.
Aitor OLANO ORBEGOZO
Orbea
126.
Antonio JESUS
Liberty Seguros
127.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
128.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur 04'45"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Benavente - Valladolid

Distance: 152.5 km

Date: 27 March 2009