Tour Down Under - 2009

11th edition

Stage 4. Burnside Village - Angaston , 143 km    

23 January 2009

Rider Team Time
1.
Allan DAVIS
Quick Step 3h29'35"
2.
Graeme BROWN
Rabobank
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
4.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
5.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
6.
Tom LEEZER
Rabobank
7.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
8.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
9.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
10.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
11.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
12.
Francesco CHICCHI
Liquigas
13.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
14.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
15.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
16.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
17.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
18.
Matthew WILSON
Team Type 1
19.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
20.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
21.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
22.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
23.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
24.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
25.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
26.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
27.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
28.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
29.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
30.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
31.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
32.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
33.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
34.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne
35.
Simon CLARKE
ISD - Neri
36.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
37.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
38.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
39.
Francesco REDA
Quick Step
40.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
41.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
42.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
43.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
44.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
45.
William WALKER
Fuji - Servetto
46.
Christian KNEES
Team Milram
47.
Lance ARMSTRONG
Astana
48.
Anders LUND
Team Saxo Bank
49.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
50.
Mathew HAYMAN
Rabobank
51.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
52.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
53.
Mario AERTS
Silence - Lotto
54.
Luca BARLA
Team Milram 12"
55.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
56.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom 20"
57.
Frederik WILLEMS
Liquigas
58.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom 26"
59.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto
60.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS 33"
61.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
62.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
63.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
64.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank 37"
65.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 47"
66.
Gianni DA ROS
Liquigas
67.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
68.
Davide MALACARNE
Quick Step
69.
Martin MÜLLER
Team Milram
70.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
71.
Claudio CORIONI
Liquigas
72.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
73.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
74.
Maciej BODNAR
Liquigas
75.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
76.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
77.
Steve MORABITO
Astana
78.
Maxim IGLINSKIY
Astana
79.
Assan BAZAYEV
Astana
80.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
81.
Matteo TOSATTO
Quick Step
82.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
83.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
84.
Stef CLEMENT
Rabobank 01'11"
85.
Rick FLENS
Rabobank
86.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
87.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
88.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 01'20"
89.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS 01'22"
90.
José Luis RUBIERA
Astana
91.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
92.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
93.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC
94.
Matteo BONO
Lampre - NGC
95.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
96.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
97.
Hubert SCHWAB
Quick Step
98.
Kenny DE HAES
Team Katusha
99.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
100.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
101.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
102.
Dries DEVENYNS
Quick Step 02'12"
103.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 02'20"
104.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
105.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
106.
Tom STUBBE
Silence - Lotto 02'24"
107.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 05'41"
108.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
109.
David LOOSLI
Lampre - NGC
110.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
111.
Aaron KEMPS
Rock Racing 08'43"
112.
Wim STROETINGA
Team Milram
113.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
114.
Scott DAVIS
Fly V Australia
115.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
116.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
117.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
118.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
119.
Markus EICHLER
Team Milram
120.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
121.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
122.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
123.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
124.
Ivan DOMINGUEZ
Rock Racing