Tour Down Under - 2009

11th edition

Stage 6. Adelaide Circuit , 81 km    

25 January 2009

Rider Team Time
1.
Francesco CHICCHI
Liquigas 1h42'00"
2.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
3.
Graeme BROWN
Rabobank
4.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
5.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
6.
Tom LEEZER
Rabobank
7.
Wim STROETINGA
Team Milram
8.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
9.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
10.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
11.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
12.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
13.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
14.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
15.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
16.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
17.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
18.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
19.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
20.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
21.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
22.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Anders LUND
Team Saxo Bank
24.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
25.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
26.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
27.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
28.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
29.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
30.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
31.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
32.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
33.
Allan DAVIS
Quick Step
34.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
35.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
36.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
37.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
38.
Mathew HAYMAN
Rabobank
39.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
40.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
41.
Matthew WILSON
Team Type 1
42.
Simon CLARKE
ISD - Neri
43.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
44.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
45.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
46.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
47.
Mario AERTS
Silence - Lotto
48.
Aaron KEMPS
Rock Racing
49.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
50.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
51.
Frank HOJ
Team Saxo Bank
52.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
53.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
54.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom
55.
Christian KNEES
Team Milram
56.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
57.
Ivan DOMINGUEZ
Rock Racing
58.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
59.
Assan BAZAYEV
Astana
60.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
61.
Claudio CORIONI
Liquigas
62.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
63.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
64.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
65.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
66.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
67.
Kenny DEHAES
Team Katusha
68.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
69.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
70.
Frederik WILLEMS
Liquigas
71.
Lance ARMSTRONG
Astana
72.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
73.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank
74.
Martin MÜLLER
Team Milram
75.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto
76.
Luca BARLA
Team Milram
77.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS
78.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
79.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
80.
Scott DAVIS
Fly V Australia
81.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
82.
Stef CLEMENT
Rabobank
83.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
84.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne
85.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom
86.
Davide MALACARNE
Quick Step 14"
87.
Francesco REDA
Quick Step
88.
Matteo TOSATTO
Quick Step
89.
Markus EICHLER
Team Milram
90.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
91.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC
92.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 24"
93.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
José Luis RUBIERA
Astana
95.
Steve MORABITO
Astana
96.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
97.
Maciej BODNAR
Liquigas
98.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
99.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
100.
Maxim IGLINSKIY
Astana
101.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
102.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
103.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
104.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
105.
Gianni DA ROS
Liquigas
106.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
107.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
108.
David LOOSLI
Lampre - NGC 29"
109.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS
110.
Rick FLENS
Rabobank 37"
111.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi 38"
112.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 57"
113.
Matteo BONO
Lampre - NGC 58"
114.
Tom STUBBE
Silence - Lotto 01'49"
115.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'50"
116.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 02'04"
117.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
118.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 02'20"
119.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 03'15"
120.
Dries DEVENYNS
Quick Step 03'28"
121.
Hubert SCHWAB
Quick Step
122.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi 06'28"