Tour Down Under - 2009

11th edition

General classification

18 January 2009 - 25 January 2009

Rider Team Time
1.
Allan DAVIS
Quick Step 19h26'59"
2.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank 25"
3.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 30"
4.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
5.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux 37"
6.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC 38"
7.
Matthew WILSON
Team Type 1 39"
8.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC 40"
9.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
10.
Mikael CHEREL
Francaise des Jeux
11.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
12.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
13.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
14.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 44"
15.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
16.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
17.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank 45"
18.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
19.
Thomas ROHREGGER
Team Milram 49"
20.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
21.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
22.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
23.
Simon CLARKE
ISD - Neri
24.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
25.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
26.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
27.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne
28.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Astana
29.
Lance ARMSTRONG
Astana
30.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom 01'41"
31.
Graeme BROWN
Rabobank 02'04"
32.
Mathew HAYMAN
Rabobank 02'34"
33.
Christian KNEES
Team Milram 02'38"
34.
Vincent JEROME
BBox Bouygues Telecom
35.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 02'39"
36.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank 02'43"
37.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
38.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'53"
39.
Francesco REDA
Quick Step 03'00"
40.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 03'23"
41.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto 03'29"
42.
Matteo TOSATTO
Quick Step 03'32"
43.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 03'54"
44.
Steve MORABITO
Astana
45.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 05'12"
46.
Frederik WILLEMS
Liquigas 05'35"
47.
Anders LUND
Team Saxo Bank 07'45"
48.
Tom LEEZER
Rabobank 11'34"
49.
Tom STUBBE
Silence - Lotto 15'00"
50.
Dries DEVENYNS
Quick Step 18'42"
51.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne 19'50"
52.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 20'55"
53.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 22'38"
54.
Mario AERTS
Silence - Lotto
55.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 23'45"
56.
Laurent LEFEVRE
BBox Bouygues Telecom 24'00"
57.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 24'23"
58.
José Luis RUBIERA
Astana 24'24"
59.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 24'27"
60.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 24'32"
61.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank 24'33"
62.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 24'44"
63.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale 25'05"
64.
Rick FLENS
Rabobank 25'08"
65.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS 25'20"
66.
Maciej BODNAR
Liquigas 25'43"
67.
Stef CLEMENT
Rabobank 26'09"
68.
Matteo BONO
Lampre - NGC 26'11"
69.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 27'24"
70.
Davide MALACARNE
Quick Step 27'39"
71.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 29'27"
72.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC 29'57"
73.
David LOOSLI
Lampre - NGC 30'01"
74.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 30'18"
75.
Martin MÜLLER
Team Milram 30'25"
76.
Maxim IGLINSKIY
Astana 30'29"
77.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS 31'15"
78.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 31'37"
79.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 34'29"
80.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 35'09"
81.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 35'33"
82.
Luca BARLA
Team Milram 36'00"
83.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne 36'35"
84.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
85.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi 36'59"
86.
Ronny SCHOLZ
Team Milram 37'33"
87.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step 37'36"
88.
Frank HOJ
Team Saxo Bank 38'11"
89.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 38'52"
90.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 39'16"
91.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream 39'17"
92.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha 40'15"
93.
Hubert SCHWAB
Quick Step 40'38"
94.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 41'05"
95.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 41'07"
96.
Claudio CORIONI
Liquigas 41'18"
97.
Gianni DA ROS
Liquigas 41'45"
98.
Assan BAZAYEV
Astana 42'32"
99.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas 43'22"
100.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC 43'36"
101.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC 43'43"
102.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC 44'12"
103.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 44'49"
104.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC 46'20"
105.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto 46'37"
106.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 48'03"
107.
Scott DAVIS
Fly V Australia 48'04"
108.
Aaron KEMPS
Rock Racing 50'13"
109.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi 50'59"
110.
Francesco CHICCHI
Liquigas 53'29"
111.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream 53'39"
112.
Wim STROETINGA
Team Milram 54'33"
113.
Kenny DE HAES
Team Katusha 55'01"
114.
Markus EICHLER
Team Milram 56'13"
115.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne 58'51"
116.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 59'44"
117.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom 1h01'26"
118.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi 1h02'22"
119.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi 1h02'46"
120.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi 1h02'50"
121.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 1h04'26"
122.
Ivan DOMINGUEZ
Rock Racing 1h23'14"