Presidential Tour of Turkey 2009  |  General classification    

2nd edition

General classification

12 April 2009 - 19 April 2009

Rider Team Time
1.
Daryl IMPEY
Barloworld 29h19'32"
2.
Davide MALACARNE
Quick Step 01"
3.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 03"
4.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 10"
5.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 01'42"
6.
Mauro FINETTO
CSF Group - Navigare
7.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 01'45"
8.
Marco FRAPPORTI
CSF Group - Navigare 01'54"
9.
Martijn KEIZER
Rabobank 04'02"
10.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto 04'20"
11.
Marco VELO
Quick Step 06'26"
12.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 06'27"
13.
Danilo HONDO
PSK Whirlpool - Author 07'50"
14.
Hrvoje MIHOLJEVIC
Loborika 17'16"
15.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 21'13"
16.
Paul VOSS
Team Milram 22'54"
17.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 23'03"
18.
Markus FOTHEN
Team Milram 27'46"
19.
Luca BARLA
Team Milram 29'37"
20.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 30'44"
21.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto 33'07"
22.
Radoslav ROGINA
Loborika 34'40"
23.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto 37'32"
24.
Matthias RUSS
Team Milram 40'23"
25.
Dominique CORNU
Quick Step 41'02"
26.
Diego CACCIA
Barloworld 42'50"
27.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto 44'26"
28.
Tomislav DANCULOVIC
Loborika 45'34"
29.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 45'57"
30.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo 48'19"
31.
Robert FÖRSTER
Team Milram 49'14"
32.
Filippo SAVINI
CSF Group - Navigare 49'28"
33.
Bart DOCKX
Silence - Lotto 50'33"
34.
Hubert SCHWAB
Quick Step 50'48"
35.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec 51'42"
36.
Davide RICCI BITTI
ISD - Neri 51'59"
37.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 52'52"
38.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC 54'00"
39.
Kevin HULSMANS
Quick Step 54'55"
40.
Roger BEUCHAT
Team Neotel 55'56"
41.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 56'36"
42.
Frantisek KLOUCEK
PSK Whirlpool - Author 57'12"
43.
Alessandro PRONI
ISD - Neri 1h02'24"
44.
Joeri ADAMS
Rabobank 1h03'02"
45.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec 1h03'38"
46.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group - Navigare 1h05'22"
47.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto 1h06'07"
48.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec 1h07'47"
49.
Jan VALACH
Elk Haus 1h08'19"
50.
Stefan RUCKER
Elk Haus 1h08'35"
51.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 1h08'56"
52.
Oleg CHUZHDA
Contentpolis - Ampo 1h10'58"
53.
Erki PÜTSEP
Cycling Club Bourgas 1h11'32"
54.
Zakkari DEMPSTER
Drapac Porsche Cycling 1h12'13"
55.
Marcello PAVARIN
CSF Group - Navigare 1h12'23"
56.
Gorik GARDEYN
Silence - Lotto 1h13'22"
57.
Daniel SCHORN
Elk Haus 1h14'12"
58.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 1h14'16"
59.
Tino THÖMEL
1h14'35"
60.
Mauro FACCI
Quick Step 1h14'36"
61.
Nolan HOFFMAN
Team Neotel 1h14'43"
62.
Gianluca MIRENDA
ISD - Neri 1h14'48"
63.
Frantisek PADOUR
PSK Whirlpool - Author 1h15'09"
64.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto 1h15'19"
65.
Pavel ZITTA
PSK Whirlpool - Author 1h16'16"
66.
Christian KUX
Team Milram 1h16'21"
67.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step 1h16'41"
68.
Ugur MARMARA
-
69.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus 1h16'54"
70.
Vid OGRIS
Loborika 1h18'35"
71.
Alessandro FANTINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1h19'26"
72.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Contentpolis - Ampo 1h19'33"
73.
Cristiano BENENATI
ISD - Neri 1h19'35"
74.
Thomas RABOU
Rabobank 1h19'57"
75.
Emanuel KISERLOVSKI
Loborika 1h20'24"
76.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author 1h22'22"
77.
Artur GAJEK
Team Milram 1h23'45"
78.
Massimo DEMARIN
Loborika 1h31'05"
79.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec 1h33'23"
80.
Patrick CALCAGNI
Barloworld 1h34'08"
81.
Christoph SOKOLL
Vorarlberg - Corratec 1h35'26"
82.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Xacobeo Galicia
83.
Francesco DI PAOLO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1h35'37"
84.
Rafael SERRANO FERNANDEZ
Contentpolis - Ampo 1h36'13"
85.
Mirac KAL
1h36'59"
86.
Serhat SERT
1h37'06"
87.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia 1h37'17"
88.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo 1h37'21"
89.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC 1h38'24"
90.
Matthias FRIEDEMANN
PSK Whirlpool - Author
91.
Martin PRAZDNOVSKY
Cycling Club Bourgas
92.
Michaël VAN STAEYEN
Rabobank 1h39'51"
93.
Francesco TOMEI
1h41'49"
94.
Josef BENETSEDER
Vorarlberg - Corratec 1h43'10"
95.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo 1h43'42"
96.
Hector ESPASANDIN RAMA
Xacobeo Galicia 1h45'45"
97.
Wolfgang MURER
Elk Haus 1h47'19"
98.
Ruben REIG CONEJERO
Contentpolis - Ampo 1h47'21"
99.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo 1h47'50"
100.
Erik MOHS
Team Nutrixxion Sparkasse 1h48'22"
101.
Thomas JUHAS
1h48'45"
102.
Theo REINHARDT
1h49'54"
103.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author 1h50'56"
104.
Vojtech DLOUHY
PSK Whirlpool - Author 1h51'06"
105.
Michael RIEDLE
- 1h52'06"
106.
Janusch LAULE
Team Neotel 1h53'39"
107.
James Lewis PERRY
Team Neotel 1h57'38"