Tour de Pologne - 2009

1st edition

Stage 2. Serock - Bialystok , 219.1 km    

3 August 2009

Rider Team Time
1.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC 4h57'25"
2.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto
3.
Juan Jose HAEDO
Team Saxo Bank
4.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
5.
Graeme BROWN
Rabobank
6.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
7.
Robert FÖRSTER
Team Milram
8.
Sébastien TURGOT
BBox Bouygues Telecom
9.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
10.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
11.
Igor ABAKOUMOV
ISD - Neri
12.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
13.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
14.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
15.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
16.
Dariusz RUDNICKI
DHL - Author
17.
Borut BOZIC
Vacansoleil Pro Cycling Team
18.
Denys KOSTYUK
ISD - Neri
19.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
20.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
21.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
22.
Steve CHAINEL
BBox Bouygues Telecom
23.
Jesus DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
24.
Maciej PATERSKI
Liquigas
25.
Tomasz SMOLEN
CCC Polsat Polkowice
26.
Assan BAZAYEV
Astana
27.
Kevin DE WEERT
Quick Step
28.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
29.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
30.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
31.
Andrey ZEITS
Astana
32.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
33.
Allan DAVIS
Quick Step
34.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
35.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
36.
Yohann GENE
BBox Bouygues Telecom
37.
Alexander SEROV
Team Katusha
38.
Marek RUTKIEWICZ
DHL - Author
39.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
40.
Francesco REDA
Quick Step
41.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
42.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
43.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
44.
David LOOSLI
Lampre - NGC
45.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox Bouygues Telecom
46.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
47.
Blazej JANIACZYK
Mróz Continental Team
48.
Michael MORKOV
Team Saxo Bank
49.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
50.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
51.
Michael FRIEDMAN
Garmin - Slipstream
52.
Maxim IGLINSKIY
Astana
53.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
54.
Roman KIREYEV
Astana
55.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
56.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
57.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
58.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
59.
Dominik ROELS
Team Milram
60.
Manuele MORI
Lampre - NGC
61.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
62.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
63.
Maciej BODNAR
Liquigas
64.
Bram TANKINK
Rabobank
65.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux
66.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
67.
Jacek MORAJKO
Mróz Continental Team
68.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
69.
Oliver ZAUGG
Liquigas
70.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
71.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
72.
Nicolas ROUSSEAU
Ag2r La Mondiale
73.
Tomas VAITKUS
Astana
74.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
75.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
76.
Martin MÜLLER
Team Milram
77.
Marco VELO
Quick Step
78.
Ivan BASSO
Liquigas
79.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
80.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
81.
Sylvester SZMYD
Liquigas
82.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
83.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
84.
Nikita ESKOV
Team Katusha
85.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri
86.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
87.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux
88.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
89.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
90.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team
91.
Michal GOLAS
Vacansoleil Pro Cycling Team
92.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
93.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
94.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream
95.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
96.
Arnaud GERARD
Francaise des Jeux
97.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
98.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
99.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
100.
Marco MARCATO
Vacansoleil Pro Cycling Team
101.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
102.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
103.
Nick NUYENS
Rabobank
104.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
105.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
106.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
107.
Angel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
108.
László BODROGI
Team Katusha
109.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
110.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC
111.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
112.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
113.
Pieter WEENING
Rabobank
114.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
115.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
116.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
117.
Mateusz TACIAK
Mróz Continental Team
118.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
119.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
120.
Sergey RENEV
Astana
121.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank
122.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
123.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
124.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
125.
Pavel BRUTT
Team Katusha
126.
Christian KUX
Team Milram
127.
Perrig QUEMENEUR
BBox Bouygues Telecom
128.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
129.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
130.
Thomas FOTHEN
Team Milram
131.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
132.
Michael SCHÄR
Astana
133.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
134.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi 37"
135.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
136.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi 40"
137.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
138.
Matthias RUSS
Team Milram 43"
139.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 48"
140.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
141.
Daniel OSS
Liquigas
142.
Cameron WURF
Fuji - Servetto 01'00"
143.
Maarten WYNANTS
Quick Step 01'38"
144.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream 01'55"
145.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC 02'06"
146.
Dominique CORNU
Quick Step 02'58"
147.
Ian STANNARD
ISD - Neri 03'08"
148.
Matthé PRONK
Vacansoleil Pro Cycling Team
149.
Sergey MATVEYEV
ISD - Neri 03'56"
150.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'43"
151.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
152.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
153.
Rick FLENS
Rabobank
154.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
155.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
156.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
157.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux 05'30"
158.
Andre STEENSEN
Team Saxo Bank