Tour de Pologne - 2009

Stage 5. Strzyzow - Krynica Zdroj (163 km) - 06/08

Rider Team Country Time
1. Alessandro BALLAN Lampre - NGC
ITA
3h40'23"
2. Daniel MORENO FERNANDEZ Caisse d'Epargne
ESP
3. Pieter WEENING Rabobank
NED
4. Francesco REDA Quick Step
ITA
5. Marek RUTKIEWICZ DHL - Author
POL
6. Sylvester SZMYD Liquigas
POL
7. Marco MARCATO Vacansoleil Pro Cycling Team
ITA
15"
8. Francesco GAVAZZI Lampre - NGC
ITA
9. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
10. Daniel MARTIN Garmin - Slipstream
IRL
11. Denys KOSTYUK ISD - Neri
UKR
12. Bram TANKINK Rabobank
NED
13. Jurgen ROELANDTS Silence - Lotto
BEL
14. Edvald BOASSON HAGEN Team Columbia - HTC
NOR
15. Jurgen VAN GOOLEN Team Saxo Bank
BEL
16. Oliver ZAUGG Liquigas
SUI
17. Jesus DEL NERO MONTES Fuji - Servetto
ESP
18. David LOOSLI Lampre - NGC
SUI
19. Aitor GALDOS ALONSO Euskaltel - Euskadi
ESP
20. Bartosz HUZARSKI ISD - Neri
POL
21. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
22. Andriy GRIVKO ISD - Neri
UKR
23. Kevin DE WEERT Quick Step
BEL
24. Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team
UZB
25. Jacek MORAJKO Mróz Continental Team
POL
26. Nick NUYENS Rabobank
BEL
27. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Caisse d'Epargne
CRC
28. Christian MEIER Garmin - Slipstream
CAN
29. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
30. Roman KIREYEV Astana
KAZ
31. Michal GOLAS Vacansoleil Pro Cycling Team
POL
32. Anthony CHARTEAU Caisse d'Epargne
FRA
33. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
34. Alberto LOSADA ALGUACIL Caisse d'Epargne
ESP
35. Maciej PATERSKI Liquigas
POL
36. Andre STEENSEN Team Saxo Bank
DEN
37. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
38. Johnny HOOGERLAND Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
39. Michael SCHÄR Astana
SUI
40. Dmitriy KOZONTCHUK Rabobank
RUS
41. Michael ALBASINI Team Columbia - HTC
SUI
42. Vasil KIRYIENKA Caisse d'Epargne
BLR
25"
43. Ivan BASSO Liquigas
ITA
27"
44. Maarten WYNANTS Quick Step
BEL
45. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
30"
46. Maarten TJALLINGII Rabobank
NED
01'09"
47. Alexandr PLIUSCHIN Ag2r La Mondiale
MDA
48. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
49. Nikita ESKOV Team Katusha
RUS
50. Matthias RUSS Team Milram
GER
51. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Euskaltel - Euskadi
ESP
01'15"
52. Jason MCCARTNEY Team Saxo Bank
USA
53. Marcus LJUNGQVIST Team Saxo Bank
SWE
54. Guennadi MIKHAILOV Team Katusha
RUS
55. Craig LEWIS Team Columbia - HTC
USA
01'18"
56. Alexandre USOV Cofidis, Le Credit en Ligne
BLR
01'25"
57. Frédéric GUESDON Francaise des Jeux
FRA
01'29"
58. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
59. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
60. Cameron WURF Fuji - Servetto
AUS
01'41"
61. Dmytro GRABOVSKYY ISD - Neri
UKR
01'43"
62. Tomas VAITKUS Astana
LTU
63. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
04'24"
64. Ivan SANTAROMITA Liquigas
ITA
65. Thomas PETERSON Garmin - Slipstream
USA
66. Marcus BURGHARDT Team Columbia - HTC
GER
67. Nico SIJMENS Cofidis, Le Credit en Ligne
BEL
68. Alexsandr DYACHENKO Astana
KAZ
05'19"
69. Sergey RENEV Astana
KAZ
70. Manuele MORI Lampre - NGC
ITA
71. Marzio BRUSEGHIN Lampre - NGC
ITA
72. Borut BOZIC Vacansoleil Pro Cycling Team
SLO
06'34"
73. Giovanni BERNAUDEAU BBox Bouygues Telecom
FRA
07'16"
74. Hervé DUCLOS LASSALLE Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
75. Andres Sergio DE LIS Euskaltel - Euskadi
ESP
76. Michael FRIEDMAN Garmin - Slipstream
USA
77. Romain VILLA Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
78. Marco VELO Quick Step
ITA
79. André GREIPEL Team Columbia - HTC
GER
80. Mateusz TACIAK Mróz Continental Team
POL
81. Daniel OSS Liquigas
ITA
82. Gatis SMUKULIS Ag2r La Mondiale
LAT
83. László BODROGI Team Katusha
FRA
84. Steve CHAINEL BBox Bouygues Telecom
FRA
85. Frederik VEUCHELEN Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
86. Arnaud LABBE BBox Bouygues Telecom
FRA
87. Serguei KLIMOV Team Katusha
RUS
88. Steven COZZA Garmin - Slipstream
USA
89. Oleksandr KVACHUK ISD - Neri
UKR
07'20"
90. Angel MADRAZO RUIZ Caisse d'Epargne
ESP
07'27"
91. Marcel SIEBERG Team Columbia - HTC
GER
11'41"
92. Christian KUX Team Milram
GER
93. Sébastien TURGOT BBox Bouygues Telecom
FRA
94. Maciej BODNAR Liquigas
POL
11'45"
95. Marcin SAPA Lampre - NGC
POL
96. Dominic KLEMME Team Saxo Bank
GER
97. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
98. Pavel BRUTT Team Katusha
RUS
99. Jacopo GUARNIERI Liquigas
ITA
100. Ermanno CAPELLI Fuji - Servetto
ITA
101. Ian STANNARD ISD - Neri
GBR
102. Alexandre BLAIN Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
16'29"
103. Kilian PATOUR Garmin - Slipstream
FRA
104. Aurélien CLERC Ag2r La Mondiale
SUI
105. Angelo FURLAN Lampre - NGC
ITA
106. Igor ABAKOUMOV ISD - Neri
BEL
107. Björn SCHRÖDER Team Milram
GER
108. Christopher SUTTON Garmin - Slipstream
AUS
109. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF Fuji - Servetto
SWE
110. Yuriy KRIVTSOV Ag2r La Mondiale
UKR
111. Philippe GILBERT Silence - Lotto
BEL
112. Matthew Harley GOSS Team Saxo Bank
AUS
113. Danilo NAPOLITANO Team Katusha
ITA
114. Timothy GUDSELL Francaise des Jeux
NZL
115. Wouter WEYLANDT Quick Step
BEL
116. Roy SENTJENS Silence - Lotto
BEL
117. Olivier KAISEN Silence - Lotto
BEL
118. Juan Jose HAEDO Team Saxo Bank
ARG
119. Guillaume BLOT Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
120. Perrig QUEMENEUR BBox Bouygues Telecom
FRA
121. Mathieu CLAUDE BBox Bouygues Telecom
FRA
122. Tanel KANGERT Ag2r La Mondiale
EST
123. Florent BRARD Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
124. Dominik ROELS Team Milram
GER
125. Andrey ZEITS Astana
KAZ
126. Blazej JANIACZYK Mróz Continental Team
POL
127. Dariusz RUDNICKI DHL - Author
POL
128. Matthé PRONK Vacansoleil Pro Cycling Team
NED
129. Martin MÜLLER Team Milram
GER
130. Bartlomiej MATYSIAK CCC Polsat Polkowice
POL
131. Michael MORKOV Team Saxo Bank
DEN
132. Allan DAVIS Quick Step
AUS
133. Wim DE VOCHT Vacansoleil Pro Cycling Team
BEL
134. Sebastien PORTAL Cofidis, Le Credit en Ligne
FRA
135. Josu AGIRRE ASEGINOLAZA Euskaltel - Euskadi
ESP
136. Adam HANSEN Team Columbia - HTC
AUS
137. Ronny SCHOLZ Team Milram
GER
138. Bart DOCKX Silence - Lotto
BEL
139. Robert FÖRSTER Team Milram
GER
140. Sebastien CHAVANEL Francaise des Jeux
FRA
141. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
142. Nicolas ROUSSEAU Ag2r La Mondiale
FRA
143. William FRISCHKORN Garmin - Slipstream
USA
144. Yohann GENE BBox Bouygues Telecom
FRA
145. Thomas FOTHEN Team Milram
GER
146. Biel KADRI Ag2r La Mondiale
FRA
147. Anthony ROUX Francaise des Jeux
FRA
148. Rick FLENS Rabobank
NED
149. Graeme BROWN Rabobank
AUS
150. Hilton CLARKE Fuji - Servetto
AUS
151. Alexander SEROV Team Katusha
RUS
152. Francis MOUREY Francaise des Jeux
FRA
153. Dominique CORNU Quick Step
BEL