Tour of Britain 2009  |  Stage 1. Scunthorpe - York   

15th edition

172.6 km, 12 September 2009

Rider Team Time
1.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 4h07'59"
2.
Michele MERLO
Barloworld
3.
Ben SWIFT
Team Katusha
4.
Russell DOWNING
Candi TV - Marshalls Pasta RT
5.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
6.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
7.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
8.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
9.
Ian WILKINSON
Team Halfords
10.
Tim MERTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
11.
Malcolm ELLIOTT
Candi TV - Marshalls Pasta RT
12.
Alexander KRISTOFF
Joker Bianchi
13.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
14.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
15.
Ian STANNARD
ISD - Neri
16.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha
17.
Graeme BROWN
Rabobank
18.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare
19.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
20.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
21.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
22.
Thomas BERKHOUT
Rabobank
23.
Simon CLARKE
ISD - Neri
24.
Freddy BICHOT
Agritubel
25.
Brice FEILLU
Agritubel
26.
Kristian HOUSE
Rapha Condor
27.
Pier Paolo DE NEGRI
ISD - Neri
28.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
29.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
30.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
31.
Peter WILLIAMS
Candi TV - Marshalls Pasta RT
32.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
33.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
34.
Christophe LAURENT
Agritubel
35.
Grischa NIERMANN
Rabobank
36.
Kai REUS
Rabobank
37.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
38.
Rob RUIJGH
Vacansoleil Pro Cycling Team
39.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator
40.
Christopher FROOME
Barloworld
41.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
42.
Andrew TENNANT
Team Halfords
43.
Tom SOUTHAM
Rapha Condor
44.
Simon RICHARDSON
Rapha Condor
45.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
46.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
47.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld
48.
Stian REMME
Joker Bianchi
49.
Lars Petter NORDHAUG
Joker Bianchi
50.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Joker Bianchi
51.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
52.
Laurens TEN DAM
Rabobank
53.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
54.
Geraint THOMAS
Barloworld
55.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
56.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
57.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
58.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
59.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
60.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
61.
Mark MCNALLY
Team Halfords
62.
Stephen CUMMINGS
Barloworld
63.
Enrico ZEN
CSF Group - Navigare
64.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
65.
Davide RICCI BITTI
ISD - Neri
66.
Christopher NEWTON
Rapha Condor
67.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare
68.
Filippo POZZATO
Team Katusha
69.
Mauro FINETTO
CSF Group - Navigare
70.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
71.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator
72.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
73.
Edward CLANCY
Team Halfords
74.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
75.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
76.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
77.
Graham BRIGGS
Candi TV - Marshalls Pasta RT
78.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
79.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
80.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
81.
Simon HOLT
Candi TV - Marshalls Pasta RT
82.
James SAMPSON
Candi TV - Marshalls Pasta RT
83.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
84.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
85.
Frederik WILMANN
Joker Bianchi
86.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
87.
Martin MORTENSEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
88.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
89.
Evgeni PETROV
Team Katusha
90.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
91.
Filippo SAVINI
CSF Group - Navigare
92.
Alessandro COLO
ISD - Neri
93.
Dan CRAVEN
Rapha Condor
94.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'30"
95.
Darren LAPTHORNE
Rapha Condor 14'58"
96.
Ian BIBBY
Team Halfords 15'01"
97.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream 15'22"
98.
Robert HAYLES
Team Halfords
99.
Svein Erik VOLD
Joker Bianchi
100.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream

Stage information

Start, finish: Stage 1. Scunthorpe - York

Distance: 172.6 km

Date: 12 September 2009