Tour of Britain 2009  |  General Classification    

15th edition

General Classification

12 September 2009 - 19 September 2009

Rider Team Time
1.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC 28h06'24"
2.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream 00'23"
3.
Martin REIMER
Cervelo Test Team 00'25"
4.
Kai REUS
Rabobank 00'26"
5.
Russell DOWNING
Candi TV - Marshalls Pasta RT 00'39"
6.
Geraint THOMAS
Barloworld 00'43"
7.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
8.
Simon CLARKE
ISD - Neri 00'47"
9.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'49"
10.
Kristian HOUSE
Rapha Condor
11.
Rob RUIJGH
Vacansoleil Pro Cycling Team
12.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
13.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank 00'50"
14.
Federico CANUTI
CSF Group - Navigare 00'51"
15.
Pier Paolo DE NEGRI
ISD - Neri 00'52"
16.
Malcolm ELLIOTT
Candi TV - Marshalls Pasta RT
17.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
18.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
19.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
20.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
21.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
22.
Ian STANNARD
ISD - Neri
23.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC
24.
Martin MORTENSEN
Vacansoleil Pro Cycling Team 00'57"
25.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 00'58"
26.
Filippo POZZATO
Team Katusha 01'00"
27.
Stian REMME
Joker Bianchi 01'01"
28.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'03"
29.
Mauro FINETTO
CSF Group - Navigare
30.
Grischa NIERMANN
Rabobank
31.
Christophe LAURENT
Agritubel
32.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
33.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld
34.
Tom SOUTHAM
Rapha Condor
35.
Thomas BERKHOUT
Rabobank
36.
Brice FEILLU
Agritubel
37.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
38.
Lars Petter NORDHAUG
Joker Bianchi
39.
Andrew TENNANT
Team Halfords
40.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
41.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group - Navigare
42.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
43.
Stephen CUMMINGS
Barloworld
44.
Christopher NEWTON
Rapha Condor
45.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
46.
Laurens TEN DAM
Rabobank
47.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Barloworld
48.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
49.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
50.
Christopher FROOME
Barloworld
51.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 01'08"
52.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 01'20"
53.
Filippo SAVINI
CSF Group - Navigare 01'27"
54.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale 01'45"
55.
Graham BRIGGS
Candi TV - Marshalls Pasta RT 01'49"
56.
Alan MARANGONI
CSF Group - Navigare 01'50"
57.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 01'58"
58.
Alessandro COLO
ISD - Neri 03'13"
59.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC 04'07"
60.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 04'11"
61.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator 05'13"
62.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC 06'11"
63.
Nicolas VOGONDY
Agritubel 06'24"
64.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 13'21"
65.
Ian BIBBY
Team Halfords 16'04"
66.
Evgeni PETROV
Team Katusha 16'26"
67.
Ben SWIFT
Team Katusha 16'39"
68.
Alexander KRISTOFF
Joker Bianchi 17'35"
69.
Frederik WILMANN
Joker Bianchi 17'53"
70.
Simon RICHARDSON
Rapha Condor 18'08"
71.
Mark MCNALLY
Team Halfords 18'15"
72.
Enrico ZEN
CSF Group - Navigare 19'03"
73.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator 21'05"
74.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team 21'43"
75.
Dan CRAVEN
Rapha Condor 28'28"
76.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Joker Bianchi 32'38"
77.
James SAMPSON
Candi TV - Marshalls Pasta RT 34'28"
78.
Peter WILLIAMS
Candi TV - Marshalls Pasta RT 35'41"
79.
Michele MERLO
Barloworld 37'03"
80.
Graeme BROWN
Rabobank 37'14"
81.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator 37'26"
82.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
83.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi 42'12"
84.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream 42'56"
85.
Tim MERTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator 47'08"
86.
Danilo NAPOLITANO
Team Katusha 48'00"
87.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi 52'59"
88.
Darren LAPTHORNE
Rapha Condor 56'07"
89.
Simon HOLT
Candi TV - Marshalls Pasta RT 1h03'23"
90.
Edward CLANCY
Team Halfords 1h03'34"
91.
Robert HAYLES
Team Halfords 1h18'45"