World Championships Road Race - 2009

76th edition

262.2 km

27 September 2009

Rider Team Time
1.
Cadel EVANS
Silence - Lotto 6h56'26"
2.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank 27"
3.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
4.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 30"
5.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
6.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 51"
7.
Matti BRESCHEL
Team Saxo Bank
8.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
9.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
10.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team 01'47"
11.
Fabian WEGMANN
Team Milram
12.
Kurt Asle ARVESEN
Team Saxo Bank
13.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo Bank 01'59"
14.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil Pro Cycling Team 02'02"
15.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
16.
Ivan BASSO
Liquigas
17.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Palmeiras Resort / Prio 02'44"
18.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
19.
Sergei IVANOV
Team Katusha
20.
Karsten KROON
Team Saxo Bank 02'50"
21.
Filippo POZZATO
Team Katusha
22.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
24.
Sylvester SZMYD
Liquigas
25.
Kevin DE WEERT
Quick Step
26.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
27.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
28.
Oliver ZAUGG
Liquigas
29.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
30.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
31.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
32.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
33.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
34.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana
35.
Janez BRAJKOVIC
Astana
36.
Robert GESINK
Rabobank 03'01"
37.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Centri Della Calzatura 03'21"
38.
Tom BOONEN
Quick Step
39.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago
40.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
41.
Alessandro BALLAN
Lampre - NGC
42.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne
43.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank 03'45"
44.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
45.
Kim KIRCHEN
Team Columbia - HTC 04'20"
46.
Pierrick FEDRIGO
BBox Bouygues Telecom 04'29"
47.
Marcus LJUNGQVIST
Team Saxo Bank 05'20"
48.
Gorazd STANGELJ
Liquigas
49.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
50.
Jose RUJANO GUILLEN
51.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
52.
Stephen CUMMINGS
Barloworld
53.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
54.
Kristjan FAJT
Adria Mobil
55.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
56.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
57.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
58.
Assan BAZAYEV
Astana
59.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
60.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
61.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
62.
Przemyslaw NIEMIEC
Miche - Silver Cross - Selle Italia
63.
Nick NUYENS
Rabobank
64.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 06'07"
65.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 07'43"
66.
Dmitriy FOFONOV
67.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
68.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream 08'22"
69.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
70.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas 10'54"
71.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
72.
Oleksandr KVACHUK
ISD - Neri
73.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
74.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
75.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
76.
Hrvoje MIHOLJEVIC
Loborika
77.
Aleksejs SARAMOTINS
Team Designa Kokken
78.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
79.
Grischa NIERMANN
Rabobank
80.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
81.
Stian REMME
Joker Bianchi
82.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
83.
Franklin Raul CHACON COLMENARES
-
84.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale
85.
Pavel BRUTT
Team Katusha
86.
Michal GOLAS
Vacansoleil Pro Cycling Team
87.
Gabriel RASCH
Cervelo Test Team
88.
Maarten WYNANTS
Quick Step
89.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
90.
Martin VELITS
Team Milram
91.
Lars BOOM
Rabobank
92.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
93.
Christophe LE MEVEL
Francaise des Jeux
94.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
95.
Dimitri CHAMPION
Bretagne - Schuller
96.
Hayden ROULSTON
Cervelo Test Team
97.
Maxim IGLINSKIY
Astana
98.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
99.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
100.
Peter VELITS
Team Milram
101.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
102.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus 14'03"
103.
Paul MARTENS
Rabobank
104.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
105.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
106.
Jan BÁRTA
KTM - Junkers
107.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
108.
Juan Carlos LOPEZ MARIN